Ile barw widzisz na obrazku? Odpowiedź określi, ile receptorów jest w Twoich oczach.

0
1198

Czy wszyscy widzimy kolory tak samo? Jak się zaraz przekonacie – niekoniecznie.

Jakiego koloru jest niebo? Niebieskiego, prawda? Jednak czy ja widzę zielony w taki sposób jak Ty? Może mój zielony jest Twoim seledynowym, szmaragdowym albo soczystym butelkowym? A mój żółty może jest według Ciebie bladym żółtym, kolorem cytryny albo kolorem kanarkowym?

zdjęcie: Twitter

Może to brzmieć zabawnie, ale po tym jak w sieci zawrzało od określenia koloru sukienki, czy jest biało-złota czy niebiesko-czarna, stało się oczywiste, że każdy z nas widzi barwy inaczej.

Kolory to nic innego jak różnej długości fale świetlne, które pobudzają receptory w naszym oku. To, jak widzisz kolory zależy od płci oraz od ilości receptorów, które znajdują się w Twoich oczach. Profesor Diana Derval, ekspert neuro-marketingu, opublikowała interesujący test, który pozwoli to określić.

Aby przystąpić do testu, policz proszę, ile kolorów widzisz na poniższym obrazku.

Ile widzisz kolorów?

?‍? Jeśli widzisz mniej niż 20 kolorów to znaczy, że jesteś dichromatem i masz tylko 2 receptory w oku. Dichromatami jest 25% ludności na świecie. Do tej grupy należą także psy. Diana Dereval twierdzi, że dichromaci mają tendencję do noszenia czarnych, beżowych i niebieskich ubrań.

?‍? Jeśli widzisz 20-32 kolory to znaczy, że jesteś trichromatem i masz 3 rodzaje receptorów w oku odpowiedzialnych za niebieski/fioletowy, zielony i czerwony obszar. Takie osoby dostrzegają przeróżne barwy. Mniej więcej 50% ludności jest trichromatami.

?‍? Jeśli widzisz 32-39 wyrazistych kolorów to znaczy, że jesteś tetrachromatem, podobnie jak trzmiel. Według Derval takie osoby mają 4 rodzaje receptorów. Denerwuje ich żółty i często nie noszą ubrań w takim kolorze. Mniej więcej 25% społeczeństwa jest tetrachromatami.

?‍? Jeśli widzisz ponad 39 kolorów to znaczy, że musisz policzyć kolory jeszcze raz. Na obrazku jest 39 różnych barw, a na ekranie komputera lub telefonu prawdopodobnie widzisz 35 kolorów dobrze odwzorowanych przez monitor.

Do której grupy się zaliczasz?

Źródło i zdjęcie główne: nauka.rocks

ZOBACZ TAKŻE: 15 fantastycznych drzew, które mogą zmienić Twój ogród w krainę snów.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl z ciekawymi, interesującymi artykułami.