Hrabstwo Tekesi – jedyne w Chinach miasto w kształcie Bagua

0
233
Tekesi Bagua City i jego unikalna architektura miejska.

Zbudowane zgodnie z „Bagua” lub ośmioma trygramami używanymi w taoistycznej kosmologii, Hrabstwo Tekesi ma unikalny i przyciągający wzrok układ, który sprawia, że sygnalizacja świetlna jest przestarzała.

Bagua (osiem trygramów) to starochińska koncepcja filozoficzna, według której siły przyrody można uprościć do ośmiu podstawowych elementów, reprezentowanych przez tzw. trygramy.

Jest to złożona koncepcja kosmologii taoistycznej, która ma również odpowiedniki w astronomii, geografii, anatomii, sztukach walki, medycynie i innych dyscyplinach. Jest to również niezbędne narzędzie w większości szkół Feng Shui, używane do mapowania pokoju lub lokalizacji i sprawdzania, jak różne sekcje odpowiadają różnym aspektom życia. Graficzną reprezentacją Bagua jest ośmiokąt foremny, w którym każdy bok odpowiada jednemu z nich.

Ale jedna rzecz, do której Bagua tak naprawdę nie jest używana, to planowanie miasta; z jednym godnym uwagi wyjątkiem – hrabstwem Tekesi, liczącym 150 000 mieszkańców miastem w autonomicznym regionie Xinjiang Uygur w północno-zachodnich Chinach.

Czytaj: Fotograf robi wspaniałe zdjęcia w Chinach

Hrabstwo Tekesi zostało założone w 1937 roku i szybko stało się sławne ze względu na swój unikalny układ. Tekesi Bagua City, jak czasem nazywa się tę osadę, rozciąga się na osiem ulic i jest połączone czterema obwodnicami, które rozciągają się od centrum do obrzeży miasta.

Źródło: Twitter

Wraz z rosnącą popularnością fotografii lotniczej, a nawet turystyki lotniczej w ostatnich latach, Hrabstwo Tekesi stało się bardzo popularne wśród turystów, którzy najpierw dowiadują się o jego jedynym w swoim rodzaju układzie w sieci, a następnie podróżują tam, aby zobaczyć je osobiście. Od 2014 roku lokalne władze oferują lotnicze wycieczki po mieście.

Cztery obwodnice hrabstwa Tekesi łączą w sumie 64 ulice, z których każda ma różnokolorowe latarnie, co tylko zwiększa atrakcyjność wizualną miasta.

Źródło: Twitter

Oprócz oszałamiającego układu Tekesi Bagua City słynie również z braku sygnalizacji świetlnej. Według większości źródeł wszystkie zostały usunięte w 1996 roku, ponieważ po prostu nie było potrzeby, aby tam były. Ponieważ większość chińskich ośrodków miejskich nie jest w stanie funkcjonować bez sygnalizacji świetlnej, Tekesi stało się nieco fascynującą osobliwością.

Czytaj: Koziołki stanęły przed urzędem miasta w Poznaniu

Źródło: Twitter

Według nowszego raportu CCTV dotyczącego unikalnego hrabstwa Xinjiang, rosnąca liczba prywatnych pojazdów w mieście obciąża lokalną infrastrukturę, a funkcjonariusze policji drogowej prawie zawsze są obecni na skrzyżowaniach, aby zapewnić płynny ruch.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dzień i noc – widok miasta Tekesi Bagua, Chiny. Źródło: Twitter

Co ciekawe, chociaż Hrabstwo Tekesi technicznie nie ma sygnalizacji świetlnej, dotyczy to tylko stałych świateł. Ten sam raport CCTV, o którym wspomnieliśmy powyżej, twierdzi, że miasto czasami polega na ruchomych światłach, aby zapobiec zapychaniu się ruchliwych odcinków dróg. Mimo to oficjalnie Tekesi jest miastem bez sygnalizacji świetlnej, po prostu dlatego, że jest to jedna z głównych rzeczy, które przyciągają tutaj turystów.