Badania pokazują, że mikrobiom jelitowy wpływa na mózg.
Każdy ma bakterie zamieszkujące przewód pokarmowy, a naukowcy odkrywają dowody na to, że skład populacji tych drobnoustrojów ma związek ze zdrowiem psychicznym.
Nowy przegląd wykazał, że osoby z objawami lęku i depresji zwykle różniły się od innych ilością pewnych rodzajów drobnoustrojów jelitowych.
Naukowcy badają funkcjonowanie ludzkiego ciała od tysiącleci, ale wciąż istnieje niezliczona liczba procesów, których wciąż w pełni nie rozumiemy. Dopiero w ostatniej dekadzie badacze zdrowia odkryli interesujący związek – wpływający na dziesiątki milionów ludzi Okazuje się, że bakterie, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym każdego człowieka, odgrywają ważną rolę w naszym zdrowiu psychicznym.
Czytaj: Psychobiotyki: rewolucja w psychiatrii
Najnowsze dowody na ten temat przedstawiono w systematycznym przeglądzie opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Clinical Psychology Review. Przegląd obejmuje 26 badań oceniających mikroby jelitowe u osób z objawami lęku i depresji oraz porównujących je z mikrobami jelitowymi zdrowych uczestników.
W przeglądzie znaleziono wyraźne dowody na to, że ludzie doświadczający lęku i depresji częściej mają w przewodzie pokarmowym gatunki bakterii, które sprzyjają stanom zapalnym. Ponadto osoby z lękiem i depresją miały mniej drobnoustrojów wytwarzających krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które, jak się uważa, regulują ośrodkowy układ nerwowy.
Jak nowe ustalenia łączą się z tym, co wiemy
Naukowcy wciąż nie rozumieją dokładnych mechanizmów działania. Ale są wskazówki, że niektóre bakterie w przewodzie pokarmowym stymulują nerw błędny, który kontroluje nastrój, odpowiedź immunologiczną, trawienie i tętno. Uważają, że inne bakterie wydzielają cząsteczki, które podróżują przez krwioobieg, aby dotrzeć do mózgu.
Naukowcy uważają, że istnieją również powiązania pośrednie. Niektóre dowody sugerują, że stan zapalny jest kluczowym czynnikiem w zaburzeniach zdrowia psychicznego i że pewne kombinacje drobnoustrojów jelitowych sprzyjają zapaleniu. Niektóre badania pokazują również, że produkty uboczne wydzielane przez bakterie jelitowe wyzwalają uwalnianie neuroprzekaźnika serotoniny (znanej z tego, że pomaga stabilizować nastrój), która ucieka z jelit i przemieszcza się po całym organizmie.
Naukowcy wiedzą, że istnieje wiele połączeń. Na przykład pacjenci ze schizofrenią leczeni antybiotykiem znanym z zabijania określonych bakterii w jelitach mieli mniej objawów psychotycznych po zażyciu leku. W innym badaniu naukowcy przenieśli mikroby jelitowe od ludzkich uczestników doświadczających depresji do zdrowych szczurów, a następnie odkryli, że same szczury zaczęły doświadczać znaczących objawów depresji.
Czytaj: 13. PKO Poznań Półmaraton oficjalnie przełożony!
Co zrobić z tymi wszystkimi informacjami? Nie ma jeszcze wystarczających danych, aby zasugerować konkretne leczenie związane z mikrobiomem jelitowym dla zdrowia psychicznego. Ale istnieje systematyczny przegląd wskazujący, że ludzie, którzy jedzą diety bogate w owoce, warzywa, ryby i produkty pełnoziarniste, zmniejszają ryzyko depresji.
Chociaż ta recenzja nie dotyczy konkretnie mikrobiomu, jasne jest, że to, co jemy, wpływa na mikroorganizmy w naszym układzie pokarmowym. Na razie przesłanie jest takie, że spożywanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety nie tylko poprawia zdrowie fizyczne, ale prawdopodobnie również poprawia zdrowie psychiczne.
johannesfloe.com – Art to remember
Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org