Jak często należy brać prysznic, myć włosy, prać pościel?

0
360

Nie trzeba dodawać, że w celu utrzymania zdrowego życia należy dbać o zdrową higienę osobistą.

Jak dodaje dr Steven Reisman, od szczotkowania zębów po mycie włosów i branie prysznica w regularnych odstępach czasu – wszystko to pomaga nam pozbyć się szkodliwych pasożytów i zarazków, a także potencjalnych chorób zakaźnych.

W końcu codziennie zbieramy wszelkiego rodzaju szkodliwe zarazki i patogeny, które mogą powodować choroby, jeśli nie dbamy o odpowiednią higienę osobistą.

Chociaż prawie wszyscy zdajemy sobie sprawę z zadań higienicznych, których musimy przestrzegać, aby zachować zdrowie, często nie jest jasne, jak często powinniśmy je wykonywać.

Jak często powinniśmy myć włosy, stopy, ręce i inne rzeczy? Bez zbędnych ceregieli sprawdźmy, co mają do powiedzenia eksperci ds. zdrowia.

JAK CZĘSTO NALEŻY BRAĆ PRYSZNIC?

pixabay.com

Według zaleceń lekarzy najlepiej brać zimny prysznic raz dziennie. Zimna woda wpływa na odporność naszego organizmu, poprawia krążenie, wpływa dobrze na metabolizm oraz stan naszej skóry. 

Oczywiście ludzie, którzy dużo ćwiczą i dużo się pocą, powinni częściej brać prysznic.

Chodzi o to, że jeśli czujesz się czysto i świeżo, nie ma powodu, dla którego powinieneś wziąć prysznic. W rzeczywistości możesz nawet zaszkodzić skórze, ponieważ zbyt częste kąpiele mogą pozbawić skórę dobrych bakterii niezbędnych do ochrony skóry przed infekcjami.

Czytaj: Pierwsze w Poznaniu stacjonarne hospicjum dla dzieci! Pomóż je wyposażyć!

JAK CZĘSTO NALEŻY MYĆ WŁOSY?

pl.freepik.com

Jak często należy myć włosy, to w dzisiejszych czasach dość drażliwy temat. Podczas gdy wiele osób powiedziałoby, że należy myć włosy codziennie, inni twierdzą, że zdrowsze jest mycie ich rzadziej. I wszyscy mają rację na swój sposób – wszystko zależy od tego, jakie masz włosy i jak często lubisz je myć.

Shilpi Khetrapal, dermatolog, sugeruje, że ponieważ włosy każdego człowieka różnią się w zależności od pochodzenia etnicznego, wieku, poziomu aktywności fizycznej i rodzaju włosów, nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, jak często należy myć włosy.

Dodaje, że kobiety starsze lub kobiety z ciemniejszymi włosami powinny rzadziej myć włosy. W rzeczywistości nawet dla osób, które codziennie ćwiczą, codzienne mycie nie jest dobrym pomysłem.

JAK CZĘSTO NALEŻY SZCZOTKOWAĆ ZĘBY?

pl.freepik.com

W przeciwieństwie do zamieszania związanego z tym, jak często należy myć włosy, nie ma wątpliwości, jak często należy myć zęby.

Wszyscy dentyści zalecają mycie zębów dwa razy dziennie – raz po przebudzeniu i raz przed pójściem spać.

Kally Hancock, dentystka i blogerka dentystyczna, podkreśla, że mycie zębów przed pójściem spać pozwoli paście do zębów zrobić swoje i ochroni usta przed szkodliwymi zarazkami.

Również czyszczenie przestrzeni między zębami ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia, niekoniecznie musi to być nitkowanie zębów.

Daniel Blaze, dentysta z Kalifornii, dodaje, że do czyszczenia zębów można używać wszystkiego, od wykałaczek międzyzębowych po gumowe końcówki i patyczki do wody. Można nawet skorzystać z hydro-flosserów, aby zachować higienę jamy ustnej.

JAK CZĘSTO NALEŻY OBCINAĆ PAZNOKCIE?

pixabay.com

Wszyscy uwielbiamy manicure, ale obcinanie paznokci powinno być zadaniem higienicznym, którego nie możemy ignorować.

Powinniśmy starać się, aby paznokcie u nóg, a także u rąk były jak najkrótsze, aby uniknąć gromadzenia się brudu i zarazków, które mogą powodować różnego rodzaju infekcje, dodaje Matthew Ross, współzałożyciel The Slumber Yard.

I chociaż nie ma dokładnej formuły określającej, jak często należy przycinać paznokcie, należy przyciąć paznokcie w momencie, gdy zauważysz, że pod nimi gromadzi się brud.

JAK CZĘSTO POWINNIŚMY MYĆ RĘCE?

pixabay.com

WebMD sugeruje, że zamiast liczyć, ile razy należy codziennie myć ręce, należy skupić się na sytuacjach, w których należy je myć.

Na przykład za każdym razem, gdy wyruszasz, aby coś ugotować i po zakończeniu gotowania, powinieneś umyć ręce. Podobnie mycie rąk przed i po posiłku jest oznaką dobrej higieny.

Po skorzystaniu z łazienki należy zawsze umyć ręce. To samo dotyczy za każdym razem, gdy kichasz, wydmuchujesz nos lub kaszlesz. W rzeczywistości należy również myć ręce po karmieniu zwierzaka, ponieważ zwierzęta mogą być nosicielami wielu szkodliwych zarazków.

JAK CZĘSTO POWINNIŚMY MYĆ STOPY?

pixabay.com

Chociaż ludzie dość często myją ręce, często pomijają mycie stóp, co nie jest dobrą rzeczą, jeśli chcesz zachować dobrą higienę osobistą. Ludzie myślą, że skoro mają mokre stopy podczas brania prysznica – to jest w porządku i nie trzeba ich myć. Nic bardziej mylnego.

Według podiatry Velimira Petkova stopy należy myć codziennie.

Nasze stopy są pokryte drobnoustrojami i bakteriami, tak samo jak reszta ciała.

Dodatkowo są one również pokryte potem i brudem, jeśli nosimy buty lub chodzimy boso. Nie myjąc stóp codziennie, możesz dostać nieprzyjemnego zapachu, a nawet gorszych infekcji, takich jak grzybica stóp, infekcja gronkowcem lub brodawki.

johannesfloe.com – Art to remember

JAK CZĘSTO NALEŻY PRAĆ POŚCIEL I PRZEŚCIERADŁO?

pixabay.com

Wiele osób nie skupia się zbytnio na czyszczeniu lub zmianie pościeli, które często są magazynem szkodliwych zarazków i bakterii, jeśli nie są regularnie czyszczone. Prześcieradła muszą być czyszczone i zmieniane znacznie częściej niż ludzie myślą.

Po prostu nie ma znaczenia, ile razy dziennie bierzesz kąpiel, jeśli Twoje prześcieradła i poduszki są brudne, wszędzie będą bakterie i zarazki. Aby tego uniknąć należy co tydzień zmieniać poduszki i prześcieradła.

Czytaj: Jak często prać pościel, ręczniki i piżamę? Mikrobiolog wyjaśnia.