Growroom, czyli oryginalna kula z roślinami w Gdańsku

0
421
Growroom w Gdańsku. Zdjęcie: Facebook

Duża, drewniana kula pełna roślin, ziół, kwiatów i truskawek pojawiła się w Gdańsku. Nietypowy projekt cieszy oko na pl. gen. Maczka w dzielnicy Strzyża. To pierwsza taka kula z roślinami w Trójmieście.

Growroom- właśnie tak nazywa się ogród, który pojawił się na Strzyży w Gdańsku z inicjatywy Fundacji „Kultury ponad Kulturą” przy wsparciu radnych dzielnicy Strzyża.

Projekt został dofinansowany ze środków Duńskiego Instytutu Kultury, duńskiego Ministerstwa Kultury i duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bardzo ciekawy ogródek społeczny zaprojektowali właśnie duńscy designerzy, Sine Lindholm i Madsa-Ulrika Husuma.

Czytaj: W Danii zgrano tak domy i ogrody, aby ludzie się ze sobą zżyli

Kula została zbudowana ze sklejki. Złożyli ją wspólnie mieszkańcy Gdańska.

Zdjęcie: Facebook

Obsadzili ją doniczkami z kwiatami, ziołami, a nawet truskawkami. Niektóre sadzonki zapewnił wydział środowiska gdańskiego magistratu.

– W środku obiektu znajduje się ławeczka, na której będzie można posiedzieć w otoczeniu zapachów i kolorów roślin – informuje Rada Dzielnicy Strzyża.

Przedstawiciele fundacji mają nadzieję, że tak samo, jak udało się zachęcić mieszkańców do zazielenienia nietypowego ogrodu społecznego, tak samo uda się ich zmobilizować do dbania o niego wiosną i latem.

Czytaj: Ogrodnictwo poprawia samopoczucie i usuwa stres

Zdjęcie: Facebook

Projektem Duńczyków interesują się ludzie na całym świecie. Twórcy udostępniają swój projekt na wolnej licencji – dzięki temu każdy może stworzyć swój własny GROWROOM. 

Growroom w Gdańsku będzie tam stał do października. Na jesień i zimę zostanie zdemontowany.

Zdjęcie: Twitter
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

johannesfloe.com – Art to remember