HuggieBot 3.0 to trzecia wersja robota zaprojektowanego przez zespół z Max Planck Institute for Intelligent Systems w celu zapewnienia doskonałego przytulania.
Przytulanie prawdopodobnie nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o rzeczach, w których roboty mogłyby pomóc ludzkości, ale zespół naukowców z Max Planck Institute for Intelligent Systems jest innego zdania.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Alexis E. Block i jej współpracownicy od lat są zaangażowani w projekt HuggieBot, próbując stworzyć robota, który mógłby zapewniać ludzkie uściski, a tym samym zastępować rzeczywistych ludzi w różnych sytuacjach, takich jak zapewnianie komfortu samotnym lub zastępowanie kogoś, kto po prostu może z jakiegoś powodu nie przytulać się osobiście. Ich trzecia iteracja, HuggieBot 3.0, jest najwyraźniej całkiem niezła…
Chociaż koncepcja przytulającego się robota może wydawać się dziwaczna, naukowcy stojący za projektem — obecnie w trzeciej generacji — uważają, że takie urządzenie może mieć ogromny wpływ na wszystko, od teleobecności społecznej po opiekę nad osobami starszymi.
Czytaj: Przytulanie naszych pupili najskuteczniejszą metodą na uwolnienie się od stresu
Twórcy HuggieBot 3.0 twierdzą, że jest to „wielkości człowieka pierwszy w pełni autonomiczny robot do przytulania, który rozpoznaje gesty użytkownika i reaguje na nie”. Posiada niestandardowy system wykrywania o nazwie „HuggieChest”, który zawiera dwie napompowane komory z polichlorku winylu imitujące miękką klatkę piersiową. Ale HuggieBot 3.0 to znacznie więcej niż miękka klatka piersiowa.
Czytaj: Kobiety, które przytulają ukochaną osobę, wykazały spadek produkcji kortyzolu
Zaawansowany robot zapewnia uściski za pomocą pary ramion Kinova JACO zamontowanych na niestandardowej metalowej ramie, która została wybrana ze względu na antropomorfizm, ciszę i bezpieczeństwo. Podczas przytulania czujnik ciśnienia barometrycznego i mikrofon wewnątrz sztucznej klatki piersiowej wykrywają ludzki dotyk i rozpoczynają transmisję danych za pośrednictwem płytki mikrokontrolera Arduino Mega do komputera opartego na systemie operacyjnym robota (ROS) umieszczonego w wydrukowanej w 3D głowie HuggieBot 3.0.
Zespół wykorzystał informacje zwrotne od 512 prawdziwych osób w 32 próbach, aby wyszkolić system uczenia maszynowego zdolny do wykrywania i klasyfikowania szeregu gestów wykonywanych podczas przytulania i odpowiedniego reagowania. HuggieBot 3.0 może stać nieruchomo, poruszać się lekko w pionie, stukać lub klepać po plecach i ściskać z różnym stopniem nacisku.
Czytaj: Otwarto Muzeum Lecha Poznań. Od kiedy można je zwiedzać?
Zamiast maksymalizować akceptację użytkownika dla każdego gestu robota, co skutkowałoby tym, że robot tylko ściskałby użytkownika, nasz algorytm zachowania równoważy eksplorację i eksploatację, aby stworzyć naturalnego, spontanicznego robota, który zapewnia pocieszające uściski” – napisał zespół odpowiedzialny za HuggieBot 3.0 w niedawnym artykule.
Alexis E. Block rozpoczął pracę nad oryginalnym HuggieBot w 2016 roku podczas studiów magisterskich z robotyki. Pierwsza iteracja została zbudowana na sześciu „przykazaniach przytulania”, takich jak potrzeba, aby robot był miękki i ciepły oraz aby autonomicznie rozpoczynał i kończył uścisk.
Czytaj: Jak czas trwania przytulania może wpłynąć na Twoje ciało?
HuggieBit 2.0 posunął projekt o krok dalej, wprowadzając percepcję dotykową w celu zapewnienia adaptacyjnego przytulania, ale iteracja 3.0 jest jak dotąd najbardziej zaawansowaną wersją, z pięcioma dodatkowymi przykazaniami dotyczącymi przytulania, zaprojektowanymi tak, aby zapewnić przytulanie podobne do ludzkiego.
W niedawnym teście na 16 uczestnikach, którzy wypróbowali również poprzednie wersje HuggieBota, 12 uczestników, którzy dłużej przytulali robota, zadeklarowało, że czuli się znacznie lepiej rozumiani przez maszynę i że przytulanie było „znacznie przyjemniejsze” niż w poprzednich iteracjach.
Czytaj: Przytulanie to recepta na zdrowie!
HuggieBot 3.0 nie jest doskonały, a jego twórcy zwracają uwagę, że nie przypomina to jeszcze przytulania prawdziwej osoby, ale już pracują nad czwartą wersją, która powinna zawierać ulepszone pozycjonowanie i techniki przytulania. Mają nadzieję, że pewnego dnia HuggieBot będzie w stanie perfekcyjnie odtworzyć uczucie przytulania człowieka.
Czytaj: Nie możesz przytulać ludzi? Przytul drzewo, mówi służba leśna Islandii