Jak łatwo poprawić swój natrój i co robić, by go nie pogorszyć?

0
757

Są to rzeczy banalne, z którymi masz do czynienia na co dzień. Jednak prawdopodobnie nie zwracasz uwagi na to jak bardzo mogą poprawiać lub wręcz pogarszać twój humor. Najwyższy czas aby się tego dowiedzieć i zacząć przykładać do nich wagę. Nie wszystko da się zrobić od razu, ale sama świadomość pewnych rzeczy to już duży punkt do zmiany. 

Relacje

Niby banał…na ogół mówi się o tym, że dobre relacje z bliskimi mogą poprawiać stan zdrowia psychicznego i samopoczucia. Jednak nie tylko dobre relacje mogą poprawiać, ale i złe relacje mogą pogarszać. Wyobraź sobie, że właśnie rozstajesz się z partnerem, kłócisz z przyjacielem, czy popadasz w konflikt z rodzicami…to normalne, że wtedy twój nastrój znacząco spada. Niektórym kłótniom nie da się zapobiec, ale o ile to tylko możliwe, najlepiej jak najszybciej się pogodzić. Kiedy jesteś skonfliktowany z najbliższymi, twój organizm reaguje stresem. Jeżeli to trwa przez dłuższy czas, stres długotrwały może spowodować negatywne skutki dla zdrowia fizycznego. Nie mówiąc już o tym jak bardzo ucierpi twoja psychika. Niektóre konflikty i rozstania są nieuniknione. Jednak zadbaj o to, abyś miał  zawsze bliskie osoby, które sprawią że jak najszybciej o nieudanej relacji zapomnisz.

Odżywianie

I znowu coś oczywistego. Przecież odżywiasz się codziennie. Tylko pytanie: jak? Jeżeli jesz tylko fast foody, przetworzoną żywność,  brakuje ci jednego z podstawowych makroskładników np. białka lub tłuszczy (węglowodanów zjadamy zwykle najwięcej). Może skutkować to brakiem sił do działania. Jeżeli w swoim codziennym pożywieniu nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów możesz czuć się osłabiony, smutny, a nawet wkurzony zupełnie bez powodu. Organizm reaguje w ten sposób na podstawowe braki. Niedobory magnezu i żelaza zdecydowanie pogarszają stan twojego samopoczucia, doprowadzając do szybkiego zniechęcenia czy przemęczenia. Aby zadbać o odpowiednie odżywianie, dobrze jest spożywać wiele warzyw, owoców, ale także mięsa, ryb, jaj, nabiału, ryż, kasz i pełnoziarnistych produktów. Natomiast zbyt duża ilość słodyczy zamiast poprawiać, może pogarszać twój nastrój, doprowadzając do szybkiego spadku glukozy we krwi, a tym samym spadku twojej energii.

Zobacz jakie produkty wybierać w sklepach!

Sen

To coś o co najtrudniej w naszym zabieganym życiu. Zazwyczaj śpimy zbyt małą ilość godzin, aby pogodzić obowiązki zawodowe, domowe i jeszcze utrzymanie relacji z innymi osobami. Tymczasem to właśnie odpowiednia ilość snu powinna być podstawą mądrego planowania dnia. Każda osoba ma inne potrzeby snu, jedni potrzebują nawet 9 godzin, a innym spokojnie wystarczy 6 czy 7. Jednak 7-8 godzin przyjmuje się za optymalną dawkę snu dla dorosłego, żeby nie musieć mówić o jego niedoborze. Jeżeli nie wyśpimy się, nawet jeżeli przyłożymy wagę do odżywiania, aktywności fizycznej i dobrych relacji, możemy czuć dziwne rozdrażnienie.

Dowiedz się również jak oswoić stres!

Aktywność fizyczna

Wystarczy szybki półgodzinny spacer, każdego dnia, aby poprawić naszą kondycję i ogólne zadowolenie z życia. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, poprawia krążenie krwi, wzmacnia odporność organizmu, dostarcza nam pozytywnych bodźców, a nawet wpływa na wytwarzanie się hormonów szczęścia w naszym organizmie, które są niezbędne do odczuwania dobrego nastroju. Także jeżeli masz zły humor – najlepiej idź się poruszać.

Muzyka

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak znacząco może wpływać na twój nastrój i odbijać się na nim. Przygnębiająca muzyka może doprowadzić cię do tzw. „doła”, z kolei skoczna, energiczna muzyka, w dodatku taka w której gustujesz, sprawi że poczujesz w sobie przypływ sił. Stąd tak wiele istniejących gatunków muzycznych. I choć ludzie mają różne gusta, udowodniono że określony rodzaj muzyki ich motywuje, relaksuje, czy pobudza.  Muzyka nawet nazywana jest legalnym narkotykiem,   gdyż potrafi nas nagle i niespodziewanie zmotywować, pobudzić, zrelaksować, bądź sprawić, że na osobę słuchającej jej z nami spojrzymy zupełnie inaczej niż dotychczas.

źródło: pixabay.com

Teraz już wiesz, co może wpływać na twój nastrój? Wykorzystaj to na swoją korzyść! 🙂

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!