Ich ciała starzeją się, ale seniorzy mają lepsze samopoczucie emocjonalne

0
276
Ciesz się życiem i nie bój się starości! Zdjęcie: pl.freepik.com

Ciała tracą wigor wraz z upływem lat, ale w sferze emocjonalnej ludzie starsi wydają się rządzić.

Od 20 lat Susan Turk Charles, psycholożka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, monitoruje zmieniające się nastroje, poczucie satysfakcji oraz wybuchy złości i smutku u ludzi w każdym wieku – ze szczególnym zainteresowaniem jak radzimy sobie z emocjami i doświadczamy ich, gdy się starzejemy.

Zakochała się w pomyśle studiowania procesu związanego ze starzeniem się, którego nie definiuje spadek. W przeciwieństwie do sprawności fizycznej lub zdolności poznawczych, w których można zauważyć spowolnienie lub spadki, regulacja emocjonalna i doświadczenie są często tak dobre, jeśli nie lepsze, jak się starzejemy.

Czytaj: Twój mózg nie zwalnia aż do 60. roku życia

Jaki jest sekret tego stanu rzeczy? I czego może nauczyć młodych ludzi? W 2010 roku Charles i psycholożka ze Stanford, Laura Carstensen, współautorki artykułu na temat starzenia się społecznego i emocjonalnego w Annual Review of Psychology odkryły, że przeciętnie osoby starsze mają bardziej satysfakcjonujące kontakty społeczne i zgłaszają wyższy poziom emocjonalnego samopoczucia.

Od tego czasu badania ujawniły jeszcze więcej. Oto najnowsze informacje od Susan:

Co może wyjaśnić, dlaczego starzejące się mózgi lepiej radzą sobie z emocjami?

Niektórzy neuronaukowcy uważają, że ponieważ z wiekiem przetwarzamy informacje nieco wolniej, sprawia to, że myślimy, zanim zaczniemy działać, zamiast szybko reagować. Z wiekiem obserwujemy spadek ogólnej masy płata czołowego mózgu, części odpowiedzialnej za regulację emocji, złożone rozumowanie i szybkość przetwarzania. Jednak badacze, tacy jak Mara Mather z University of Southern California, odkryli, że starsi dorośli często wykazują większą aktywność kory przedczołowej niż młodsi dorośli podczas przetwarzania emocji.

Wiele pracy wykazało, że starsi ludzie mają pozytywne nastawienie, nawet nie zdając sobie sprawy, że faktycznie tak mają. Ich domyślnym trybem jest mówienie: „Nie przejmuj się drobiazgami”. Odkrywamy, że starsi ludzie częściej rezygnują z sytuacji, które postrzegają jako negatywne, zwłaszcza z przyjaciółmi i rodziną. Uważamy więc, że starsi dorośli są lepsi w wybieraniu bitew (chyba że mają spadek funkcji poznawczych, co powoduje, że nie kierują się pozytywami).

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy istnieje pewien wiek, w którym osiągamy szczyt emocjonalnej satysfakcji?

Zależy to od tego, na jakie aspekty patrzysz, ale szczyt, który widzimy pod względem najwyższych pozytywnych i najniższych negatywnych emocji, wynosi od 55 do 70 lat. Następnie istnieje miara „zadowolenia z życia”, która obejmuje zarówno szczęście, jak i smutek, a także poznawczą ocenę tego, jak przebiega Twoje życie. Z tego powodu często widzimy nieco niższe oceny w wieku średnim, najniższe wśród osób po pięćdziesiątce, a następnie oceny te rosną. Więc znowu są wyższe z wiekiem. Dopiero po 75 latach negatywne emocje znów zaczynają rosnąć.

Jednak nawet stulatkowie zgłaszają ogólnie wysoki poziom dobrostanu emocjonalnego. Czy ludzie, którzy mają więcej pozytywnych postaw i emocji lub napotykają mniej przeciwności, żyją dłużej?

Naukowcy przyjrzeli się temu, co mogłoby to wyjaśnić i odkryli, że samopoczucie psychiczne jest konsekwentnie powiązane z niższym poziomem kortyzolu – hormonu stresu i lepszym zdrowiem układu krążenia. Inni badacze to modelowali – i nadal widzą przewagę związaną z wiekiem.

Regulacja emocji poprawia się wraz z wiekiem; widzimy to raz po raz. To są niewielkie efekty, ale są spójne. Widzimy poprawę u większości ludzi, ale nie u wszystkich. Nie znam procentów, ale powiedzmy, że u 40% ludzi pozostaje stabilna, u 40% rośnie, a 20% spada.

Dlaczego niektórzy ludzie nie doświadczają tych ulepszeń?

Większość ludzi, którzy zostali uwzględnieni w tych badaniach, badacze określają jako WEIRD — ludzie z zachodnich, wykształconych, uprzemysłowionych, bogatych i demokratycznych społeczeństw. Wiele osób miało zabezpieczenie finansowe, emerytury, systemy socjalne, a często ludzie, z którymi rozmawialiśmy, to biali ludzie z klasy średniej, którzy byli zatrudnieni i mieli wyższy poziom wykształcenia. W porównaniu z młodszymi osobami o porównywalnym statusie społeczno-ekonomicznym osoby starsze wyglądały znacznie lepiej. Ale jeśli starsi ludzie są w trudnej sytuacji z ciągłymi stresorami lub jeśli żyją w bólu, możesz nie zauważyć tych korzyści.

„Teoria selektywności społeczno-emocjonalnej” mojej byłej mentorki, Laury Carstensen, mówi o tym, jak każdy ma poczucie, ile czasu nam zostało w życiu. Gdy się starzejesz, widzisz, że pozostało coraz mniej czasu, a ludzie zaczynają bardziej doceniać cele emocjonalne. Starsi ludzie również wolą spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi niż poznawać zupełnie nowe osoby, które mogą być interesujące.

Czytaj: Potęga optymizmu w starszym wieku

Twoje odkrycia mogą zainspirować ludzi do przyjęcia bardziej pozytywnego nastawienia, ale ktoś, kto się starzeje i jest bardziej nieszczęśliwy, może nie czuć się tak samo.

Dla ludzi, którzy są nieszczęśliwi, naprawdę ważne jest, aby przyjrzeć się, jak zorganizować swoje dni, aby czuć się bardziej spełnionym. To, czym masz wystarczająco dużo snu i ćwiczeń oraz prawidłowo się odżywiasz jest ważne. Są to ważne czynniki i większość ludzi zgadza się, że powinny być uwzględnione, ale relacje społeczne są czymś tak samo ważnym jak poziom cholesterolu, ale często się o tym zapomina.

Upewnij się, że spędzasz czas na pielęgnowaniu więzi społecznych, cenisz sobie i traktujesz priorytetowo swoich bliskich przyjaciół i członków rodziny, niezależnie od wieku. Niezwykle ważne jest również znalezienie celu i sensu życia. To, co to jest, może być różne dla różnych osób, ale znalezienie ważnego celu i podążanie za nim może być bardzo emocjonalnie satysfakcjonujące.

Czytaj: Taniec może opóźnić oznaki starzenia się w mózgu

Czy to oznacza, że może też istnieć ryzyko, że poczujesz się zbyt komfortowo emocjonalnie?

Tak. Możesz czuć się tak komfortowo, że nie napotykasz już żadnych wyzwań. Naprawdę musisz angażować się w wyzwania poznawcze. Każdej nocy przez osiem dni śledziliśmy ludzi. Każdego wieczoru przeprowadzano z nimi wywiady i pytaliśmy o stresory. Czy wdali się w kłótnię? Czy była sytuacja, w której mogli się kłócić, ale postanowili tego nie robić? Czy są jakieś problemy w domu lub w pracy?

Każdego wieczoru przez 8 dni pytaliśmy ponad 2500 osób o stosunkowo niewielkie stresory, których doświadczyli. Około 10 procent osób stwierdziło, że nigdy nie doświadczyło ani jednego stresora. Zgłosili również, że są szczęśliwsi niż ci, którzy zgłosili co najmniej jeden stresor. Ale odkryliśmy również, że wypadli gorzej w testach poznawczych w porównaniu z osobami, które zgłosiły co najmniej jeden stresor. Zgłosili również, że otrzymywali lub udzielali mniejszej pomocy innym oraz że spędzali więcej czasu na oglądaniu telewizji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

20 lat temu myśleliśmy, że jeśli masz pozytywne relacje i określony styl życia, możesz mieć najlepsze funkcjonowanie emocjonalne, najlepsze funkcjonowanie poznawcze, najlepsze zdrowie fizyczne, idealne życie dla siebie. Teraz okazuje się, że jest to trochę bardziej skomplikowane. Ludzie, którzy zgłaszają, że są najszczęśliwsi, mogą nie mieć tak wysokiego poziomu funkcji poznawczych.

Może tak być, ponieważ ludzie, którzy nie mają stresorów, spędzają mniej czasu z innymi ludźmi. Ale ludzie, których znasz i kochasz, również rzucają Ci wyzwanie i angażują Cię w działania związane z rozwiązywaniem problemów. Nie chodzi o to, że możesz znaleźć optymalne samopoczucie we wszystkich obszarach; może być kompromis. Coś w tym stylu: „Chcę być wolontariuszem, to nadaje mi sens emocjonalny, mam w życiu wiele celów, ale też spotkam ludzi, którzy mogą mi przeszkadzać”.

Czytaj: Zapomnij o botoksie… To Cię odmłodzi o 16 lat!

Jak więc ludzie mogą dążyć do równowagi?

Żaden rozmiar nie będzie pasował do wszystkich. Na przykład wiemy, że ludzie czerpią korzyści z posiadania silnych więzi społecznych, ale ludzie różnią się liczbą bliskich przyjaciół i czasem spędzanym z innymi. Wiemy, że zajęcia, które dla jednych są wyzwaniem, dla innych są nudne.

Aby osiągnąć równowagę, ludzie muszą poznać siebie i podejmować decyzje, które tworzą dynamiczne życie, w którym są aktywni społecznie i zaangażowani w sposób, który daje im poczucie przynależności i sprawia, że czują się potrzebni. Potrzebują zajęć, które będą dla nich wyzwaniem, w których uczą się nowych informacji i muszą je zapamiętać — na przykład nauka nowego instrumentu muzycznego lub nowej gry wideo.

Czytaj: Nowe punkty wypożyczania rowerów elektrycznych w Krakowie

Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy istnieje sposób, aby młodzi ludzie naciskali przycisk przewijania do przodu, aby osiągnąć te same emocjonalne korzyści, które starsi ludzie uzyskują wraz z wiekiem?

W ciągu ostatnich 10 lat ludzie mówili więcej o uważności jako strategii regulacji emocji. Odciąga Cię to od koncentrowania się na przyszłości i przypomina, że najważniejsza jest chwila obecna. Myślę, że są to rzeczy, które często robią starsi ludzie, ale młodszym może trzeba o tym przypomnieć. Naprawdę warto mieć chwilę pod koniec tygodnia, aby powiedzieć: „W tej chwili wszystko idzie dobrze – po prostu cieszmy się dniem dzisiejszym”. Byłoby wspaniale, gdyby młodzi ludzie mogli się tego nauczyć od osób starszych. Myślę, że z wiekiem naprawdę rozumiemy to głębiej.