Humbaki nie są już wymienione jako zagrożone w Australii

0
315
Humbaki w wodach Australii nie są już uważane za zagrożone. Źródło: Twitter

Humbaki zostały usunięte z listy zagrożonych gatunków Australii po znacznym wzroście ich liczebności.

Wielorybnictwo doprowadziło ten gatunek do niemal wyginięcia w 1980 roku, ale działania ochronne zwiększyły liczbę humbaków w wodach Australii z 1500 do około 40 000 osobników.

Minister środowiska Australii, Sussan Ley, powiedziała, że usunięcie humbaka z listy zagrożonych gatunków jest „uznaniem sukcesu wybitnych działań ochronnych, które są podejmowane”.

„Australia jest światowym liderem w ochronie wielorybów i będziemy nadal pracować za pośrednictwem Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej, aby promować ochronę wielorybów i utrzymać globalne moratorium na komercyjne wielorybnictwo” – powiedziała.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ponad 30 000 humbanów zostało zabitych przez wielorybników działających w Australii i Nowej Zelandii, zanim lokalne operacje wielorybnicze zaprzestały chwytania tego gatunku w 1963 roku, donosi Guardian.

W 1965 roku humbaki otrzymały międzynarodową ochronę.

Ostatnia komercyjna stacja wielorybnictwa w Australii została zamknięta w 1978 roku, a Australia przyjęła politykę anty-wielorybniczą w 1979 roku.

„Nasze usunięcie humbaka z listy zagrożonych gatunków opiera się na nauce i wysyła jasny sygnał o tym, co można osiągnąć dzięki skoordynowanym działaniom” – powiedziała Ley. „To przesłanie nadziei na dobro wielu gatunków”.

Czytaj: Ten olbrzymi humbak wyłonił się z oceanu. Ludzie nie wierzyli własnym oczom

Pomimo postępów w Australii niektórzy ekolodzy wyrazili obawy, że populacje wielorybów ponownie zmniejszą się w miarę pogarszania się zmian klimatycznych. Vanessa Pirotta, biolog morski z Macquarie University, powiedziała, że usunięcie z listy nie oznacza, że nie ma czynników ryzyka. Uwikłania w sieć, łodzie rybackie, zanieczyszczenia i inne wpływy ludzkie nadal stanowią zagrożenie dla globalnych populacji wielorybów.

„To słodko-gorzka sytuacja, ponieważ masz odradzającą się populację wielorybów, co jest świetną rzeczą, ale powinniśmy też być ostrożnym optymistą, a także trzymać się monitorowania tej populacji w przyszłości” – powiedział Pirotta.

Zawsze denerwuje myśl o potencjalnych przyszłych skutkach zmian klimatu, ale przynajmniej na razie humbak dobrze się rozwija w oceanie.

Czytaj: Wrocław wyróżniony w European Cities & Regions of the Future 2022/23