Ile języków może znać jeden człowiek?

0
757
Zdjęcie: Instagram/we.are.polyglots

Ilu języków możemy się nauczyć?

Obecnie na świecie, według Ethnologue.com, istnieje około 7000 języków.

Ile języków jesteśmy się w stanie nauczyć?

Na to pytanie trudno udzielić ostatecznej i teoretycznej odpowiedzi. Wszystko zależy oczywiście od możliwości każdej osoby.

Wydaje się jednak, że istnieją naturalne ograniczenia, które dotyczą większości z nas.

Najbardziej znani poligloci w historii

Brytyjski ekonomista polityczny John Bowring, który zmarł w 1872 roku, twierdził, że zna 200 języków i potrafił mówić w 100.

Żywa osoba, o której mówi się, że opanowała większość języków, to Ziad Fazah. Twierdzi, że mówi, czyta i rozumie 58 języków, z których większość nauczył się przed 20 rokiem życia.

Ludwik Zamenhof to polski lekarz okulista żydowskiego pochodzenia, płynnie mówiący w jidysz, po rosyjsku, polsku, niemiecku i francusku. Studiował także łacinę, grekę, hebrajski i aramejski. Stworzył najważniejszy z międzynarodowych sztucznych języków — esperanto. Jego pseudonim, Esperanto („ten, kto ma nadzieję”), miał stać się nazwą języka. Zmarł w 1917 roku.

Elżbieta I Tudor znana jako Królowa Dziewica opanowała francuski, flamandzki, włoski, łacinę, grekę i kornijski. Była także doskonałą tłumaczką. Królowa Anglii i Irlandii przekładała dzieła Cycerona, Seneki i Jana Kalwina, a także (w wieku nastoletnim!) zbiór „Modlitwy i medytacje” autorstwa swojej macochy Katarzyny Parr na francuski, włoski i łacinę.

Friedrich Engels, niemiecki filozof i przedsiębiorca znany jest z pism krytykujących kapitalizm, które wydał wraz z Karolem Marxem. Ale Engels był doskonałym lingwistą. Mówił w 20 językach, m.in. po rosyjsku, włosku, portugalsku, irlandzku (gaelicku), hiszpańsku, polsku, francusku, angielsku, staronordycku, starosaksońsku, gocku oraz w dialekcie mediolańskim, a perskim nauczył się władać ponoć już po trzech tygodniach nauki.

Alexander Argüelles to językoznawca, który zna około 36 języków, większością z nich płynnie mówi.

Kató Lomb była pierwszą lingwistką wykonującą tłumaczenia symultaniczne i to w szesnastu językach. Zmarła w 2003 roku, w wieku 94 lat. Podobno poszła kiedyś na zajęcia z języka polskiego o dużym stopniu zaawansowania mówiąc nauczycielowi, że nie zna ani trochę tego języka, ale ma ogromną chęć się go nauczyć i to zrobi. Nauczyciel pozwolił jej uczestniczyć w lekcjach, a ona naturalnie dopięła swego i już wkrótce porozumiewała się po polsku z niezwykłą swobodą. Oprócz polskiego opanowała także bułgarski, rosyjski, rumuński, słowacki ukraiński, duński, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, hebrajski, włoski, łacinę, japoński i chiński.

John Ronald Reuel Tolkien, mistrz literatury. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy. 

Tolkien jest znany z wymyślania na potrzeby swoich książek języków, którymi posługują się mieszkańcy Śródziemia – przede wszystkim elfickiego. Opierał się na zasadach gramatyki i słownictwie wielu istniejących języków, którymi umiał się posługiwać. Uwielbiał fiński, który był podstawą do stworzenia języka Elfów Wysokich, czyli Quenya oraz walijski, który zainspirował fikcyjny Sindarin. 

Jako nastolatek stworzył pierwsze sztucznie skonstruowane języki, a przez całe życie było ich około szesnastu: Animalic, Nevbosh, Naffarin, Eldarin, Quenya, Sindarin, Goldogrin, Noldorin, Telerin, Ilkorin, Doriathrin, Avarin, Rohirric, Ilkorin oraz Adunaic. Tolkien inspirował się językami, które znał, między innymi greką, staroangielskim, włoskim, staronordyckim i hiszpańskim, a także kulturą oraz historią obszarów, na których one występowały.

Czytaj: Wybrano najgorszy błąd językowy 2020 roku

Doskonała zdolność uczenia się

Wiemy, że przed 4 rokiem życia dzieci mają doskonałą zdolność uczenia się. Następnie w ciągu następnych 4 lat zdolność ta spada.

Ale poza tymi wyjątkowymi przypadkami granica wydaje się znacznie niższa.

Według lingwistów rok regularnej nauki jest niezbędny do opanowania podstaw języka. Wtedy będziesz musiał utrzymać tę początkową naukę.

Dzięki temu normalny człowiek może w swoim życiu przyswoić sobie 10 języków.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Instagram

Znajomość 10 języków wystarczy, aby stworzyć hiperpoliglotę, czyli kogoś, kto mówi więcej niż 6 językami, słowo spopularyzowane przez językoznawcę Richarda Hudsona w 2003 roku.

Wydaje się również, że im więcej języków się uczysz, tym łatwiej jest nauczyć się nowych.

To psychologiczne zjawisko nazywa się „pojawieniem się świadomości metajęzykowej”.

Jest to zdolność, którą mózg nabywa w miarę postępów w nauce.

Jeśli dorosłym trudniej jest nauczyć się nowego języka, dzieci zapominają o nim szybciej, jeśli go nie ćwiczą.

Czytaj: Tauron Arena Kraków szykuje atrakcje na zimę