Izvor Cetine – niebieskie Oko Ziemi

0
973
Oko Ziemi w Chorwacji. Zdjęcie: Twitter

Niebieskie Oko Ziemi w pobliżu rzeki Cetina w Chorwacji jest niesamowitym naturalnym zjawiskiem.

Cetina to najważniejsza rzeka w Chorwacji. Duma Chorwatów. Znajdziemy tam naturalne oko, które co roku przyciąga turystów.

Źródło rzeki Cetina (Izvor Cetine), znane również jako Oko Ziemi, to niesamowite źródło krasowe położone u podnóża pasma górskiego Dinara w Chorwacji.

Ma 150 m głębokości, a jedna trzecia drogi w dół rozgałęzia się do tuneli, które prowadzą do innych źródeł. Krystalicznie czysta woda i niesamowita sceneria pobliskich gór sprawia, iż jest to miejsce zdecydowanie godne odwiedzenia.

Choć naturalne oko zapiera dech w piersiach swoim pięknem, nie pływaj tutaj, bo możesz zostać wciągnięty. A woda jest lodowata, spróbuj stanąć w płytkiej części stopami, a zrozumiesz, o co nam chodzi.

Piękne niebiesko-zielone źródło rzeki Cetina to źródło krasowe z krystalicznie czystą i bardzo zimną wodą. Woda jest tak zimna i czysta, ponieważ źródło krasowe jest źródłem, z którego wypływa woda gruntowa z głębi ziemi i ta woda jest bardzo zimna. Mówi się, że temperatura tam wynosi od 4 do 8 stopni Celsjusza.

Oko Ziemi w Chorwacji ma swoją nazwę, ponieważ z góry wygląda jak niebiesko-zielone oko smoka.

Twitter

Źródło Izvor Cetine jest niesamowicie pięknym ukrytym klejnotem w Chorwacji i znajduje się na szczycie listy najfajniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w Chorwacji.

Czytaj: Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

Według chorwackiego instytutu przyrody, który zarządza tym zabytkiem, nurkowie zbadali źródła Cetina do głębokości 155 metrów. Tak więc głębokość źródła rzeki Cetina wynosi co najmniej 155 metrów.

Źródła rzeki Cetina są oficjalnym chorwackim zabytkiem narodowym i są chronione od 1971 roku.

Odwiedzając Izvor Cetine w Chorwacji, należy traktować to miejsce z szacunkiem. Nie zaśmiecaj, nie niszcz ani nie wrzucaj niczego do Oka Ziemi, aby źródło rzeki Cetina w przyszłości było równie piękne, jak jest teraz.

Niebieskie Oko rzeki Cetina to zdecydowanie jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Chorwacji i absolutnie warte odwiedzenia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook
Twitter

Czytaj: Toyoni – japońskie jezioro o naturalnym kształcie serca