Jaguar jest jednym z nielicznych członków kociej rodziny, który potrafi dobrze polować nie tylko na ziemi, ale także pod wodą.
Jaguary to jedyne duże koty w obu Amerykach i trzecie co do wielkości na świecie po tygrysach i lwach. Wyglądają bardzo podobnie do lampartów żyjących w Afryce i Azji, ale plamy jaguarów są bardziej złożone i często mają kropkę w środku.
Te potężne koty były czczone jako bogowie w wielu starożytnych kulturach Ameryki Południowej, a przedstawienia jaguara pojawiają się w sztuce i archeologii kultur prekolumbijskich w całym zasięgu jaguara.
Dieta i zachowanie
W przeciwieństwie do wielu innych kotów jaguary nie unikają wody. W rzeczywistości są całkiem dobrymi pływakami. Polują na ryby, żółwie, a nawet kajmany, używając swoich niesamowicie potężnych szczęk do przebijania czaszek zwierząt. Jaguary zjadają także jelenie, pekari, kapibary, tapiry i wiele innych zwierząt lądowych, na które wolą urządzać zasadzki w nocy.
Jaguary żyją samotnie i są terytorialne — określają swój obszar, oznaczając swoje odpady lub drapiąc drzewa.
Samice mają mioty od jednego do czterech młodych, które są ślepe i bezradne po urodzeniu. Matka zostaje z nimi i zaciekle broni ich przed każdym zwierzęciem, które może się zbliżyć – nawet własnym ojcem. Młode jaguary uczą się polować, mieszkając z matkami przez dwa lata lub dłużej.
Czytaj: Dziki, czarny jaguar to najpotężniejszy kot Ameryki
Zasięg i siedlisko
Jaguary kiedyś wędrowały szeroko od środkowej Argentyny aż po południowo-zachodnie Stany Zjednoczone. Od 1880 roku utraciły ponad połowę swojego terytorium. Ich główną ostoją jest dziś dorzecze Amazonki, choć nadal istnieją w mniejszej liczbie również w Ameryce Środkowej.
Czytaj: Wycięto tereny równe milionowi boisk piłkarskich – deforestacja Amazonii.
Zazwyczaj znajdują się w tropikalnych lasach deszczowych, ale żyją również na sawannach i łąkach.
Zagrożenia dla przetrwania
Jaguary stoją w obliczu wielu zagrożeń, w tym fragmentacji siedlisk i nielegalnego zabijania. Wysokie wskaźniki wylesiania w Ameryce Południowej i Środkowej – pod pastwiska, rolnictwo i inne zastosowania – nie tylko zniszczyły siedliska jaguarów, ale także je zniszczyły. Rozdrobnione lasy oznaczają, że koty są pakowane w pudełka i nie mogą podróżować daleko, aby znaleźć nowych partnerów. Ten rodzaj izolacji może prowadzić do chowu wsobnego i lokalnego wyginięcia.
Innym zagrożeniem, przed którym stoją jaguary, są odwetowe zabójstwa ranczerów. Ponieważ pastwiska zastępują lasy, jaguary częściej polują na bydło. W odpowiedzi – a czasem w oczekiwaniu – właściciele bydła zabijają jaguary.
Kłusownictwo to kolejny narastający problem jaguarów. Od dawna polowano na nie dla ich skór, a teraz rośnie nielegalny, międzynarodowy handel zębami jaguara i produktami z kości jaguara, które trafiają do Chin.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Ochrona
Jaguary są klasyfikowane jako prawie zagrożone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Gatunek ma ochronę krajową w prawie każdym kraju, a handel jego częściami jest zakazany przez CITES, globalny traktat regulujący transgraniczny handel dziką fauną i florą. Mimo to kłusownictwo i nielegalny handel trwają, więc wzmocnienie egzekwowania prawa jest ważne.
Podejmowane są poważne wysiłki, aby wspierać i rozwijać korytarze jaguarów, aby połączyć izolowane populacje, a także współpracować z ranczerami w celu zmniejszenia konfliktu człowiek-jaguar. Warsztaty pomagają hodowcom nauczyć się lepszych praktyk hodowlanych, a rosnąca liczba programów rekompensuje hodowcom utratę bydła na rzecz jaguarów, dzięki czemu są mniej zmotywowani do zabicia kota w odwecie.
Walka z wylesianiem, w którą zaangażowanych jest wiele międzynarodowych organizacji pozarządowych i grup tubylczych, ma kluczowe znaczenie.