Jak często trzeba wykonywać mammografię?

0
275
Mammografia stanowi najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Zdjęcie: pl.freepik.com

Rak piersi w Polsce zabija 5 tysięcy kobiet rocznie, choć wcześnie wykryty jest niemal w 100 procentach wyleczalny.

Niestety, wciąż wiele kobiet nawet na walkę, nie daje sobie szansy. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia przerażają – mammografii w Zachodniopomorskiem nie wykonuje nawet połowa kobiet, bo tylko 42,5 procent.

W rezultacie tysiące kobiet może żyć z rakiem piersi, nie zdając sobie z tego sprawy.

„Cześć pacjentek nie chce dać sobie szansy na wczesne wykrycie choroby, a to wczesne wykrycie to jest z kolei szansa na wyleczenie” – tłumaczy dr Rafał Uciński z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

Czytaj: Można przedłużyć życie, ale trzeba nauczyć się mówić „TAK” i „NIE” tym rzeczom!

Najważniejsze jest, aby zapewnić jak najwcześniejsze rozpoznanie raka.

Warto podkreślić, że mammogramy są niezbędne do wczesnego wykrywania raka piersi i są bezpłatne. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet.

„Ponad 1/3 pacjentek mamy miedzy 30 a 49 rokiem, ale ostatnio obserwujemy również pacjentki poniżej 30 roku życia” – mówi Małgorzata Talerczyk z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. „Szacuje się, że są to na ogół kobiety obciążone genetycznie – około 100 tysięcy kobiet w Polsce jest nosicielkami mutacji genów BRCA1/BRCA2, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale niestety wciąż wiele kobiet o tym nie wie”.

Poniżej znajduje się wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak często powinnaś to wykonywać.

Czytaj: Zobacz, jak wyglądał Wawel 1000 lat temu dzięki tej animacji

Jak często powinnaś poddawać się mammografii?

Mammografia jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany.

Pierwsze badanie mammograficzne powinno być wykonane po ukończeniu 40 lat. Zdjęcie obu piersi powinno być robione co dwa lata. Po 50. roku życia należy wykonywać mammografię co rok.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kobiety, u których w rodzinie występował rak piersi, lub pacjentki, które z innych przyczyn znalazły się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu, powinny wykonywać mammografię częściej. Zazwyczaj zaleca się im wykonywanie badania corocznie, począwszy od 40. roku życia.