Im więcej czasu spędzasz z mamą, tym dłużej będzie ona żyć

0
540
Zdjęcie: Getty Images

Samotność może przynieść wiele niebezpieczeństw w Twoim życiu, ale dla osób starszych może być śmiertelna.

Badacze z University of California w San Francisco odkryli, że samotność odgrywa dużą rolę w przypadku śmiertelności. W badaniu wzięło udział 1600 osób kobiet w średnim wieku 71 lat. Stwierdzono, że pomimo dobrego statusu społeczno-ekonomicznego i zdrowia, samotne kobiety zdecydowanie utrzymywały wyższy wskaźnik śmiertelności. Prawie 23% samotnych uczestniczek zmarło w ciągu sześciu lat badania, w przeciwieństwie do tylko 14% kobiet, które nie czuły się samotne.

„Potrzebujemy czuć się kochani i potrzebni wśród ludzi, którzy nas znają, cenią nas, którzy dają nam radość – to nigdy nie przeminie” – mówi Barbara Newitz, starszy pracownik w Massachusetts General Hospital.

„Osoby starsze przywiązują wielką wagę do relacji”, mówi Rosemary Blieszner, profesor ds. rozwoju człowieka w Virginia Tech.

Czytaj: Fotograf robi magiczne zdjęcia starszych par

„Są raczej tolerancyjni wobec niedoskonałości ludzi, bardziej niż młodzi. Osoba starsza może podzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem z bliskimi. Taka osoba wie, o co warto w życiu walczyć, a na co nie warto marnować energii.

Dlatego częściej zapraszaj mamę na kolację lub Ty odwiedzaj ją częściej. To nie tylko poprawi jej jakość życia, ale może je przedłużyć.

Tak naprawdę nie trzeba badań naukowych, aby zdać sobie sprawę z tego, że o rodzicach należy pamiętać, odwiedzać ich i szanować. Zadzwoń dziś do mamy i umów się na kawę.

Samotność może być śmiertelna dla osób starszych. Dzieci i przyjaciele są jak antidotum.

Źródło: goodhousekeeping.com, nytimes.com

Czytaj: Ta kobieta pragnie, aby wszyscy poznali ważną prawdę o matkach, które miały cesarkę.