Ikea rozpoczyna program odkupu, oferując kupony na stare meble

0
432
Obszary z używanymi meblami w sklepach Ikea będą nazywane Circular Hubs. Zdjęcie: BBC

Ikea rozpoczęła długo oczekiwany program odkupu i odsprzedaży mebli, próbując zmniejszyć liczbę produktów trafiających na wysypiska.

To posunięcie jest częścią dążenia giganta detalicznego do zrównoważonego rozwoju, aby do 2030 r. stać się „pozytywnym dla klimatu”.

Klienci otrzymają kupony do wydania w sklepie, jeśli przedmioty, których już nie potrzebują, zostaną zwrócone w dobrym stanie.

Ikea przyznała, że program był krzywą uczenia się, ale zdecydowała się go uruchomić po udanych próbach w kilku miastach.

„Nie mówię, że znamy wszystkie odpowiedzi, ale nauczyliśmy się wystarczająco, aby powiedzieć, że może to być coś naprawdę wartościowego dla nas i naszych klientów” – powiedziała BBC, Hege Saebjornsen, ekspert ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju w Ikei.

Inicjatywa, która pierwotnie miała się rozpocząć w listopadzie, ale została przełożona z powodu pandemii, jest teraz dostępna w sklepach Ikea w całej Wielkiej Brytanii. Jest również uruchamiana w pozostałych 26 krajach, w których działa Ikea.

Czytaj: IKEA chce odkupić używane meble w ramach inicjatywy recyklingu

Eliminacja śmieci

Produkty używane i zwrócone w stanie jak nowym bez zarysowań zostaną zakupione za 50% ceny pierwotnej, natomiast przedmioty z drobnymi zarysowaniami za 40% ceny pierwotnej. Meble z kilkoma rysami zostaną zakupione za 30%.

Przedmioty będą sprzedawane w oddzielnych obszarach sklepów, chociaż Ikea ogłosiła również nową współpracę z Gumtree w celu sprzedaży używanych produktów za pośrednictwem rynku internetowego.

Produkty kwalifikujące się do wykupu obejmują kredensy, szafki, regały i komody, małe stoły, stoły jadalne i biurka.

Szwedzka firma już ogłosiła, że chce do 2030 roku całkowicie „działać w obiegu zamkniętym” – eliminować odpady poprzez ciągłe wykorzystywanie materiałów. Ingka Group, spółka macierzysta Ikei, niedawno ogłosiła, że zainwestuje 4 mld euro w energię odnawialną.

Klienci chcący odsprzedać meble udają się do Ikea.co.uk, aby wypełnić formularz online, który generuje wstępną ofertę, a następnie zabiera przedmioty do sklepu.

Ikea testuje Pre-Loved Labels, dostarczając klientom informację o przeszłości produktu. Zdjęcie: BBC

Pani Saebjornsen, była menadżer ds. zrównoważonego rozwoju w sklepie, a obecnie doradca Ikei podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26, powiedziała, że nie wiadomo dokładnie, czym będą zainteresowani konsumenci.

Ale powiedziała, że próby, w tym w Sydney, Lizbonie, Edynburgu i Glasgow, „były naprawdę udane. Wiele nas to nauczyło o apetycie na to i o tym, jak ludzie się zachowują”.

Ogólnie rynek rzeczy używanych – od odzieży po artykuły gospodarstwa domowego – szybko się rozwija wraz ze zmianą nawyków zakupowych, a Ikea ma nadzieję, że uda się to wykorzystać.

Czytaj: IKEA będzie produkowała EKO meble!

Kontrola jakości

Jedną z potencjalnych wad było to, że meble muszą być dostarczane w pełni zmontowane, co stanowi potencjalną przeszkodę dla osób, które mają ciężkie i nieporęczne przedmioty.

Ikea pracuje nad usprawnieniem demontażu produktów.

„Niektóre przedmioty są lepsze od innych. Produkty mogą ulec uszkodzeniu podczas demontażu, więc tak naprawdę możemy przyjąć tylko produkty zmontowane. Zapewnia to bezpieczeństwo i jakość przedmiotu” – mówi Ikea.

Chociaż Ikea oferuje kupony, a nie gotówkę, program nie jest wprowadzany jako czynnik napędzający zysk dla sprzedawcy. Czy nie wzmacnia to jednak kultury kupowania nowych, jednorazowych produktów?

„Wzięliśmy to wszystko pod uwagę” – powiedziała pani Saebjornsen.

„Naprawdę ważne jest, aby podkreślić, że kupon nie ma daty przydatności do spożycia. Można go użyć do zakupu innego używanego przedmiotu lub żywności.

„Prawdziwym rozważaniem jest tutaj to, jak uczynić zrównoważony i zdrowy tryb życia łatwym, dostępnym i przystępnym cenowo i naprawdę głównym nurtem.

„Ikea to tak duża firma z ogromnym potencjałem dotarcia do milionów klientów.

„Nie twierdzimy, że znamy wszystkie odpowiedzi. Ale małe działania mogą mieć znaczenie”.

Usługa odkupu jest dostępna w pełnowymiarowych sklepach Ikea w całym kraju, z wyłączeniem punktów zamówień i punktów odbioru na Tottenham Court Road, Norwich i Aberdeen. Usługa zostanie uruchomiona 17 maja w Reading i Belfaście.

johannesfloe.com – Art to remember