Jak jeść w święta, by nie przesadzić?

0
686
źródło: pixabay.com

Święta Wielkanocne mogą być dla nas dużym powodem do radości. W końcu zdarzają się tylko raz do roku. Dlaczego mielibyśmy nie świętować ich zgodnie z polską tradycją, czyli naprawdę obficie? Jest jednak jest jeden haczyk, nie można popadać w skrajność i faktycznie jeść bez ograniczeń. To, że w święta zjemy nieco więcej niż w zwykły dzień nie jest niczym złym. Jednak przekroczenie naszego zapotrzebowania kalorycznego kilkakrotnie, może przynieść naprawdę nieciekawe efekty.

Dlaczego nie warto się przejadać?

Zjedzenie więcej niż zwykle to jeszcze nie przejadanie się. To drugie jest wtedy, kiedy nie możemy podnieść się z miejsca i nie mamy siły na ruch. Samo w sobie to już przynosi opłakane skutki. Nasz dobre samopoczucie spada. Poczucie ciężkości na żołądku nie należy do przyjemnych i nie rekompensuje go nawet chwila przyjemności ze spożywania naprawdę dobrego jedzenia. Kiedy dochodzi ból brzucha, zaczyna się już robić naprawdę nieciekawie i to wtedy zazwyczaj sięgamy po specjalne kropelki czy napary. Ale czy nie łatwiej po prostu zjeść mniej? Oczywiście przejadanie się ma też negatywne skutki dla naszej sylwetki. Nadprogramowa ilość kalorii sprzyja tyciu i odkładaniu się tkanki tłuszczowej. A czy jeszcze niedawno nie marzyliśmy o tym, by świetnie wyglądać na wiosnę? W końcu przejadanie się może pogorszyć nasze psychiczne samopoczucie. Wyrzuty sumienia, obwinianie się za nadmierna ilość spożytego jedzenia, poczucie ciężkości, to wszystko sprawia, że coraz trudniej jest myśleć o sobie dobrze i świetnie czuć się ze sobą. To prawda, że do poczucia lekkości na duchu potrzebujemy lekkości ciała. I to wcale nie chodzi o to, że każdy z nas ma ważyć 40 kg. Bardziej o to, że powinniśmy jeść tyle, by czuć się dobrze z samym sobą. Nawet w święta? Oczywiście… przecież to właśnie wtedy chcemy mieć dobry humor!

źródło: kobieta.dlastudenta.pl

Co ma ile kalorii?

Jedząc wysokaloryczne potrawy najemy się szybciej i łatwo możemy poczuć efekt przejedzenia. Niestety, Wielkanoc do super fit świąt nie należy i serwowane na stole potrawy mają swoje kalorie. Zwłaszcza trzeba uważać na sałatki, które teoretycznie byłyby zdrowe (przecież warzywa), ale spora ilość majonezu sprawia, że tuczą na równi z ciastami i mięsami. Poniżej szczegółowo dowiesz się ile kalorii liczą sobie poszczególne wielkanocne potrawy. Nie znaczy to, że masz ich w ogóle nie spożywać. Jednak orientowanie się w temacie kaloryczności pomaga obudzić świadomość żywieniową, a tym samym unikać przejadania się. Nawet w święta!

sałatka jarzynowa z majonezem – 1 porcja (200 gramów to 300 kcal);
żur lub barszcz biały z tradycyjną wiejską kiełbasą i jajkiem – 1 porcja (miska lub talerz 380 gramów) – 400 kcal;
jajka z majonezem – 1 sztuka – 180 kcal;
pasta jajeczna – 1 porcja (50 gramów) – 150 kcal;
tradycyjna, wiejska kiełbasa biała – 1 sztuka (100 gramów) – 270 kcal;
jajka faszerowane – 1 sztuka – 150 kcal;
pasztet mięsny – 2 plastry (60 gramów) – 220 kcal;
kaczka lub gęś faszerowana – 100 gramów 300 kcal;
mazurek kajmakowy z bakaliami – 1 kawałek (50 gramów) – 250 kcal;
sernik – 1 kawałek (120 gramów) – 300 kcal;
babka piaskowa – 1 kawałek (60 gramów) – 250 kcal
(źródło: wylecz.to)

źródło: pixabay.com

Co zrobić jeżeli się przejesz?

Naturalną rzeczą jest, że w Wielkanoc nikt nie będzie pościł. I w gruncie rzeczy nic się nie stanie, jeżeli ten jeden raz do roku przesadzisz z ilością jedzenia. Być może Twoje ciało nie będzie zadowolone, ale może właśnie tego trzeba było psychice. Od czasu do czasu potrzeba nam łamać pewne ograniczenia żywieniowe, by potem z większą motywacją móc do nich wrócić. Przejadłeś się? Trudno, czasu nie cofniesz. Jedyne co teraz możesz zrobić to sięgnąć po herbatę ziołową (mięta, rumianek, koper włoski lub inną poprawiającą trawienie), zażyć kropelki na żołądek, pić dużo wody, nie jeść do wieczora, zafundować sobie lekki wysiłek fizyczny (spacer), na którym bez ryzyka wystąpienia kolki czy wymiotów, spalisz choć część ze spożytych kalorii. Czasem w krytycznym stanie nie ma innej rady jak po zażyciu kropelek położyć się do łóżka, w swojej głowie składając obietnicę: „na przyszłe święta będę mądrzejszy”. 🙂

Dowiedz się jak przyśpieszyć przemianę materii

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!