Istnieje 5 etapów życia — oto, co zrobić w każdym wieku, aby „zminimalizować żal”

0
360
Zdjęcie: Pixabay

Nauczono nas planować swoje życie w oparciu o bardzo stresujący schemat: zdecyduj, jak będziesz zarabiać na życie w wieku 20 lat, skup się na zarabianiu pieniędzy w wieku 30 lat, pracuj do późnych lat 60, a następnie przejdź na emeryturę zmęczony i zniszczony – i być może, niespełniony.

Z dobrą radą przychodzi trener życiowy, który pracował z kilkoma głównymi klientami, w tym z dyrektorami firm Amazon i Dell. Mężczyzna odkrył alternatywny system życia, który może zminimalizować Twoje żale, zmniejszyć zmartwienia i umożliwić ci szczęśliwsze, bardziej sensowne życie.

Możesz to zrobić, wykorzystując potencjał pięciu połączonych ze sobą etapów: Marzyciela, Odkrywcy, Budowniczego, Mentora i Dawcy. Nazywa to „Zasadą 18”, ponieważ każdy etap trwa 18 lat.

Źródło: Eyal Danon | CNBC Make It

1. Etap Marzyciela – od urodzenia do 18 roku życia

Na tym etapie Twoim celem jest urzeczywistnienie swoich marzeń i stworzenie szczegółowych map ich realizacji. Skoncentruj się na procesie, a nie na wyniku — to klucz do stworzenia wizji, która ma poważne szanse stać się rzeczywistością.

 • Zidentyfikuj trzy fascynujące marzenia na przyszłość. Muszą być szczegółowe, konkretne i zawierać wszystkie kroki wymagane do osiągnięcia tego celu. Nic złego się nie stanie, jeśli skończysz robiąc coś radykalnie innego.
 • Rozmowa z wzorami do naśladowania. Szukaj ludzi, którzy robią to, co chcesz robić. Przeprowadź z nimi wywiad, a następnie uwzględnij to, czego się nauczyłeś, w swoim mapowaniu marzeń.
 • Znajdź odpowiedniego mentora. Nie zwracaj się do ludzi sukcesu, ale raczej do tych, których szanujesz i którzy są gotowi poprowadzić Cię w Twojej podróży.

2. Etap Odkrywcy – od 18 do 36 roku życia

Teraz nadszedł czas, aby zaangażować się w poważną eksplorację, która prowadzi do jedynego obszaru, w którym będziesz się wyróżniać i najbardziej pasjonować. I nie bierz tylko prac, które Twoim zdaniem „powinnaś” przyjąć; po prostu stracisz możliwości, jakie niesie ze sobą młodość.

 • Wyczerp każde marzenie, zanim przejdziesz do następnego. Nie wystarczy poświęcić trochę czasu, a potem zdecydować, że coś nie jest dla Ciebie. W pełni wykorzystaj potencjał każdego ze swoich marzeń, nawet jeśli zajmie to kilka lat.
 • Ryzykuj. Jako Odkrywca masz mniej do stracenia. Zacznij podejmować większe ryzyko, aby nauczyć się wykraczać poza swoją strefę komfortu.
 • Nie przejmuj się pieniędzmi po trzydziestce. Ważniejsze jest znalezienie swojej pasji i zaplanowanie rozwijania się na minimum kilka lat, co jest kolejnym etapem. Bądź mądry w wydatkach i nie podejmuj większych zobowiązań finansowych.

3. Etap Budowniczego – od 36 do 54 roku życia

Teraz, gdy stworzyłeś fundament doświadczenia i samoświadomości, możesz w pełni wykorzystać swoje talenty. Stworzenie swojego imperium nie powinno zająć więcej niż 18 lat, jeśli masz świetny plan i mądrze podchodzisz do wdrożenia.

 • Dąż do sukcesu i podejmuj skalkulowane ryzyko. Miej otwarty umysł, rozważ wszystkie opcje i korzystaj z okazji. Zminimalizuj swoje żale, ufając swojej intuicji.
 • Podwój swoje wysiłki, ale nie zwariuj. Nie liczy się regularny, codzienny wysiłek — to właśnie robią wszyscy inni. Kop głębiej i utrzymuj intensywność przez cały czas trwania fazy Budowniczego, aby osiągnąć znaczące rezultaty.
 • Wykorzystuj swoje mocne strony. Nie skupiaj się na swoich słabościach. Zamiast tego szlifuj swoje mocne strony poprzez powtarzanie, aż staniesz się niepokonany. Skoncentruj się na jednym obszarze, w którym możesz zostać mistrzem świata.

4. Etap Mentora – od 54 do 72 roku życia

Jako Mentor możesz dalej robić to, co robiłeś jako Budowniczy i zachować swoje źródła dochodu. Różnica polega na tym, że warto skupić się na budowaniu swojego imperium i na dzieleniu się swoimi doświadczeniami z zamiarem pokierowania ludźmi, którzy tego najbardziej potrzebują.

 • Masz wyjątkowy prezent, którym możesz się podzielić. Twoją największą wartością nie jest to, jak załatwić sprawy, ale raczej jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, radzić sobie z niepowodzeniami, rozwijać wytrwałość, zyskać perspektywę i być odważnym.
 • Czasami wystarczy po prostu słuchać. To rzadka uczta dla innych w tym pospiesznym świecie.
 • Zacznij od małych rzeczy, a potem pogłębiaj swoje zaangażowanie. Podejmij małe kroki jako Mentor, a następnie pogłębiaj swoje zaangażowanie. Nie ma potrzeby zaczynać od wielkiego planu; przez lata możesz pracować nad tym, aby zostać pełnoprawnym mentorem.

5. Etap Dawcy – od 72 do 90 roku życia

Będąc Marzycielem, Odkrywcą, Budowniczym i Mentorem, możesz wreszcie w pełni cieszyć się owocami swojej pracy. Może chcesz spędzić czas z wnukami, pojeździć na Harleyu lub pojechać w egzotyczne miejsce. Wykorzystaj swoją wiedzę, pasję i finanse, aby wspierać sprawę najbliższą Twojemu sercu.

 • Zapamiętaj siebie jako Marzyciela. Pomyśl o swoich dziecięcych marzeniach i aspiracjach. Co możesz zrobić, aby ponownie zrealizować te marzenia?
 • Możesz znaleźć swój cel, poświęcając się sprawie. Nie wierz nikomu, kto mówi ci, że wszystko, co powinieneś zrobić, to zrelaksować się i cieszyć się ostatnimi latami. Aktywnie staraj się znaleźć sens życia i ciesz się nim.
 • Szukaj kontaktów z Marzycielami i Odkrywcami. Zaangażuj się w międzypokoleniowe zajęcia muzyczne lub cokolwiek innego, co pozwala na interakcję z młodszymi ludźmi w znaczący sposób.