Istnieje 7 rodzajów ścieżek życia. Którą nieświadomie wybrałeś?

0
417

Istnieje wiele metafor, które mogą opisać życie, do których zwracamy się, próbując je zrozumieć.

Niektórzy ludzie postrzegają życie jako żmudną wspinaczkę na szczyt góry, inni porównują to do pełnej przygód podróży, a jeszcze inni lubią spacerować po pięknym ogrodzie lub dbać o niego.

Ale chodzi o to, że metafory, których używasz, mogą naprawdę wpłynąć na sposób, w jaki postrzegasz życie i ostatecznie uczynić je walką lub przyjemnością.

Oto przykłady takich metafor i ich wpływ na Ciebie.

1. Wspinaczka na górę

www.learning-mind.com

Ta metafora może być bardzo pomocna. Osiągnięcie celu wymaga dużo energii i ciężkiej pracy, tak jak potrzeba energii i ciężkiej pracy, aby wejść na górę, ale efekty są tego warte, na przykład piękny widok.

Podróże pod górę mogą być płynniejsze i bardziej wymagające, podobnie jak życie. Mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody lub ślepe zaułki, i będziesz musiał znaleźć inną drogę na szczyt – tak jak w życiu.

Ogólnie rzecz biorąc, ta metafora może być dobra, gdy myślisz o celach życiowych. Jednak wydaje się być skupiona na ciężkiej pracy i walce. Z tego powodu nie zawsze pomaga tym, którzy lubią z tego korzystać.

2. Podróż

i1.wp.com

Podróże to także dobra metafora. Sprawia, że ​​myślimy o wszystkich cudownych odkryciach, których możemy dokonać po drodze.

Ponadto podróż może być łatwa, po gładkich, prostych drogach lub trudna, gdy ścieżka staje się rozgałęziona i zagmatwana.

Metafora podróży pomaga nam również postrzegać całą podróż jako wartościową, a nie tylko cel. W końcu po drodze są świetne miejsca na przystanek i podziwianie widoków lub relaks.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko podsumowało 2020 rok

3. Utrzymanie ogrodu

pl.freepik.com

Ogród to świetna metafora. Działa szczególnie w zakresie relacji. Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi będą się rozwijać, jeśli będziesz na nie uważać, a to pomoże Ci przypomnieć o poświęceniu czasu i wysiłku potrzebnego do rozwinięcia silnych więzi.

Ponadto taka metafora może być przydatna do osiągania celów. W końcu dostajesz to, co włożyłeś w życie, zupełnie jak w ogrodzie. Im więcej czasu w nim spędzisz, tym będzie piękniejszy – spełnia też Twoje życiowe cele.

Dotyczy to również samorozwoju. Nie spodziewasz się, że drzewa owocowe w Twoim ogrodzie przyniosą obfite plony, jeśli były pokryte winoroślą i nigdy nie ujrzały światła słonecznego, lub jeśli cierpiały na suszę i nikt nie poświęcił chwili, aby je podlać.

To samo dotyczy Ciebie. Nie możesz być zdrowy, silny i produktywny, jeśli nie poświęcisz czasu, aby o siebie zadbać.

Czytaj: Pomysły na fontanny do ogrodu

4. Budowa domu

Daily Herald

Postrzeganie swojego życia jako domu lub innej konstrukcji ma naprawdę pozytywne korzyści. W końcu budynek musi być zbudowany na dobrym fundamencie, inaczej się zawali.

Tak samo jest w życiu. Nasze zdrowie, cele i relacje potrzebują dobrych fundamentów, jeśli mają być wystarczająco silne i trwałe.

Budynek jest również przestrzenią bezpieczną, ochronną, więc ta metafora pomaga nam czuć się bezpiecznie.

johannesfloe.com – Art to remember

5. Wyścig

i2.wp.com

Często postrzegamy życie jako wyścig lub zawody, w których musimy walczyć o zwycięstwo z innymi. Sama metafora nie jest zbyt przydatna, bo ostatecznie każdy może przegrać. Bardzo dobrze znane jest określenie „wyścig szczurów”.

Przekonanie, że życie jest wyścigiem, może uczynić nas konkurencyjnymi. Może również sprawić, że poczujemy, że poniesiemy porażkę, jeśli nie wyprzedzimy innych.

A prawda jest taka, że możesz być szczęśliwy bez ciągłej rywalizacji i udowadniania komuś, że jesteś zwycięzcą w życiu. Każdy może wygrać, jeśli się postara. Ale czy przyniesie to prawdziwe owoce?

6. Bitwa

HBO

Niektórzy ludzie postrzegają życie jako bitwę i często czują, że ją przegrywają. Ponownie, nie uważamy tej metafory za szczególnie użyteczną, ponieważ sugeruje, że całe życie jest rywalizacją i zawsze musisz walczyć, jeśli chcesz coś osiągnąć.

Jednak czasami takie podejście jest nadal przydatne. Na przykład w sporcie może wydobyć z Ciebie to, co najlepsze, gdy zmierzysz się z twardym przeciwnikiem.

Pamiętaj tylko, aby użyć tej metafory w odpowiednich obszarach swojego życia i nie popełniaj błędu, walcząc z najbliższymi, chcąc wyjść z konfliktu po prawej stronie.

7. Więzienie

i1.wp.com

Jeśli postrzegasz życie jako więzienie, najprawdopodobniej nie czujesz, że w życiu coś jest pod Twoją kontrolą.

Może to być wynikiem znęcania się lub obawy przed konfrontacją.

Aby czuć się pewnie sam ze soną, możesz potrzebować diety, życia duchowego lub hobby. Możesz jednak całkowicie zmienić swoje podejście i traktować życie jak ogród.

Jak widać, niektóre z tych metafor są bardziej pozytywne niż inne. Dlatego musisz dokładnie przemyśleć swoje decyzje.

Jeśli postrzegasz życie jako bitwę, będzie to trudne. Jeśli jednak postrzegasz życie jako ogród, zrozumiesz, że nawet jeśli zaczną w nim rosnąć chwasty, a rośliny mogą umrzeć, nadal masz moc wpływania na to, co w nim najlepsze.

Jakich metafor używasz najczęściej?