Sam pomysł utknięcia w ekstremalnych warunkach arktycznych wystarczy, aby przerazić nawet najodważniejszych poszukiwaczy przygód.
Ale nowe schronienie awaryjne może znacznie ułatwić przeżycie w temperaturach poniżej zera.
Zespół studentów z Królewskiej Akademii Duńskiej opracował igloo inspirowane niedźwiedziami polarnymi, ze „skórą” origami, która zatrzymuje śnieg i używa go jako naturalnego izolatora.
„Zainspirowany lokalną florą, fauną, jaskiniami śnieżnymi i tradycyjnymi igloo Eskimosów, śnieg jest uważany za materiał budowlany, a nie obciążenie” – wyjaśnia zespół.
Podczas testów na Alasce projektanci wykazali, że przy śniegu do 40 cm schron ratunkowy może utrzymać średnią różnicę 37°C między wnętrzem a zewnętrzem, w porównaniu z konwencjonalnym namiotem zimowym, który oferował różnica 13°C.
Czytaj: 10 najpiękniejszych małych miast w USA.
To igloo zostało niedawno nagrodzone Zwycięzcą Roku w konkursie Design Educates Awards w kategorii Product Design.

W opisie zespół, kierowany przez Henry’ego Glogau i Samuela Barratta, wyjaśnił inspirację ich projektu.
„Co byś zrobił, gdybyś znalazł się w ekstremalnych warunkach arktycznych?”
„Zagubiony z powodu słabej widoczności, braku zasięgu telefonu komórkowego i ujemnych temperatur. Hipotermia jest poważnym zagrożeniem, a nadejście pomocy może potrwać kilka godzin.”
„Ekstremalne, zimne środowiska są nieprzyjazne, a warunki często są nieprzewidywalne i niekontrolowane.”
„Projekt ten proponuje alternatywny projekt schronu, który ma na celu wykorzystanie ekstremalnych warunków na swoją korzyść, a nie walkę z nimi”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Namiot wykonany jest z mylaru i ma konstrukcję przypominającą origami, która pomaga zakotwiczyć namiot i utrzymać ciepło w środku.
„Przy silnym wietrze aerodynamiczna kropla wody w naturalny sposób przytwierdza schronienie do podłoża, rozpraszając jednocześnie siły wiatru” – wyjaśnia zespół.
„W mikroskali w kieszeniach origami powstają turbulencje na poziomie lokalnym, co zachęca do naturalnego gromadzenia się śniegu w sytuacjach przypominających zamieć, tworząc w ten sposób naturalną warstwę izolacyjną i ochronną”.
Zespół zainspirował się niedźwiedziami polarnymi, które zatrzymują ciepło ciała w swoim futrze z włosami z pustych włókien.
Czytaj: Spędź noc w szklanym Igloo patrząc na zorzę polarną

W ten sam sposób mylarowy materiał umieszczony po wewnętrznej stronie skóry origami odbija ciepło z powrotem do przestrzeni, utrzymując ciepło wszystkich osób w namiocie.
Chociaż możesz się martwić, że namiot będzie miał trudności z pozostaniem nienaruszonym w warunkach przypominających zamieć, naukowcy zapewniają, że może wytrzymać ciężar 70-kilogramowego człowieka.
„Wewnętrzna struktura siatki z włókna szklanego jest połączona i rozwija się jednocześnie z zewnętrzną powłoką origami” – powiedzieli naukowcy.

„Lekka i zoptymalizowana pod względem konstrukcyjnym kratownica została poddana próbie — wytrzymuje ciężar 70-kilogramowego człowieka”.
Aby przetestować igloo, którego cena pozostaje niejasna, zespół poddał go rygorystycznym miesięcznym testom na Alasce.
Wyniki wykazały, że przy 30 do 40 cm pokrywy śnieżnej, można utrzymać średnią różnicę 37°C między wnętrzem a zewnętrzem. Dla porównania, według zespołu konwencjonalne namioty zimowe oferują różnicę 13°C.
W przyszłości takie schrony ratunkowe mogłyby być rozmieszczone wzdłuż punktów kontrolnych i szlaków turystycznych, gdzie w razie potrzeby można by było je rozmieścić w ciągu kilku sekund.