Intymne portrety seniorów podkreślają ponadczasowe piękno i zmysłowość w starszym wieku

0
758

W porównaniu do młodych ludzi, seniorzy rzadziej robią sobie zdjęcia i opowiadają swoje historie. Nasza kultura koncentruje się na tym, co nowe i tętni życiem, a więc świat skupia się na ludziach młodych, ponieważ oni należą do tych kategorii.

Ale jak pokazuje fotografka Arianne Clément, powinniśmy zwrócić uwagę na tych, którzy żyją od ponad pół wieku, bo możemy się od nich wiele nauczyć. Poza tym widząc, że seniorzy dobrze sobie radzą w życiu i są szczęśliwi, może to zmienić Twoje podejście do siebie w miarę starzenia się. W końcu każdy z nas się kiedyś zestarzeje.

Portrety seniorów Arianne pokazują ich urodę oraz pragnienie, jakie starsze pary mają wobec siebie nawzajem. Jej zdjęcia mają na celu podważenie standardów, które my, społeczeństwo, stawiamy na starzenie się.

To myślenie, że wraz z wiekiem jest w małżeństwie lub związku coraz mniej pożądania, jest niszczone przez jej zdjęcia. Clément pokazuje, że bez względu na to, ile mamy lat, nadal chcemy dobrze wyglądać dla siebie (i innych) i okazywać miłość, gdy jesteśmy kochani.

Uderzające zdjęcia oferują szczery wgląd w prywatne życie seniorów i silne przypomnienie, że wiek to naprawdę tylko liczba.

„Kiedy fotografowałam Marie-Berthe, byłam zdumiona jej swobodą przed kamerą. Zachowywała się, jakby była młodą czarującą aktorką, która jest seksowna i atrakcyjna, mimo że miała 102 lata. Rzadko fotografuje się kogoś takiego jak ona; i biorąc pod uwagę jej wiek, było to bardzo inspirujące. Pokazała mi (i wielu ludziom), że piękno to stan umysłu, postawa, coś, co nie ma nic wspólnego z wiekiem, tylko z pewnością” – powiedziała Clément w wywiadzie dla My Modern Met.

„Większość moich modeli i modelek znalazłam za pośrednictwem mediów społecznościowych. Byli gotowi uczestniczyć w projekcie, ponieważ znali moją pracę i rozumieli, o co chodzi w tym projekcie; chcieli przedefiniować konwencje dotyczące piękna i zainspirować inne kobiety”.

Czytaj: Fotograf robi magiczne zdjęcia starszych par

„Gdybyśmy tylko mogli zaakceptować siebie, nasze ciała, takie jakie są, zaoszczędzilibyśmy wiele czasu i pieniędzy! Nie sądzę, aby ktokolwiek (oprócz branży kosmetycznej) korzystał ze wstydu i kompleksów, które sobie wytykamy. Bolesne jest myślenie, że wielu z nas przez całe życie martwi się o swój wygląd, zamiast skupiać się na dobrych rzeczach. Życie jest zbyt krótkie, aby walczyć ze swoim ciałem.”

„Mam nadzieję, że dzięki moim fotografiom ludzie poczują się lepiej z wiekiem. Mam również nadzieję, że te zdjęcia zwiększą świadomość na temat niektórych wyzwań związanych ze starzeniem się”.

Arianne Clément: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: CO PRZYSPIESZA PROCES STARZENIA SIĘ? TEGO NIE RÓB, BO SZYBCIEJ ODCZUJESZ SKUTKI STARZENIA SIĘ.