IKEA nadal stara się i pozostaje wierna swoim zasadom – chroniąc środowisko i dążąc do tego, aby stać się firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, pozostając jednocześnie jednym z najprzyjemniejszych sklepów na świecie.
Ich ostatnim posunięciem jest duży zakup 4,5 tys. hektarów lasu w Gruzji, aby chronić ten obszar i jego różnorodny ekosystem przed degradacją.
– Naprawdę wierzymy, że odpowiedzialna gospodarka leśna jest możliwa i widzimy, że duża część naszej odpowiedzialności wobec ziemi, którą posiadamy, a co za tym idzie planety, polega na ochronie lasów i sadzeniu więcej niż zbieramy – powiedział w wywiadzie dla CNN dyrektor zarządzający Ingka Investments, Krister Mattsson.
Las, będący domem dla cennego żółwia norowego, jest obecnie własnością spółki zależnej IKEA, Ingka Group, która współpracowała z The Conservation Fund, organizacją non-profit, która chroniła ponad 8 milionów akrów lasów w USA.
Tereny leśne o powierzchni blisko 4,5 tys. hektarów są zasiedlone przez ok. 350 cennych gatunków roślin i zwierząt, niektóre z nich to gatunki ściśle chronione.
Las roboczy to taki, w którym drewno jest pozyskiwane i odnawiane – i to właśnie te lasy często cierpią z powodu rozbicia na mniejsze segmenty i zagospodarowania, coś, co fundusz ochrony przyrody i Inka Group zapewniają, że nie nastąpi, tworząc stałe służebności, które prawnie chronią las przed podzieleniem na mniejsze części.
A te działania z kolei ochronią żółwia norowego – gatunek priorytetowy do ochrony.
– We wszystkich naszych przedsięwzięciach stawiamy na ochronę przyrody. W przypadku tej konkretnej inwestycji w Gruzji ważne jest, aby teren ten nie był w przyszłości podzielony na mniejsze działki i pozostał na zawsze lasem – powiedział Mattsson.
Ingka Group posiada obecnie 616 000 akrów takich lasów w USA i Europie, a prywatnie decyduje się na zapewnienie najwyższych międzynarodowych standardów dobrej gospodarki leśnej. Rzecznik dodał, że obecnie w produktach Ikei nie wykorzystuje się „znaczącej ilości” drewna z lasów.
– Dobrze zarządzane lasy zapewniają istotne korzyści, w tym czystą wodę i ważne siedliska dzikich zwierząt, a także łagodzą zmiany klimatyczne – powiedział Larry Selzer, prezes i dyrektor generalny The Conservation Fund.
Czytaj: IKEA będzie produkowała EKO meble!
Teraz obszary te będą objęte kompleksową ochroną i nie będą zagrożone ekspansją człowieka. Będzie w nich prowadzona racjonalna i zrównoważona gospodarka leśna. Ikea deklaruje wsparcie dla lokalnych biznesów zajmujących się pozyskiwaniem drewna i gwarantuje publiczny dostęp do przejętych terenów dla celów rekreacyjnych.
Zarządzanie lasami to tylko jeden ze sposobów, w jaki największy na świecie rynek meblarski próbuje stać się firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Niedawno ogłosili, że zaczną kupować używane meble IKEA od klientów w celu odsprzedaży, podczas gdy elektryczne samochody dostawcze i materiały emitujące mniej dwutlenku węgla są używane zarówno w opakowaniach, jak i produktach.
Czytaj: IKEA chce odkupić używane meble w ramach inicjatywy recyklingu
Przejmowanie cennych przyrodniczo obszarów jest częścią długofalowej strategii sieci Ikea, której celem jest neutralność klimatyczna – firma chce za pomocą różnych działań redukować więcej emisji CO2 do atmosfery, niż sama emituje w ramach całego swojego łańcucha wartości – od pozyskiwania surowców, przez produkcję, transport, aż po sprzedaż detaliczną. Cel ten ma być osiągnięty do 2030 r.
Od 2014 r. Ingka Investments zakupiła już blisko 250 tys. hektarów lasów, położonych m.in. w Krajach Bałtyckich, Rumunii i USA. Ponadto firma sfinansowała nasadzenia blisko 7 mln drzew w krajach na całym świecie.
johannesfloe.com – Art to remember
Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org