Jak ćwiczenia pomagają w migrenach

0
225
Częstość występowania migreny w populacji polskiej jest oceniana na około 8%, z czego 75% stanowią kobiety, a 25% mężczyźni. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ćwiczenia przyczyniają się do ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest to również sprawdzony sposób na zmniejszenie liczby migren w miesiącu, a także intensywności tych migren. To dobra wiadomość dla wielu osób cierpiących na migrenę.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest migrena, w jaki sposób ćwiczenia mogą złagodzić ból głowy oraz jak zapobiegać migrenom przed i podczas ćwiczeń. Opiszemy również niektóre formy ćwiczeń, które możesz wypróbować.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co to jest migrena?

Migrena definiowana jest jako powszechna choroba neurologiczna, która powoduje różne objawy, w szczególności pulsujący ból głowy po jednej stronie głowy. Migreny mogą nasilać jasne światło, brak snu, hormony, stres, głośne dźwięki lub specyficzne zapachy oraz niektóre pokarmy. Migrena może trwać godzinami lub nawet dniami.

Według Amerykańskiej Fundacji Migrena (AMF), organizacji non-profit zajmującej się rozwojem badań i świadomości na temat migreny, osoby cierpiące na migreny mają nie tylko lekki ból głowy. Zamiast tego jest to „stan powodujący niepełnosprawność, który dotyka ponad 39 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci w Stanach Zjednoczonych”.

Czytaj: Kobiety częściej cierpią na migreny, szczególnie w okolicach miesiączki

Jak ćwiczenie może złagodzić migreny?

Wybór ćwiczeń przynosi ci różne korzyści. Przede wszystkim ćwiczysz całe ciało i dbasz o zdrowie fizyczne.

Podczas ćwiczeń uwalniasz również endorfiny, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe i zapewniają dobre samopoczucie.

Czytaj: „Lekarstwo” w kuchni: co może zastąpić tabletkę na ból głowy?

Dobre samopoczucie jest szczególnie ważne dla osób żyjących z migreną. To dlatego, że naukowcy twierdzą, że osoby z migreną są niestety bardziej narażone na depresję i lęk.

Jeśli ćwiczysz regularnie, możesz również zmniejszyć częstotliwość migren. Niedawno naukowcy opublikowali badanie w The Journal of Headache and Pain po przejrzeniu 44 artykułów, głównie literatury na stronie PubMed, na temat związku między ćwiczeniami a migrenami.

Artykuły te wskazywały na związki między ćwiczeniami fizycznymi a migrenami z perspektywy epidemiologicznej, terapeutycznej i patofizjologicznej. Wyniki były jasne: „regularne ćwiczenia mogą mieć profilaktyczny wpływ na częstotliwość migreny”.

Co się stanie, jeśli dostaniesz migreny od ćwiczeń?

Niektórym osobom wydaje się sprzeczne z intuicją, że regularne ćwiczenia mogą ci pomóc. Martwią się, że wysiłek jest tym, co w pierwszej kolejności spowodowałoby lub wywołałoby ich migreny. Nagłe przypływy wysiłku czasami wywołują migreny lub bóle głowy związane z wysiłkiem. Dlatego ludzie mogą wahać się, czy używać ćwiczeń jako narzędzia w swoim zestawie do leczenia bólu głowy.

Czytaj: Poznań zegarki z Biura Rzeczy Znalezionych sprzedaje na Allegro!

Chociaż lekarze zgadzają się, że podwyższone ciśnienie krwi może przyczyniać się do bólu głowy, nie pozwól jednak, aby to była wymówka, aby całkowicie zrezygnować z ćwiczeń. Ćwiczenia przynoszą zbyt wiele korzyści. Zamiast tego, pacjentom z migreną zaleca się włączenie ćwiczeń, sportu i ruchu do swoich planów dnia.

Jak zapobiegać migrenom przed i podczas ćwiczeń

Co możesz zrobić przed ćwiczeniami, aby powstrzymać atak migreny? Spójne harmonogramy snu, jedzenia i ćwiczeń przyczyniają się do naszego ogólnego stanu zdrowia. Trzymanie się regularnego harmonogramu, zwłaszcza programu ćwiczeń, jest korzystne dla osób cierpiących na migreny.

Dzieje się tak, ponieważ osoby cierpiące na migrenę mogą wymiotować, tracić sen i stale mieć przerywane codzienne cykle. Mogą czuć się zmęczone lub pozbawione motywacji do biegania lub chodzenia na siłownię. Ale nie poddawaj się.

Opracowanie regularnego harmonogramu ćwiczeń i przestrzeganie go z biegiem czasu zapewni Ci lepsze wyniki. Poniżej przedstawiamy kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ryzyko wystąpienia migreny przed i podczas ćwiczeń.

Unikaj wysokiej temperatury

Możesz się odwodnić, jeśli ćwiczysz w bardzo wysokich temperaturach. Bądź mądry i ćwicz wczesnym rankiem i trzymaj się cienia. Długotrwała ekspozycja na ciepło może również powodować wyczerpanie cieplne. Zarówno odwodnienie, jak i wyczerpanie cieplne mogą powodować migreny.

Bądź nawodniony

Pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli ćwiczysz umiarkowanie lub energicznie i nie pocisz się, może to być oznaką odwodnienia. Jeśli czujesz pragnienie, Twoje ciało może wysyłać ci znak, że potrzebujesz płynów. Więc weź pełną butelkę wody.

Niedawno w Journal of Neuroscience opublikowano badanie kliniczne badające związek między piciem wody a nasileniem migrenowych bólów głowy. Wykazano w nim korzyści płynące z przyjmowania wody.

W badaniu wzięło udział 256 kobiet w wieku od 18 do 45 lat. Wyniki pokazały, że „ciężkość niepełnosprawności migrenowej, nasilenie bólu, częstotliwość i czas trwania bólów głowy były znacznie niższe u osób, które spożywały więcej wody.

Ci, którzy mają migreny, powinni wziąć to pod uwagę. Istniała korelacja między dziennym spożyciem wody a charakterystyką migrenowego bólu głowy. Tak więc, jeśli możesz, zacznij pić więcej wody każdego dnia, a zwłaszcza podczas ćwiczeń.

Jedź przekąski

Zjedz przekąskę godzinę lub dwie przed sesją ćwiczeń. Jeśli zjesz duży lub ciężki posiłek przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, możesz odczuwać nudności lub skurcze mięśni. Twój układ trawienny będzie pracował w czasie, gdy potrzebujesz aktywnych mięśni.

I odwrotnie, nie głoduj się ani nie ćwicz na pusty żołądek. Osoby cierpiące na migrenę mogą stać się ospałe i oszołomione podczas ćwiczeń. To może również przyczynić się do ataku migreny.

Przed ćwiczeniami zjedz kawałek owocu np. banan lub baton proteinowy z orzechami. Uzupełnianie przekąsek węglowodanami złożonymi i białkiem to doskonały sposób na przygotowanie organizmu do aktywności.

Rozgrzej się

To szczególnie ważne dla osób cierpiących na migrenę, odradza się nagłe wprowadzanie programu energicznych ćwiczeń. Rozgrzej się przed rozpoczęciem, rozciągając się, chodząc, delikatnie podnosząc ciężary i zaczynając powoli.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub zaufanym trenerem, jak bezpiecznie się rozgrzać. Również osobom z migreną szczególnie przypomina się o zwolnieniu po zaprzestaniu ćwiczeń.

Ćwiczenia dla osób cierpiących na przewlekłe migreny

Nie tylko staniesz się zdrowszy i bardziej energiczny dzięki przestrzeganiu schematu ćwiczeń, ale są to opcje niefarmakologiczne. Są to również bezpłatne i dostępne sposoby na uzupełnienie leczenia migreny.

Oto dobre czynności, które mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie migren:

  • Ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności. Chodzenie, bieganie i jazda na rowerze są korzystne. Mogą pomóc w walce z migreną. Według metaanalizy badań nad ćwiczeniami i migreną opublikowanej w The Journal of Headache and Pain, dowody wykazały, że tego rodzaju ćwiczenia aerobowe zmniejszyły liczbę dni z migreną.
  • Aktywność seksualna to sprawdzony sposób na migrenę. Być może nie była to czynność, której spodziewałeś się na tej liście, ale możesz rozważyć poświęcenie więcej czasu na kochanie się. Oddawanie się tej aktywności seksualnej może pomóc zmniejszyć nasilenie i odczuwany poziom bólu podczas wszelkich ataków.
  • Joga to kolejna świetna opcja. Według ostatnich badań naukowych osoby z migreną, które regularnie praktykowały jogę, miały zmniejszoną częstotliwość i intensywność migreny.

Pomyśl o dodaniu regularnych ćwiczeń, zwłaszcza typu o niskim wpływie, jako sposobu na radzenie sobie z migrenowym bólem głowy. Nie musisz wykluczać treningu siłowego, jeśli możesz uniknąć nadwyrężenia szyi i napięcia mięśni. Poszukaj akredytowanego trenera osobistego i zaleceń swojego neurologa lub lekarza, który Cię poprowadzi.