Inteligentny zegarek uratował mu życie, ostrzegając, że jego serce zwalnia

0
178
– SWNS

Inteligentny zegarek uratował mu życie, ostrzegając, że jego serce zwalnia i zatrzymuje się.

Smartwatch Apple uratował życie mężczyźnie, gdy ostrzegł go, że jego serce bije bardzo wolno, a nawet zatrzymało się 138 razy w ciągu 48 godzin.

Ta historia rozpoczęła się w kwietniu, kiedy 54-letni David Last dostał na urodziny nowy zegarek Apple od swojej żony Sarah.

Od razu odczyty zegarka wykazały, że David miał tętno spoczynkowe na poziomie zaledwie 30 uderzeń na minutę. Tętno spoczynkowe dorosłego mężczyzny wynosi zwykle od 60 do 100 uderzeń na minutę, spadek do 50 uderzeń na minutę jest w przypadku osób o wyjątkowej sprawności fizycznej.

Sarah namawiała Davida do wizyty u lekarza, ale mężczyzna po prostu założył, że zegarek jest uszkodzony.

W końcu tata czwórki dzieci spotkał się z kardiologiem w Szpitalu Uniwersyteckim Norfolk i Norwich, gdzie w maju został umówiony na badanie rezonansem magnetycznym. Dwa miesiące później pojawiły się wyniki i skierowano go z powrotem na badanie EKG.

Czytaj: Z Gniezna do Wrocławia w niecałe 2 godziny. Jechali z sercem dla pacjenta!

Pewnego dnia David zauważył, że miał pięć nieodebranych telefonów ze szpitala, prosząc go o pilny powrót.

Okazało się, że chodził z całkowitym blokiem serca trzeciego stopnia i był zagrożony nagłą śmiercią sercową.

David przeszedł ratującą życie operację dopasowania rozrusznika serca, urządzenia, które utrzymuje rytm jego serca i mówi, że czuje „ulgę” i ma „o wiele więcej energii”.

„Moja żona ciągle powtarza, że uratowała mi życie i nie myli się” – powiedział David. „Gdyby nie kupiła mi zegarka Apple na urodziny, dziś nie byłoby mnie tutaj”.

„Zawsze będę jej za to wiecznie wdzięczny. Oprócz ładowania, teraz zawsze mam go na sobie.”

„Nagła śmierć sercowa” wynika z kardiomiopatii genetycznych, które tworzą grupę chorób przenoszonych genetycznie na potomstwo z szansą 50/50 i prowadzą do wadliwych genów powodujących niewydolność serca.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W Wielkiej Brytanii wśród osób poniżej 35 roku życia dochodzi do około 12 nagłych zgonów sercowych dziennie. W Niemczech każdego roku około 65 000 ludzi umiera w wyniku nagłej śmierci sercowej, co oznacza 20 procent wszystkich śmierci sercowo-naczyniowych Każdego roku problem nagłego zgonu sercowego dotyczy ponad 60 000 Polaków.

„Konsultacja przed zabiegiem chirurgicznym wyjaśniła, że ​​mój przypadek był niezwykły, a oni odbyli obszerne spotkania na temat tego, co zamierzają zrobić” – opowiada David. „Wytłumaczyli mi, że mam coś, co nazywa się „blokadą serca”. Skrzynka przyłączeniowa w moim sercu przestała działać i nie przekazywała impulsów elektrycznych”.

Jego serce zatrzymało się 138 razy w odstępach 10-sekundowych w ciągu 48 godzin, głównie podczas snu. To spowodowałoby, że inna część jego serca pobudziła przepływ krwi, zanim proces się powtórzy.

Jego nowo zamontowany rozrusznik serca będzie teraz wykrywał wszelkie nieprawidłowe rytmy i pomoże obu komorom serca synchronicznie pompować krew.

David potwierdził, że czuje się znacznie lepiej i wrócił do pracy w tym tygodniu.

Czytaj: 7 sposobów, w jakie Twoje serce czerpie korzyści z ćwiczeń

„Sarah naprawdę się mną opiekowała” — powiedział David. „Wciąż powtarza, jaka jest z siebie dumna – i bardzo dobrze, uratowała mi życie”.