Naukowcy opracowali inteligentne soczewki kontaktowe, które diagnozują raka poprzez wykrywanie substancji chemicznych guza znajdujących się we łzach we wczesnych stadiach choroby.
Soczewka przechwytuje sygnały transporterów zwane „egzosomy”, które są trochę jak tajni posłańcy w naszych ciałach.
Znajdujące się w komórkach, kończą w różnych płynach i mają na swojej powierzchni bogactwo białek, które mogą być wykorzystywane jako oznaki raka, infekcji wirusowych lub urazów.
Minimalizacja opóźnień w leczeniu poprawia wskaźniki przeżycia u pacjentów onkologicznych. Każdy miesiąc może zwiększyć ryzyko śmierci o około 10%. Te soczewki kontaktowe oferują potencjalną platformę do wstępnego badania raka i/lub pomocniczego narzędzia diagnostycznego, które jest łatwe, szybkie, czułe, opłacalne i nieinwazyjne.
„Soczewka może wykrywać egzosomy w różnych roztworach z różnych linii komórkowych – oraz z ludzkich łez” – powiedział kierownik projektu, profesor Ali Khademhosseini.
Czytaj: Nowość: Krople do oczu zastępujące okulary do czytania
Kiedyś uważano, że egzosomy są wysypiskami niechcianych materiałów, ale teraz wiadomo, że przenoszą różne biomolekuły między komórkami. Mogą również silnie wpływać na regulację, progresję i rozprzestrzenianie się guza.
„Są bogatym źródłem markerów powierzchniowych, które można wykorzystać w kilku zastosowaniach biomedycznych” – powiedział dr Khademhosseini. „Metodologia, którą opracował nasz zespół, znacznie ułatwia nam dostęp do tego źródła”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Poprzednie próby wykorzystania ich znaczenia były utrudnione przez problemy z wyodrębnieniem wystarczającej ilości informacji. Obecne metody wymagają żmudnego, skomplikowanego, czasochłonnego i kosztownego sprzętu, a wykonanie analizy zajmuje co najmniej dziesięć godzin.
Prosta technika amerykańskiego zespołu Khademhosseiniego eliminuje te problemy. Łzy są również lepszym i czystszym źródłem egzosomów niż inne płyny ustrojowe.
Okulary są wyposażone w mikrokomory związane z przeciwciałami, do których przylegają egzosomy. W eksperymentach z powodzeniem przetestowano je na egzosomach wydzielanych do płynów laboratoryjnych z dziesięciu różnych linii tkanek i komórek rakowych – oraz łez dziesięciu ludzkich ochotników.
Egzosomy są skanowane przy użyciu pary przeciwciał na nanocząsteczkach złota, aby można było zwizualizować potencjalne oznaki raka.
Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie przegap tego!
Dalsza analiza wykazała, że soczewka zidentyfikowała egzosomy w roztworach z trzech linii komórkowych o różnych markerach powierzchniowych i przy użyciu różnych kombinacji przeciwciał.
„Wynikowe wzorce wykrywania i niewykrywania egzosomów z trzech różnych linii komórkowych były zgodne z oczekiwaniami” – powiedział Khademhosseini. „Potwierdzono ich zdolność do dokładnego wychwytywania i wykrywania egzosomów za pomocą różnych markerów powierzchniowych”.