Hiszpania, Niemcy, Francja i Włochy wstrzymują wdrażanie szczepionki AstraZeneca

0
409
Zdjęcie: pixabay.com

Hiszpania, Niemcy, Francja i Włochy to kraje europejskie, które tymczasowo wstrzymały wprowadzenie szczepionki Oxford-AstraZeneca Covid-19 w związku z niewielką liczbą problemów związanych z zakrzepami krwi, przeciwstawiając się radom międzynarodowych agencji medycznych, gdy na kontynencie pojawia się trzecia fala infekcji.

Hiszpania przestanie używać szczepionki na dwa tygodnie, ogłosiła Minister Zdrowia Carolina Darias na ogólnokrajowej konferencji prasowej w poniedziałek.

To „tymczasowe i zapobiegawcze” zawieszenie, powiedziała, „do czasu oceny ryzyka przez Europejską Agencję Leków”.

Po początkowym obstawaniu przy bezpieczeństwie szczepionki, niemiecki Minister Zdrowia Jens Spahn powiedział w poniedziałek, że kraj wstrzyma szczepienia, po doniesieniach o kilku przypadkach zakrzepów krwi u osób zaszczepionych zastrzykiem AstraZeneca w Danii i Norwegii.

Francja i Włochy również wstrzymały wdrażanie szczepionki w poniedziałek, w oczekiwaniu na przegląd przez unijny organ regulacyjny ds. leków, Europejską Agencję Leków (EMA), chociaż później organ ten powtórzył swoje zalecenie, aby kraje trzymały się wdrożenia.

„Zdecydowaliśmy się zawiesić stosowanie AstraZeneca jako środek zapobiegawczy i mamy nadzieję, że szybko go wznowimy, jeśli rada EMA na to pozwoli” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Duża część Europy na razie wstrzymała zastrzyki, po śmierci jednej kobiety w Danii, której jeszcze nie połączono ze szczepionką. W poniedziałek odnotowano również inny zgon w Norwegii, a także kilka przypadków, które nie doprowadziły do zgonów w obu krajach.

Zawieszenia są sprzeczne z radami Światowej Organizacji Zdrowia, EMA i samego giganta farmaceutycznego, z których wszyscy stwierdzili, że nie ma dowodów na powiązanie z krzepnięciem krwi i że wdrożenia powinny być kontynuowane podczas sprawdzania raportów.

„Na dzień dzisiejszy nie ma dowodów na to, że incydenty są spowodowane przez szczepionkę i ważne jest, aby kampanie szczepień były kontynuowane, abyśmy mogli ratować życie i powstrzymać poważną chorobę wywołaną przez wirusa” – oświadczyła organizacja WHO w oświadczeniu dla CNN. Organizacja dodała, że ocenia najnowsze raporty, ale stwierdziła, że jakakolwiek zmiana w jej zaleceniach byłaby „mało prawdopodobna”.

EMA powtórzyła również, że kraje powinny kontynuować wdrażanie, dodając, że spotka się w czwartek, aby omówić obawy, ale korzyści wynikające ze szczepień przeważają nad potencjalnym ryzykiem.

„Podczas gdy dochodzenie jest w toku, EMA obecnie pozostaje w przekonaniu, że korzyści szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19, z powiązanym z nią ryzykiem hospitalizacji i zgonu, przewyższają ryzyko skutków ubocznych” – powiedziała agencja.

Czytaj: Wrocławska księgarnia walczy o przetrwanie. Trwa zrzutka internetowa

pixabay.com

Ponad 11 milionów szczepionek AstraZeneca zostało dostarczonych w Wielkiej Brytanii, która jest obecnie jednym z kilku głównych krajów europejskich, które nadal wspierają szczepionkę. Spahn powiedział, że rozmawiał ze swoim odpowiednikiem w Wielkiej Brytanii, zanim wstrzymał wdrażanie w Niemczech.

AstraZeneca podwoiła bezpieczeństwo swoich zastrzyków w niedzielę, mówiąc, że dokładny przegląd 17 milionów osób zaszczepionych nią w UE i Wielkiej Brytanii ponownie wykazał, że nie ma „dowodów” na powiązanie ze skrzepami.

Okazało się, że wśród tych milionów ludzi po szczepieniu odnotowano 15 przypadków zakrzepicy żył głębokich (DVT) i 22 przypadki zatorowości płucnej; to mniej niż liczba, która zgodnie z oczekiwaniami wystąpiłaby naturalnie w tej wielkości populacji.

Niemniej jednak śmierć jednej kobiety w Danii skłoniła wiele krajów do wstrzymania ich wdrażania do czasu przeprowadzenia przeglądu. Duńska Agencja Leków stwierdziła w poniedziałek, że przed śmiercią kobieta ta miała „niezwykłą” kombinację objawów.

Później w poniedziałek norweski szpital Rikshospitalet zgłosił śmierć innej zaszczepionej osoby z ciężkimi przypadkami zakrzepów krwi, krwawienia i małej liczby płytek krwi.

Czytaj: Musi być w każdym domu: lekarz zdradził „lekarstwo” na koronawirusa

Laboratorium w Holandii, które monitoruje stosowanie farmaceutyków, stwierdziło, że otrzymało zgłoszenia 10 przypadków zakrzepów krwi u osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca Covid-19, ale u żadnego z nich nie obserwowano niskiej liczby płytek krwi w Norwegii i Danii.

W weekend Irlandia i Holandia dołączyły do grupy krajów wstrzymujących stosowanie szczepionki AstraZeneca. Przewodnicząca irlandzkiego komitetu doradczego ds. szczepień powiedziała, że podjęła kroki w celu „utrzymania zaufania” do krajowego programu szczepień. Rząd holenderski powiedział, że jego posunięcie jest „zapobiegawcze” i potrwa przez dwa tygodnie; nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak Minister Zdrowia Hugo de Jonge powiedział, że „nie ma powodu do niepokoju”.

Wielka Brytania jest zdecydowanie liderem w podawaniu szczepionki AstraZeneca, z ponad 11 milionami ludzi, którzy otrzymali dawkę. Rzeczywiste dane z tego kraju również pokazały, że ma to znaczący wpływ na zmniejszenie liczby hospitalizacji z powodu Covid-19.

Pojedyncza dawka szczepionki zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 o ponad 80% u osób w wieku powyżej 80 lat, dane z Public Health England pokazały na początku tego miesiąca. Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, chociaż w każdym kraju w różnych odstępach czasowych daje się drugi zastrzyk.

pixabay.com

Fala infekcji w Europie

Wszystkie te sytuacje odnośnie szczepionki AstraZeneca podzieliły Europę.

Najnowsze obawy kontynentu związane ze szczepionką pojawiają się w trudnym momencie, kiedy to trzecia fala infekcji grozi opanowaniem Europy rok po rozpoczęciu pandemii.

Włosi powrócili do ograniczeń, a miliony ludzi ponownie anulowały swoje wielkanocne plany, w scenach niesamowicie podobnych do marca ubiegłego roku, kiedy Włochy stały się pierwszym europejskim krajem, który ograniczył ruch ludzi, gdy koronawirus szalał.

Obywatelom zakazano podróżowania między regionami od poniedziałku i powiedziano im, że cały naród zostanie uznany za „czerwoną strefę” w weekend wielkanocny.

Nowy premier Włoch Mario Draghi powiedział, że zasady są konieczne, ponieważ „niestety mamy do czynienia z nową falą infekcji”, ponurą rzeczywistością po 12 miesiącach pandemii.

Ograniczenia powodują, że po raz kolejny wielu Włochów nie może obchodzić Wielkanocy ze swoimi rodzinami. „Zdaję sobie sprawę, że dzisiejsze środki będą miały wpływ na edukację dzieci, na gospodarkę, a także na stan psychiczny nas wszystkich” – przyznał Draghi w ubiegły piątek, kiedy środki zostały przyjęte przez jego gabinet.

Ale obraz jest podobnie ponury w całej Europie, gdzie kilka krajów stara się zareagować na wzrost liczby infekcji.

W poniedziałek Niemcy odnotowały kolejny wzrost liczby zachorowań. We Francji liczba hospitalizacji ponownie rośnie – a w weekend w Paryżu sytuacja stała się tak trudna, że przywódcy zaczęli ewakuować około 100 pacjentów z Covid-19 z regionu, powołując się na zwiększoną presję na szpitale.

Pacjenci zostaną przeniesieni do „innych regionów, w których sytuacja na OIT jest mniej napięta” – powiedział w niedzielę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Paryskie szpitale już odwoływały wiele operacji, aby stawić czoła wybuchowi epidemii, a Minister Zdrowia Olivier Véran powiedział, że pacjent z koronawirusem był przyjmowany na ich oddziały intensywnej terapii co 12 minut.

pixabay.com

Wydaje się, że główną przyczyną fali infekcji na całym kontynencie jest bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa zidentyfikowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii; Według najnowszych oficjalnych danych we Francji ta część stanowi obecnie 66% przypadków.

Ten wariant spowodował spustoszenie w Wielkiej Brytanii podczas Świąt Bożego Narodzenia i na początku nowego roku, szybko zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii, najwyższą w Europie, obejmującą ponad 125 000 ofiar śmiertelnych.

Od tamtego czasu rygorystyczna blokada i szybki napęd szczepień doprowadziły do dramatycznego spadku liczby przypadków zachorowań w Wielkiej Brytanii i zmniejszenia presji wywieranej na szpitale.

johannesfloe.com – Art to remember