Joga to bardzo stara tradycja samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju kultywowana przez człowieka. Joga jest ścieżką samorozwoju, której korzenie sięgają najstarszych dziejów człowieka. Wywodzi się z Indii i powstała w okresie formowania się cywilizacji.
Jogę można rozumieć na trzy sposoby:
- Ujarzmienie, rozumiane jako opanowanie własnego ciała i umysłu. Należy sobie uświadomić swoje pragnienia i popędy będące częścią naszej egzystencji oraz opanowaniu ich w taki sposób, aby nie były przeszkodzą dla rozwoju osobistego, a nawet przyczyniały się do jego pogłębienia.
- Droga, czyli podjęcie pewnych działań, nałożenie samodyscypliny w podążaniu do celu, zarówno w sferze z ciałem, psychiką i duchem. Aby się nie poddać należy być systematycznym w praktyce. Dane ujarzmienie nie jest jednorazową czynnością, ale ciągłym procesem, czyli wejściem na właściwy tor i podążanie tą ścieżką.
- Zjednoczenie, czyli osiągnięcie wewnętrznej spójności, poznaniu swojej prawdziwej Natury, jedności z tym u góry, połączenia z Bogiem. Joga właśnie oznacza tę jedność. Ta jedność oznacza praktyczny system osobistego rozwoju, który przez pracę z ciałem prowadzi do poprawy jakości życia i utrzymania ciała w zdrowiu. Joga to droga zjednoczenia ciała, umysłu i ducha.
Pierwszym efektem praktyki jogi, jaki można odczuć już po kilku zajęciach jest poprawa samopoczucia. Osoby ćwiczące jogę mają więcej energii, są pogodniejsze, bardziej zrelaksowane i odprężone, lepiej śpią.
Pewna kobieta postanowiła udowodnić, że joga nie jest przeznaczona tylko dla osób szczupłych. Jessika Rihal waży ponad 130 kg i jest instruktorką jogi. Dosyć miała dyskryminacji ze strony trenerów. Chciała im oraz sobie coś udowodnić. Udało jej się. Teraz sama trenuje osoby z nadwagą i udowadnia, że nie można szufladkować ludzi przez wzgląd na wygląd.
Jessika Rihal pochodzi z Kalifornii, ma 35 lat i waży ponad 130 kg. Swoje zamiłowanie do jogi poczuła w 2007 roku, bowiem to właśnie wtedy udała się pierwszy raz na zajęcia z jogi, które nie okazały się dla niej przyjemne i nie zachęciły do kontynuowania. Jak twierdzi Jessika, instruktorzy jogi ignorowali ją przez jej tuszę.
– Gdy prosiłam o pomoc lub wskazówki, udawali, że mnie nie słyszą, albo, że w ogóle nie ma mnie w tym pomieszczeniu – wyznała.
Kobieta się nie poddała i kontynuowała swoją praktykę. Swoje przeżycia skłoniły ją do refleksji.
Jessika stwierdziła, że w świecie joginów osoby te nie są otwarte na ideę body positivity. Przykład Jessiki udowodnił, że wielu trenerów ma wręcz ogromny problem z osobami grubszymi.
– Oczywiście nie dotyczy to wszystkich instruktorów. Część z nich naprawdę ma ogromną wiedzę na temat anatomii i są bardzo zaangażowani w praktykę ich podopiecznych. Ale prawda jest taka, że wielu z nich nigdy nawet nie spojrzy na takie osoby, jak ja – powiedziała Jessika.
Dodaje również, że wśród trenerów także przeważają osoby szczupłe, które z czasem zapominają, że osoby plus size mogą mieć problemy z wykonaniem pewnych pozycji na względu na swoją wagę. Osoby grubsze rzadko mogą liczyć na wskazówki i szczerą pomoc ze strony trenerów prowadzących zajęcia.
– Z czasem, gdy byłam coraz bardziej zaangażowana w to środowisko, zorientowałam się, że zwyczajnie brakuje w nim różnorodności. I pomyślałam, że powinno się to zmienić – stwierdziła Jessika.
Nie czując wsparcia ze strony trenerów, Jessika postanowiła sama nauczyć się jogi po to, aby móc później tego uczyć innych i udowodnić, że uprawianie jogi nie jest zarezerwowane tylko dla szczupłych osób.
– Media i społeczeństwo próbują nam wmówić, że bycie fit jest zarezerwowane wyłącznie dla szczupłych osób – ale to nieprawda. Wiedziałam, że musi się to zmienić. Chciałam, żeby inne osoby plus size miały poczucie, że nie trzeba być szczupłym, by móc praktykować jogę – mówi Jessica Rihal.
Z końcem maja 2018 roku Jessika ukończyła 200-godzinny kurs instruktora jogi i aktualnie regularnie prowadzi zajęcia. Swoją pracę dokumentuje na swoim profilu na Instagramie, wzbudzając zachwyt wśród osób praktykujących jogę.
– Chciałabym, żeby ludzie, którzy są dyskryminowani ze względu na swoją wagę mogli odczarować ćwiczenia i zamiast powodu do wstydu, znaleźć w nich radość – podsumowuje joginka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: DLACZEGO WARTO REGULARNIE UPRAWIAĆ SPORT? 8 WAŻNYCH POWODÓW! – f7dobry.com
Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl