Hiszpania: zwierzęta stają się prawnymi członkami rodziny

0
592
W Hiszpanii zwierzęta domowe są legalnymi członkami rodziny. Zdjęcie: Pixabay

Zmiany w prawie w Hiszpanii powodują, że zwierzęta stają się legalnymi członkami rodziny.

Od środy w Hiszpanii obowiązuje nowe prawo, które zmienia status prawny zwierząt z „rzeczy” na „żywe stworzenia obdarzone wrażliwością”. Zwierzęta towarzyszące stają się legalnymi członkami rodziny, a sędziowie mają włączyć je do rozwodu, dziedziczenia i opieki nad dziećmi.

Od 5 stycznia zwierzęta domowe w Hiszpanii są oficjalnie uznawane za czujące istoty zgodnie z prawem i nie będą już klasyfikowane jako „obiekty”, co oznacza, że zwierzęta będą pełnoprawnymi członkami rodziny. Ta decyzja jest następstwem podobnych posunięć we Francji i Portugalii.

Zgodnie z nowym prawem, powinnością właścicieli staje się zapewnienie dobrostanu zwierzęcia „zgodnie z charakterystyką każdego gatunku”.

„Zwierzęta są częścią rodziny i kiedy rodzina postanawia się rozstać, los zwierzęcia musi być regulowany z taką samą wagą, jak los innych członków rodziny” – powiedziała 42-letnia prawniczka Lola Garcia.

Ale co z separacją i rozwodem?

Nowe prawo obejmuje regulacje dotyczące wspólnej opieki nad zwierzętami, jeśli para się rozejdzie. Na przykład sędzia będzie mógł w razie potrzeby zmodyfikować warunki opieki nad zwierzęciem, ustalić, w jaki sposób obie strony mają pokryć koszty zwierzęcia, a nawet zdecydować o jego przeznaczeniu w przypadku braku porozumienia.

W październiku sędzia z Madrytu przyznał wspólną opiekę nad psem parze stanu wolnego, która wystąpiła o orzeczenie sądu w tej sprawie. Pies spędza z każdym z nich miesiąc i oboje są prawnie odpowiedzialni za psa.

Co więcej, sędziowie będą decydować o przebywaniu małoletnich dzieci z rodzicami m.in. z perspektywy traktowania zwierząt domowych i sąd może na przykład odmówić wspólnej opieki nad dziećmi małżonkowi skazanemu wcześniej za znęcanie się nad zwierzętami. W uzasadnieniu podaje się, że znęcanie się nad zwierzętami może być wykorzystywane jako forma przemocy psychicznej i pośredniego maltretowania w środowisku rodzinnym, zarówno wobec nieletnich jak i partnera.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

Firma Garcii, Rights&Animals, uważa tę reformę za ważny pierwszy krok w przyszłych zmianach prawnych dotyczących relacji ludzi ze zwierzętami.

Zwierzęta mogą być teraz także włączane do testamentów. W przypadku śmierci jednego z właścicieli, jeżeli ten nie pozostawił testamentu, sąd zadecyduje o dalszym losie zwierzęcia, kierując się zawsze jego dobrostanem.

Czytaj: 9 powodów, dlaczego seniorzy powinni posiadać zwierzęta

W rozmowie z El Pais, Nuria Menéndez de Llano, dyrektorka Obserwatorium Sprawiedliwości i Obrony Zwierząt, która stała za zbieraniem podpisów poprzedzających obecne zmiany, uważa, że ​​„słuszne jest skorygowanie tego anachronizmu”.

„Dla ich uznania za czujące istoty jest to kwestia historyczna. Wcześniej zostały zredukowane do statusu rzeczy, a teraz prawo uznaje je za żywe istoty, posiadające zdolność myślenia i odczuwania”.

Prawniczka zwraca uwagę, że dzięki tym zmianom Hiszpania podąża śladami innych krajów europejskich – takich jak Francja, Niemcy, Szwajcaria i Portugalia – ale z bardziej zaawansowanym ustawodawstwem.

„To intensywna reforma i dalekosiężna.”

Dwa z bardziej kontrowersyjnych elementów nowego prawa to zakaz pozostawiania psa bez nadzoru na dłużej niż 24 godziny, a także eliminacja z listy psów niebezpiecznych.

„Potępienie psa od urodzenia, tylko ze względu na jego rasę, aby zawsze musiał nosić kaganiec i mocniej smycz jest niedopuszczalne. Przyszłe prawo wydaje się nam lepsze niż to, co było wcześniej” – wyjaśnia jeden działacz na rzecz praw zwierząt.

Prawo będzie również promować kampanie uświadamiające przeciwko znęcaniu się i porzucaniu zwierząt.

Lewicowa koalicja rządowa w Hiszpanii planuje dalsze przepisy wzmacniające prawa zwierząt, w tym zakaz umieszczania dzikich zwierząt w cyrkach i wstrzymanie sprzedaży zwierząt domowych w sklepach.

Wszelkie zasady, które poprawiają życie naszych futrzastych przyjaciół, są zawsze w porządku.

Prawo nie obejmuje zwierząt hodowlanych, przemysłowych lub rekreacyjnych, ponieważ nie są one uważane za zwierzęta towarzyszące.

Czytaj: W Poznaniu będą kręcić film. Produkcja szuka statystów!