
Pasjonaci historii odkryli średniowieczny skarb, który trafił do muzeum w Ostródzie.
Niezwykłym znaleziskiem jest zbiór kilku denarów i tak zwane „siekańce” z wczesnego średniowiecza, który został przekazany do Muzeum w Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim. Odkrycia dokonali pasjonaci historii lokalnej z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej.
Odkryty skarb
Odkryty skarb składa się z 13 srebrnych monet i siekańców, w większości są to denary krzyżowe z XI wieku. Jeden siekaniec wyróżnia się jako fragment brakteatu z wizerunkiem księcia pomorskiego Sambora, datowany na XIII wiek. O znalezisku poinformowano muzeum w poniedziałek, a monety przekazano muzeum decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków.
CZYTAJ: Wybierz studnię, do której wrzucisz monetę i dowiedz się czegoś o swojej przyszłości
Wgląd w przeszłość
Archeolog Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie uważa, że lokalizacja skarbu w intrygujący sposób wpisuje się w rozpoznaną strukturę osadniczą południowej części jeziora Jeziorak. Na tym obszarze znajduje się gród pruski z XI-XII wieku, otwarte osady i różne przypisywane Prusom fortyfikacje ziemne.
„Mamy tam m.in. grodzisko pruskie z XI-XII w., sieć osad otwartych, różnego rodzaju umocnienia ziemne, które są przypisywane Prusom. Ten skarb uzupełnia naszą wiedzę o aktywności osadniczej tej strefy” – mówił archeolog.
Wykrywacz metalu
Odkrywca skarbu Jacek Drozdowski z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej, podczas jednej z weekendowych wypraw grupy, przeprowadzonej za stosownymi zezwoleniami i zgodą właściciela gruntu, posłużył się wykrywaczem metalu. Monety znaleziono na wzniesieniu na głębokości około 15 cm.
„Monety znajdowały się na wzniesieniu, na głębokości około 15 cm. Takie znalezisko to rzadkość na naszych terenach, a dla mnie oczywiście wielka duma i radość” – przyznał Drozdowski.
CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Marcin Bułka zachwyca w Ligue 1
Ochrona lokalnego dziedzictwa
Drozdowski wyraził dumę i radość z rzadkiego znaleziska, podkreślając wagę konserwacji takich artefaktów. Iławska Grupa Poszukiwawcza odnalazła już i przekazała różne zabytki do muzeum, w tym m.in. sestercję cesarza Antoninusa Piusa (138-161), rzymską fibulę i denary, szelągi krzyżackie, zabytki z czasów wojen napoleońskich, a także skarb składający się z dziesięciu monet z przełomu XVII i XVIII wieku oraz pozłacanego pierścienia, które były ukryte w korzeniach drzewa opodal dawnego traktu.