Jak czas trwania przytulania może wpłynąć na Twoje ciało?

0
629

Czasami najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla osoby, jest zaoferowanie jej komfortu, ciepła i miłości poprzez coś tak prostego jak przytulenie.

A jeśli nie jesteś wielkim fanem fizycznego dotyku, możesz zmienić zdanie, gdy dowiesz się wszystkiego o mocy przytulania. To coś, co bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Przytulanie będzie komunikować Twoim bliskim, że są bezpieczni i nie są sami.

Chcemy, aby każdy, kto to czyta, miał szczęśliwe i zdrowe życie. A przytulanie jest łatwą i bardzo korzystną rzeczą, aby się do tego przyczynić.

Dlaczego ludzki dotyk jest tak ważny?

Pixabay

Ludzki dotyk jest najbardziej intymną formą komunikacji i naturalnie przynosi najwięcej korzyści. Osoby, które czują się samotne, często zdają sobie sprawę, że czegoś im brakuje, ale nie zdają sobie sprawy, że jest to coś tak prostego jak przytulenie.

Według ankiety, w której wzięło udział 40 000 osób, najczęstszymi słowami związanymi z dotykiem były „pocieszenie”, „ciepło” i „miłość”.

Czytaj: Przytulanie to recepta na zdrowie!

Dlaczego dłuższe tulenie jest dla nas lepsze?

Zdjęcie: brightside.me

Ludzie są przyzwyczajeni do krótkich uścisków, ale jest ważny powód, dla którego powinniśmy od teraz starać się dłużej przytulać.

Przeprowadzono badanie dotyczące czasu trwania uścisków, podczas których uczestnicy musieli przytulać się przez 1, 5 i 10 sekund. Wyniki pokazały, że 1-sekundowe uściski okazały się najmniej przyjemne, a 10-sekundowe przyniosły najwięcej przyjemności. Korzyści płynące z prostego przytulenia są ogromne, a dodanie dodatkowego dotyku, takiego jak pocieranie pleców, tylko je wzmocni.

Czytaj: 7 powodów zdrowotnych, aby przytulać bliskich tak często, jak to możliwe

Tulenie może zmniejszyć stres, co zwiększy szczęście.

Pixabay

Tulenie wytwarza jeden z „hormonów szczęścia” lub oksytocynę, która jest często nazywana hormonem „przytulania” lub „miłości”. Im częściej i dłużej dotykamy lub przytulamy się, tym więcej jest to produkowane i tym lepiej się czujemy. Udowodniono, że hormon ten ma działanie antystresowe.

Siła uścisku zwalcza niepokój i strach.

Przytulanie może przynieść znaczne korzyści osobom z lękiem, niską samooceną, a dokładniej osobom obawiającym się swojej śmiertelności. Jedno z badań sugeruje, że ludzie, którzy doświadczają tych uczuć, mogą chcieć być dotykani jako sposób na poczucie komfortu. Wyniki pokazały, że osoby, które zostały dotknięte, doświadczały mniej lęku egzystencjalnego niż osoby, które nie miały fizycznego kontaktu z inną osobą.

Czytaj: Im częściej dzieci są przytulane, tym bardziej rozwinięty jest ich mózg

Przytulanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Badanie sugeruje, że ludzie, którzy otrzymują wsparcie społeczne i tulenie, mogą być nieco bardziej chronieni przed infekcjami. W badaniu wzięło udział 404 zdrowych dorosłych, którzy po przytuleniu byli narażeni na wirus przeziębienia, a następnie monitorowani pod kątem objawów choroby. Wyniki pokazały, że wsparcie i tulenie zmniejszają ryzyko infekcji.

Dotyk fizyczny może poprawić zdrowie serca.

Pixabay

Według jednego z badań przytulanie może mieć znaczące korzyści dla serca u ludzi. Naukowcy podzielili grupę 200 osób na 2 grupy. W pierwszej pary musiały trzymać się za ręce przez 10 minut podczas oglądania romantycznego wideo, a następnie przytulać się przez 20 sekund, a druga grupa musiała siedzieć w ciszy bez dotykania się przez 10 minut i 20 sekund. Wyniki pokazały, że osoby z bardziej „czułej grupy” wykazały zmniejszone tętno i ciśnienie krwi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dotyk może zmniejszyć ból fizyczny.

Pixabay

Bycie dotkniętym lub przytulonym przez ukochaną osobę przyniesie ci nie tylko korzyści psychologiczne, ale także fizjologiczne. Według badań bycie dotkniętym przez kogoś, kogo kochasz, może złagodzić ból. Podczas testów zaobserwowano 22 pary, które odwzorowywały doświadczenie przebywania na sali porodowej. Odczuwały to kobiety, które doznały bólu i których partnerzy ich nie dotykali. Jednak, gdy partnerzy trzymali się za ręce, ból kobiet zmniejszał się.

Czytaj: Dwa nowe zawody od września 2022 r. Szkoła w Poznaniu będzie kształcić jako pierwsza w Europie

Liczba uścisków, których potrzebujemy, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi

Pixabay

4 uściski dziennie wystarczą, aby przeżyć. 8 uścisków dziennie wystarczy, aby funkcjonować dobrze, a 12 uścisków dziennie służy rozwojowi. Prawda jest taka, że przytulajmy się kiedy mamy możliwość, jak najczęściej. Tulenie się nie ma wad, a zalety są zbyt ważne, aby je ignorować.