Hejt, czyli mowa nienawiści w Internecie

0
926
Hejt jest zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym. Zdjęcie: www.naijaheadlines.com

Co to takiego jest hejt? Kim jest hejter? Słowa niestety często spotykane w ostatnim czasie.

Piękno Internetu polega na tym, że każdy może coś powiedzieć i nie ponosi odpowiedzialności. Kiedy wolność słowa ma słuszny cel, jest to piękna rzecz. Kiedy jednak platformy społecznościowe służą do szerzenia nienawiści wobec grup ludzi, sytuacja staje się zupełnie inna.

Chociaż postęp technologiczny ułatwia śledzenie propagatorów szkodliwych informacji, prawdą jest, że terroryzm online rośnie w zawrotnym tempie.    

Hejt to inaczej pełne nienawiści i pogardy działanie danej osoby w Internecie.

Kim jest hejter? Tłumacząc z języka angielskiego hejter, to przeciwnik, krytykant. Jest to określenie osoby, która publikuje w Internecie, nierzadko pod pseudonimem, pisze agresywne, obraźliwe komentarze pozbawione rzeczowej argumentacji, które są wygłaszane pod adresem konkretnej osoby lub osób. Hejterzy różnią się od trolli, którzy starają się zwrócić na siebie uwagę poprzez prowokacyjne komentarze.

Czytaj: Sarkastyczne ilustracje sprytnie wizualizują tematy współczesnego życia

Dlaczego hejtujemy? Dlaczego w Internecie tyle jest nienawiści, zwłaszcza wobec osób sławnych?

Anonimowość

Psycholog Steven Pinker dowodzi, że im nowocześniejsze czasy, tym mniej nienawiści dookoła. Tak drodzy czytelnicy, to ma sens. Ale i tu trzeba powiedzieć to za wspomnianym psychologiem wyraźnie, mamy Internet.  Trudno powiedzieć celebrytce w twarz, że jest głupia, umieszczenie takiego tekstu w Internecie nie stanowi już żadnego problemu. Internet daje anonimowość, dlatego hejterzy czują się bezkarni.

– Uprzedzenia

W Polsce ofiarami hejtu padają często przedstawiciele mniejszości narodowych, seksualnych czy religijnych. Wszystko za sprawą stereotypów. Hejterem często kieruje strach przed innością oraz poczucie zagrożenia.

– Zazdrość

Przyczyną, hejtu, niestety bardzo częstą może być zazdrość, niezadowolenie z własnego życia. Z tego powodu hejtowane są osoby publiczne, celebryci albo znajomi. Frustracja zmusza hejtera do krytykowania życia prywatnego innych. Skoro sam ze swojego życia nie jest hejter zadowolony skupia się na życiu innych.

Powiem szczerze, sama osobiście staram się nie śledzić życia tzw. celebrytów. Nie do końca podoba mi się świat pokazywany przez tabloidy, nie akceptuję wartości tam ukazywanych. Nie jestem zwolenniczką wielu rzeczy wpajanych nam przez media. Ale to moje zdanie. Jestem otwarta na dyskusje i inne poglądy, nie oznacza to jednak, moim zdaniem, że mam prawo kogokolwiek atakować i obrażać z imienia i nazwiska. Każdy ma prawo robić ze swoim życiem, co mu się podoba. Żyć po swojemu, jeśli nie robi krzywdy innemu człowiekowi. Jeśli celebrytka – Pani X – zrobiła sobie 30 operację plastyczną, nie nazwę jej paskudą.  Nie zgadzam się z obrażaniem kogokolwiek i poniżaniem w Internecie czy w mediach.

W tym miejscu wszystkim hejterom życzę dużo radości i zadowolenia z własnego życia. Dużo miłości, realizacji własnych celów. Jeśli coś Wam się w życiu nie układa, jesteście z czegoś niezadowoleni, zmieńcie to. Przyniesie Wam to dużo więcej radości niż obrażanie innych w Internecie. Żyjcie własnym życiem, pomóżcie sami sobie, może znajdziecie tyle siły, by odnaleźć samego siebie i poczujecie się wreszcie szczęśliwi. Wszystkiego dobrego.

Zdjęcie: cdn.ug.edu.pl

Czytaj: TEMATY, KTÓRYMI ŻYJE OPINIA PUBLICZNA. SKĄD SIĘ BIERZE MOWA NIENAWIŚCI?