„Inteligentne okulary” leczące krótkowzroczność

0
496
Zdjęcie: Kubota Pharmaceutical Holdings

Japońska firma tworzy „inteligentne okulary”, które rzekomo mogą leczyć krótkowzroczność.

Japońska firma Kubota Pharmaceutical Holdings twierdzi, że opracowała inteligentne okulary, które noszone tylko przez godzinę dziennie mogą rzekomo wyleczyć krótkowzroczność.

Miopia, lub krótkowzroczność, to powszechny stan okulistyczny, w którym wyraźnie widać obiekty w pobliżu, ale obiekty dalej są rozmyte.

Aby zrekompensować to rozmycie, masz możliwość noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, lub możesz skorzystać z bardziej inwazyjnej chirurgii refrakcyjnej.

Ale japońska firma twierdzi, że wymyśliła nowy, nieinwazyjny sposób radzenia sobie z krótkowzrocznością – parę „inteligentnych okularów”, które wyświetlają obraz z soczewki aparatu na siatkówkę użytkownika, aby skorygować błąd refrakcji, który powoduje krótkowzroczność. Noszenie „inteligentnych okularów” przez 60 do 90 minut dziennie koryguje krótkowzroczność.

Założona przez dr Ryo Kubotę firma Kubota Pharmaceutical Holdings nadal testuje urządzenie, znane jako Kubota Glasses, i próbuje określić, jak długo utrzymuje się efekt po noszeniu okularów przez użytkownika i ile trzeba nosić niezgrabnie wyglądające okulary, aby korekta była trwała.

Czytaj: Przekonaj się jak widzą świat krótkowidze, gdy zdejmą okulary

Jak dokładnie działa technologia opracowana przez Kubotę? Cóż, zgodnie z komunikatem prasowym firmy z grudnia ubiegłego roku, specjalne okulary wykorzystują mikro-diody LED do wyświetlania wirtualnych obrazów w peryferyjnym polu widzenia, aby aktywnie stymulować siatkówkę. Najwyraźniej okulary mogą to zrobić bez zakłócania codziennych czynności użytkownika.

„Ten produkt, który wykorzystuje technologię wieloogniskowych soczewek kontaktowych, biernie stymuluje całą obwodową siatkówkę światłem krótkowzrocznie rozogniskowanym przez niecentralną moc soczewki kontaktowej” – czytamy w komunikacie prasowym.

„Technologia Kubota Glasses wykorzystuje nanotechnologię w swoim elektronicznym urządzeniu opartym na okularach i stara się zmniejszyć progresję krótkowzroczności poprzez aktywną stymulację siatkówki przez krótsze okresy, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości centralnego widzenia i bez wpływu na codzienne czynności”.

Zdjęcie: Kubota Pharmaceutical Holdings

Firma Kubota Pharmaceutical rozpoczęła badania kliniczne latem ubiegłego roku i obecnie prowadzi testy kliniczne na około 25 osobach w USA, aby ocenić skuteczność swoich inteligentnych okularów.

Czytaj: Czworonożny bohater z Poznania przechodzi na emeryturę

Firma planuje rozpocząć sprzedaż urządzenia w Azji w drugiej połowie 2021 roku, i planuje wejść na inne rynki w przyszłości, a także pracuje nad urządzeniem typu soczewki kontaktowe, które koryguje krótkowzroczność dla osób, które nie znoszą okularów.

„Zamierzamy sprzedać je najpierw w Azji, gdzie jest wysoki odsetek osób krótkowzrocznych” – powiedział Ryo Kubota w rozmowie z Nikkei.

johannesfloe.com – Art to remember