Ile wyniesie średnia długość życia w Polsce za 20 lat? Naukowcy to policzyli

0
786
zdjęcie główne: pixabay.com

Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej średniej długości życia w poszczególnych krajach do 2040 roku. Jak wypadła Polska na tle innych krajów? W jakim kraju będzie się żyło najdłużej, a w jakim najkrócej? Na wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Aktualnie średnia długość życia w Polsce w przypadku kobiet wynosi ponad 81 lat, a mężczyzn – ponad 73 lata. Średnia unijna w przypadku kobiet wynosi 83 lata, a mężczyzn 78 lat. Postęp medycyny daje nadzieję, że w 2040 roku będziemy żyli jeszcze dłużej – informują naukowcy.

Prognozy dotyczące średniej długości życia zostały opracowane przez naukowców z Instytutu Metrologii i Oceny Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie medycznym „The Lancet” ujawniono, że średnia długość życia wzrośnie prawie w każdym kraju do 2040 roku.

Wzrost ten nie odczuje się tak bardzo, jak w poprzednich latach z powodu problemów zdrowotnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, uzależnienie od alkoholu i papierosów.

Naukowcy prognozują, że coraz więcej ludzi będzie umierać z powodu chorób niezakaźnych, takich jak nowotwór, choroba Goodpasture’a (zapalenie naczyń krwionośnych), zawały serca, udary czy choroba Alzheimera.

Zmienia się lista czołowych przyczyn zgonów. W 2016 roku wypadki i choroby niezakaźne stanowiły 4 z 10 najczęstszych przyczyn śmierci, a w 2040 roku będą stanowić 8 z 10 przyczyn śmierci. Według scenariusza pesymistycznego, oczekiwana długość życia spadnie w 87 krajach, w 57 natomiast wzrośnie o rok i więcej. Według scenariusza optymistycznego długość życia wzrośnie wszędzie, przy czym w 46 krajach nawet o ponad 10 lat.

Globalne nierówności utrzymają się na wysokim poziomie. Podobnie znaczące pozostaną różnice między wskazaniami prognoz według dobrego i złego scenariusza. W znaczącej liczbie krajów wciąż zbyt wiele osób będzie miało zbyt małe dochody, niski poziom wykształcenia, co przyczynia się do przedwczesnej śmierci. Równocześnie poszczególne kraje będą mogły wpłynąć na poprawę sytuacji, pomagając swoim obywatelom ograniczać inne czynniki ryzyka, palenie papierosów i niezdrową dietę – mówi współautor pracy, dr Christopher Murray.

Różnice prognoz w myśl dobrego i złego scenariusza powinny uzmysłowić decydentom znaczenie działań na rzecz poprawy systemów opieki zdrowotnej – dodaje Murray. Jego zdaniem, ta praca powinna pomóc w planowaniu inwestycji w ochronę zdrowia, których owoce obserwujemy zwykle dopiero po wielu latach.

POSŁUCHAJ TAKŻE: HYMN POLSKI ZAŚPIEWANY PO GÓRALSKU PRZEZ BRACI GOLEC, PIĘKNE WYKONANIE – f7dobry.com

Średnia długość życia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zależy od tego, jak rządy poszczególnych krajów będą sobie radzić z rosnącymi zagrożeniami dla zdrowia. Rozbieżności w dalszym ciągu są ogromne.

W Polsce oczekiwana długość życia wynosiła w 2016 roku 77,89 lat, co daje nam 48 miejsce na świecie. W scenariuszu optymistycznym długość życia wzrośnie do 84,6 lat i da nam miejsce 41. Negatywne czynniki pesymistycznego scenariusza mogą nas  dotknąć nieco mniej niż większość innych krajów, średnia długość życia na poziomie 79,2 lat dałaby nam 37 miejsce. Z kolei w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, przy średniej na poziomie 82,65 roku znaleźlibyśmy się na 34. miejscu.

Poza Hiszpanią w pierwszej dziesiątce do roku 2040 będą Japonia (85,7 lat), Singapur (85,4), Szwajcaria (85,2), Portugalia i Włochy (84,5), Izrael (84,4), Francja (84,3) oraz Luksemburg i Australia (84.1). Oprócz Portugalii i Izraela wszystkie te kraje już teraz znajdują się w czołówce. Wspomniane dwa państwa zastąpią Andorę i Islandię, obecnie szóstą i dziewiątą.

Najgorsze wskaźniki mają kraje afrykańskie. W ostatniej dziesiątce w 2040 roku znajdą się Republika Środkowoafrykańska (58,4 lat), Zimbabwe (61,3), Somalia (63,6), Suazi (65,1), Afganistan (65,2), Kiribati (65,7), Mikronezja (66,2), Papua Nowa Gwinea ( 66,3) i Wyspy Salomona (66,5).

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl