Himalaje widoczne po raz pierwszy od 30 lat wraz ze spadkiem poziomu zanieczyszczenia w Indiach

0
1005
Himalaje widziane z Pathankot wraz ze spadkiem poziomu zanieczyszczenia w Indiach. Źródło: Twitter

W miarę trwania kwarantanny w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w Indiach poziomy zanieczyszczenia w dużej części kraju gwałtownie spadły. Teraz niektórzy mieszkańcy północnych Indii twierdzą, że po raz pierwszy od 30 lat mogą zobaczyć ośnieżone Himalaje w odległości 200 kilometrów.

Hipnotyzujące, niesamowite, masywne, zaskakujące, piękne – w mediach społecznościowych ludzie z dzielnicy Jalandhar w Pendżabie w Indiach nie kryją zachwytu nad górami i pięknym widokiem.

Do grona krajów zamkniętych dołączyły również Indie. Wprowadzono tam totalną kwarantannę na 21 dni.

Indyjska Centralna Rada ds. Zanieczyszczeń twierdzi, że nastąpiła „znacząca poprawa jakości powietrza”

Czytaj: W Indiach także poprawiła się jakość powietrza

Sant Balbir Singh Seechewal mówi, że nigdy wcześniej czegoś takiego nie widział.

„Widzimy wyraźnie pokryte śniegiem góry z naszych dachów. I nie tylko, gwiazdy są widoczne w nocy. Nigdy nie widziałem czegoś takiego w ostatnim czasie ”, mówi Seechewal, który od ponad 30 lat pracuje nad zwiększeniem świadomości na temat zanieczyszczenia środowiska.

Twitter

Widok ośnieżonego łańcucha górskiego Dhauladhar w Himalajach był udostępniany przez wiele osób w Internecie.

Były indyjski krykiecista Harbhajan Singh powiedział, że takiego doświadczenia nigdy wcześniej nie zaznał.

Twitter

„Nigdy nie widziałem zasięgu Dhauladara z mojego domu w Jalandhar. Nigdy nie wyobrażałem sobie, że to możliwe. Teraz widzimy jasne wskazanie wpływu, jaki zanieczyszczenie wyrządziło naszej matce na ziemi”- powiedział Singh na Twitterze.

Zanieczyszczenie Indii spadło do „niewiarygodnie niskich poziomów”

Indie, kraj prawie 1,4 miliarda ludzi, jest zamknięty z powodu pandemii COVID-19 od 22 marca.

„Nie tylko normalny ruch uliczny jest wstrzymany, ale także większość przemysłu jest zamknięta. To pomogło sprowadzić poziom zanieczyszczenia do niewiarygodnie niskiego poziomu ”- powiedział Seechewal.

„Te same góry z mojego domu” napisał Abbu Pandit na Twitterze

Indyjska Centralna Rada ds. Zanieczyszczeń twierdzi, że ogólnokrajowa blokada od 22 marca spowodowała znaczną poprawę jakości powietrza w tym kraju.

Według Indii Data Data Intelligence Unit (DIU) w dniach 16–27 marca wskaźnik jakości powietrza poprawił się średnio o 33 procent w kraju.

„Dane pokazują, że średnio w indyjskich miastach wskaźnik AQI wynosił 115 między 16 a 24 marca. Jakość powietrza zaczęła wykazywać poprawę od pierwszego dnia 21-dniowej blokady. Średni wskaźnik AQI spadł do 75 w pierwszych trzech dniach blokady ”, czytamy w raporcie.

Twitter

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że bezpiecznym ograniczeniem jakości powietrza jest utrzymywanie pyłu zawieszonego PM 2,5 poniżej 20 mg / m3.

Indie przez większą część roku notują pięciokrotnie wyższe PM (PM 2,5 wyższe niż 100 mg / m3) niż globalny bezpieczny limit.

Twitter

Oficjalne dane pokazują, że blokada pomogła jak dotąd kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Według najnowszych danych indyjskiego Ministerstwa Zdrowia, całkowita liczba przypadków COVID-19 w tym kraju przekroczyła 4000 osób, a do tej pory zginęło ponad 100 osób.

Balbir Singh Seechewal mówi, że należy to potraktować jako przebudzenie.

„Nigdy nie wyobrażałem sobie, że doświadczę tak czystego świata wokół mnie. Stało się niewyobrażalne. Pokazuje nam to, że nic nie jest niemożliwe. Musimy współpracować, aby tak było ”- powiedział.

Ogólnoświatowe poziomy zanieczyszczenia spadają w wielu krajach

Zamknięcie fabryk, firm i rozpoczęcie działań związanych z Covid-19 doprowadziło również do zmniejszenia stężenia dwutlenku azotu na całym świecie.

Dane z satelity Copernicus Sentinel-5P dotyczące średnich stężeń dwutlenku azotu we Włoszech w marcu 2019 r. i dla porównania w marcu 2020 r. Zdjęcie: AAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wykryła redukcje zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu związaną z przestojami spowodowanymi przez koronawirusa na całym świecie.

W nowych badaniach analizuje się teraz, dlaczego śmiertelność wynosiła do 12 procent w części północnej części Włoch, w porównaniu do około 4,5 procent w pozostałej części kraju.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus twierdzą, że znaleźli „prawdopodobną korelację między zanieczyszczeniem powietrza a śmiertelnością w dwóch najbardziej dotkniętych regionach w północnych Włoszech”. Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Environmental Pollution.

Czytaj: PO 10 LATACH W INDIACH POSTAWAŁA OGROMNA RZEŹBA MITOLOGICZNEGO PTAKA.