I ty możesz mieć zdrowe oczy, czyli w jaki sposób dbać o wzrok

0
729
źródło: pixabay.com

Niezależnie od tego czy nosisz okulary, czy też masz to szczęście, że nie musisz, warto żebyś wiedział w jaki sposób możesz dbać o swoje oczy. Niestety większość z nas często lekceważąco podchodzi do skarbu jakim jest wzrok. A ze zdrowymi oczami nie wystarczy się urodzić, w dodatku można uniknąć wiele chorób z nimi związanych na starość, jeżeli w porę odpowiednio o nie zadbamy.

1. Wizyty u okulisty

Takie kontrole są potrzebne. Jeżeli masz jakąkolwiek wadę wzroku, pewnie o nich pamiętasz. Natomiast jeśli nie, raz na jakiś czas również powinieneś zbadać swój wzrok, żeby zobaczyć czy okulary nie są u ciebie koniecznością. Jeżeli będziesz nosić odpowiednio dobrane do swojej wady okulary, mniejsza szansa że ona będzie się pogłębiać. Lekarz okulista wykona ci konieczne badania, a także dokładnie wyjaśni w jaki sposób możesz zabiegać o zdrowie swoich oczu.

źródło: pixabay.com

2. Nawilżanie oczu

Łzy są takim naturalnym nawilżaczem. Jednakże, kiedy przez długi czas nie płaczemy, a za to siedzimy czy to przed komputerem, telewizorem, telefonem, czy w klimatyzowanym lub mocno ogrzewanym pomieszczeniu, spojówki wysychają. Możemy odczuwać wtedy dziwny dyskomfort, a nawet nieprzyjemne pieczenie (w najgorszym wypadku łzawienie), co jest spowodowane suchością oka. Dobrze mieć przy sobie nawilżające kropelki i kilka razy dziennie zakroplać nimi oczy, a uczucie dyskomfortu zniknie, a nasze oczy będą nam za to wdzięczne.

3. Przerwy w pracy

Obecnie ogromnie duża część ludzi posiada pracę, w której wzrok nieustannie się wysila. Wszelka praca biurowa, przed komputerem, książkami, dokumentami, a także wymagająca szycia czy montowania drobnych części to zajęcia, w których bez zdrowych oczy ani rusz. Wazne, żeby robić w niej przerwy. I to nie jedną 15-minutową przerwę na 8 godzin, lecz co godzinę 5 minut, dzięki czemu damy oczom odpocząć. Możemy wtedy spojrzeć w stronę okna (najlepiej popatrzeć w dal), pomrugać powiekami, zakroplić oczy, czy zamknąć je na chwilę.

Przeczytaj: zmęczenie – jak z nim walczyć?

4. Dobre oświetlenie

Czytanie książki przy słabym oświetleniu bywa dla oczu zabójcze, ale i siedzenie w ciemności przed telewizorem czy komputerem nie jest wskazane. Wiadomo, że wtedy jest lepszy „nastrój”, ale może czasem lepiej zaświecić niewielką lampkę nocną, zamiast tak nadwyrężać oczy. Do każdej czynności wymagającej wysiłku wzrokowego, jak np. praca przy bardzo drobnych elementach, warto zadbać o doskonałe oświetlenie, żebyś za swoja pracę nie musiał płacić pogorszaniem się wzroku.

źródło: pixabay.com

Dowiedz się jakie ćwiczenia możesz wykonywać na poprawę widzenia!

5. Sen

Jak się okazuje, sen jest dobry na wszystko. Nie tylko na utratę masy ciała, na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego, ale i dla odpoczynku oczu. Wystarczy 8 godzin snu, a nie tylko ciało i umysł, ale także oczy, będą nam ogromnie wdzięczne.

Wiesz już jak dbać o oczy? Sprawdź teraz naturalne sposoby na śnieżnobiałe zęby! 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!