Islandia: 4-dniowy tydzień pracy ogromnym sukcesem

0
439
Islandia testowała 4-dniowy tydzień pracy. Wyniki są spektakularne. Zdjęcie: pl.freepik.com

Islandia dołączyła do krajów, które przetestowały 4-dniowy tydzień pracy. Teraz podano wyniki tego eksperymentu. Jak podano, rezultaty przerosły wszelkie oczekiwania i 4-dniowy tydzień pracy okazał się ogromnym sukcesem.

Próby skrócenia tygodnia pracy do 4 dni są podejmowane coraz częściej. Takie eksperymenty zazwyczaj kończą się sukcesem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

4-dniowy tydzień pracy przetestowano w Hiszpanii i Nowej Zelandii. Entuzjastką skrócenia czasu pracy do 4 dni w tygodniu jest także premierka Finlandii Sanna Marin oraz rząd Indii.

Takie rozwiązanie wprowadziło kilka firm, w tym Microsoft w Japonii oraz polski oddział firmy marketingowej Tradedoubler. Teraz o korzyściach 4-dniowego tygodnia pracy przekonali się Islandczycy.

W ramach doświadczenia tydzień pracy skrócony został o 1 dzień na korzyść weekendu.

4-dniowy tydzień pracy ogromnym sukcesem na Islandii

Próby 4-dniowego tygodnia na Islandii okazały się „ogromnym sukcesem” i doprowadziły do tego, że wielu pracowników przeszło na krótsze godziny pracy, twierdzą naukowcy.

Próby, w których pracownicy otrzymywali taką samą kwotę za krótsze godziny, miały miejsce w latach 2015-2019.

Według naukowców wydajność w większości miejsc pracy pozostała taka sama lub poprawiła się.

W Islandii procesy prowadzone przez Radę Miasta Reykjavík i rząd krajowy objęły ostatecznie ponad 2500 pracowników, co stanowi około 1% ludności czynnej zawodowo Islandii.

W tym doświadczeniu wzięło udział wiele miejsc pracy, w tym przedszkola, urzędy, dostawcy usług społecznych i szpitale.

Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców

pl.freepik.com

Wielu z nich przeniosło się z 40-godzinnego tygodnia do 35-36-godzinnego tygodnia, twierdzą naukowcy ze Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonej Demokracji (Alda).

Badania skłoniły związki zawodowe do renegocjacji wzorców pracy i obecnie 86% islandzkiej siły roboczej albo przeszło do krótszego czasu pracy za taką samą płacę, albo uzyska do tego prawo, stwierdzili naukowcy.

Pracownicy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i są narażeni na wypalenie, a także stwierdzili, że poprawiło się ich zdrowie i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Zgłaszali również, że mają więcej czasu na wspólne chwile z rodziną, na hobby i wykonywanie prac domowych.

Will Stronge, dyrektor ds. badań powiedział: „To badanie pokazuje, że największa na świecie próba krótszego tygodnia pracy w sektorze publicznym była pod każdym względem przytłaczającym sukcesem”.

„Pokazuje, że sektor publiczny dojrzał do bycia pionierem krótszych tygodni pracy – i można wyciągnąć wnioski dla innych rządów”.

pl.freepik.com

Gudmundur Haraldsson, badacz z Alda, powiedział: „Krótszy tydzień pracy w Islandii mówi nam, że nie tylko można mniej pracować w dzisiejszych czasach, ale że możliwe są również postępujące zmiany”.

Hiszpania pilotuje 4-dniowy tydzień pracy dla firm, częściowo ze względu na wyzwania związane z koronawirusem.

A gigant dóbr konsumpcyjnych Unilever daje pracownikom w Nowej Zelandii szansę na skrócenie czasu pracy o 20% bez szkody dla wynagrodzenia podczas procesu.

W maju raport zlecony przez Platform London w ramach kampanii 4-Dniowy Tydzień sugerował, że krótsze godziny pracy mogą zmniejszyć ślad węglowy w Wielkiej Brytanii.

johannesfloe.com – Art to remember