W walce z zanieczyszczeniem plastikiem Hiszpania skupiła się na nowym celu — plastiku używanym do pakowania owoców i warzyw w supermarketach.
Alejki supermarketów są przepełnione opakowaniami, z których większość nie nadaje się do recyklingu.
Odpady z tworzyw sztucznych generowane przez konsumpcję żywności trafiają na wysypiska, a nawet do oceanu.
Kraje zaczęły ostatnio podejmować kroki w celu zwalczania tej szkodliwej akumulacji. Hiszpania ogłosiła, że w celu ograniczenia ilości odpadów zakazuje plastikowych opakowań owoców i warzyw.
Hiszpańskie Ministerstwo ds. Przemian Ekologicznych opracowuje obecnie dekret, który zakazuje foliowania produktów sprzedawanych w sklepach o wadze poniżej 1,5 kilograma.
Zakaz wejdzie w życie w 2023 roku i ma zachęcić kupujących do zakupów hurtowych lub używania opakowań wielokrotnego użytku.
„Chcemy walczyć z nadużywaniem opakowań w najskuteczniejszy sposób”, powiedział rzecznik ministerstwa, dodając, że zanieczyszczenie plastikiem „przekroczyło wszelkie limity”.
Czytaj: Rząd Kanady wpisał plastik na listę produktów toksycznych
Opakowania z tworzyw sztucznych w Hiszpanii generują co roku 1,8 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, według danych Ministerstwa Przemian Ekologicznych. Mniej niż połowa z tego jest kiedykolwiek poddawana recyklingowi.
W nowym dekrecie rozważa się również sposoby zapewnienia łatwego dostępu do wody pitnej i ograniczenia stosowania plastikowych butelek na wodę. Dekret może również zacząć zmniejszać liczbę plastikowych kubków rozdawanych podczas wydarzeń publicznych od 2023 roku.
Ogólnie rzecz biorąc, dekret stawia sobie za cel zmniejszenie liczby plastikowych butelek sprzedawanych w kraju o 50% do 2030 roku oraz zapewnienie, że 100% opakowań nada się do recyklingu.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Hiszpański zakaz idzie w ślady Francji, która zakazała podobnych opakowań plastikowych od 2022 roku. Inne kraje, takie jak Indie i Wielka Brytania, niedawno wprowadziły zakaz niektórych jednorazowych tworzyw sztucznych, który wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku lat.
W przypadku Hiszpanii potrzeba regulacji stała się namacalna dzięki otrzeźwiającemu badaniu opublikowanemu niedawno w Biuletynie Zanieczyszczeń Morskich.
Badanie wykazało, że mikrodrobiny plastiku stanowią palący problem na rozległych i pięknych wybrzeżach Hiszpanii. Zdaniem naukowców droga naprzód to radykalne zmniejszenie produkcji jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych na całym świecie. Zbliżający się zakaz owijania warzywa i owoców plastikiem w Hiszpanii to krok we właściwym kierunku.
Hiszpańskie Ministerstwo ds. Przemian Ekologicznych spotkało się zarówno z liderami biznesu, jak i grupami ekologicznymi, aby omówić nowe środki.
Czytaj: Kostaryka – kraj, który jako pierwszy wyeliminuje plastik i węgiel.