Jak masaż wpływa na mózg

0
953

Tradycyjnie wiadomo, że masaż stymuluje serotoninę i dopaminę, wzmacnia aktywność fal mózgowych, poprawia sen i aktywuje układ przywspółczulny. W tym artykule omówimy, w jaki sposób masaż i związana z nim praca z ciałem poprawiają zdrowie mózgu.

Masaż pomaga promować prawidłowe funkcje neurologiczne w całym organizmie, co przekłada się na lepsze postrzeganie otoczenia przez mózg. Mózg działa podobnie jak komputer. Odbiera stały strumień sygnałów sensorycznych (wejściowych), musi interpretować (integrować) te dane i wysyłać odpowiednie odpowiedzi silnika (wyjściowego), aby regulować ruch i zachowanie.

Mózg i rdzeń kręgowy tworzą razem centralny układ nerwowy. Zdrowym rozróżnieniem między tymi narządami jest to, że mózg kieruje świadomością, podczas gdy rdzeń kręgowy kieruje odruchami. Każda choroba neurologiczna wpływająca na zdolność organizmu do reagowania w sposób odruchowy może pochodzić z mózgu lub rdzenia kręgowego.

Wiadomo, że masaż stymuluje serotoninę i dopaminę, poprawia aktywność fal mózgowych i jakość snu oraz aktywuje układ przywspółczulny. W tym artykule omówimy, w jaki sposób masaż i związana z nim praca z ciałem poprawiają zdrowie mózgu.

Masaż sportowy dla zdrowia mózgu

Masaż sportowy jest najlepszym przykładem, w którym jesteśmy świadkami pozytywnych skutków lepszego skupienia i jasności mózgu, co przekłada się na zdrowsze funkcjonowanie organizmu.

Jason VonGerichten, instruktor w Soma Institute, pisze: „Masaż sportowy w swej istocie jest sposobem dla sportowców na ponowne połączenie się ze swoim ciałem, odłożenie na bok wszelkich innych zmartwień i skupienie się na tym, by być najlepszym…. każdy, kto kiedykolwiek uprawiał sport, biegł w wyścigu lub nawet grał w ping-ponga dla zabawy wie, że jeśli Twój umysł jest rozproszony, nie będzie tak konkurencyjny.”

Czytaj: Wrocław: to najpiękniejszy budynek jesienią!

Redukcja hormonów stresu

Częścią poprawy zdrowia mózgu jest modulacja hormonów redukujących stres. Badanie opublikowane w czasopiśmie Psycho-Oncology wskazuje, że „masaż u pacjentów poddawanych intensywnej chemioterapii obniża poziom kortyzolu i prolaktyny w surowicy… znaczną redukcję kortyzolu można bezpiecznie osiągnąć poprzez masaż i związaną z tym poprawę samopoczucia psychicznego”. Zmniejszenie hormonów stresu może przynieść klientom większą swobodę i komfort, umożliwiając optymalne funkcjonowanie systemu neurologicznego.

Refleksologia dla zdrowia mózgu

Refleksologia, powszechna uzupełniająca metoda masażu, jest mile widzianym dodatkiem do poprawy zdrowia mózgu. Badanie opublikowane w Complimentary Therapy & Clinical Practice Journal w 2017 roku podkreśliło, jak „zastosowanie refleksologii wywołuje zmiany w aktywności fal mózgowych w związku z pojawieniem się wysokiego stopnia senności i snu”.

Badanie to wskazuje na wpływ dotyku na aktywność fal mózgowych, pokazując, jak dotyk może wywoływać cykle snu. Poprawiony sen może z czasem prowadzić do lepszych funkcji poznawczych i regeneracji mózgu.

Terapia drenażu limfatycznego dla zdrowia mózgu

Stres psychologiczny można również złagodzić za pomocą terapii drenażem limfatycznym, będącej rodzajem terapii manualnej.

Badanie opublikowane w Journal of Physiologic & Therotherapy Science wykazało, że zastosowanie technik drenażu limfatycznego w jamie brzusznej zmniejszyło stres psychiczny, zapewniając duże efekty neuronalne, które zwiększały relaksację u uczestników badania.

johannesfloe.com – Art to remember

Masowanie stóp dla osób z autyzmem

pl.freepik.com

W populacji autystycznej obserwuje się inny rozwój związany z masażem i zdrowiem mózgu. W badaniu z 2018 roku wykazano, że masaż stóp poprawia uwalnianie oksytocyny i aktywuje obszary mózgu związane z funkcjami poznawczymi u osób z dysfunkcjami społecznymi, takimi jak autyzm. To odkrycie jest ekscytujące, ponieważ nauka potwierdza wpływ masażu na zdrowie mózgu u pacjentów z chorobami.

Masowanie rąk osobom z demencją

pixabay.com

Demencja jest kolejnym stanem patologicznym, w którym masaż poprawia stan zdrowia mózgu. Demencja charakteryzuje się labilnością emocjonalną i utratą pamięci, co oznacza znaczące ograniczenie funkcji poznawczych.

  1. Masowanie rąk pacjentów z demencją wykazało pozytywne wyniki w zmniejszaniu pobudzenia i zmniejszeniu stresu w badaniu opublikowanym przez Applied Psychophysiological Biofeedback Journal w 2018 r.
  2. Podobne wyniki zaobserwowano u pacjentów z demencją, które opublikowano w Journal of Clinical Nursing w 2018 roku, kiedy masaż aromatyczny (masaż z aromaterapią wprowadzany do sesji) wykazał poprawę funkcji poznawczych i funkcji mózgu.
  3. Trzecie badanie zachęciło pracowników służby zdrowia do zasugerowania masażu pacjentom z demencją, jak opublikowano wyniki w International Journal of Nursing Studies w 2019 r., ponieważ masaż wykazał poprawę objawów behawioralnych i psychologicznych.

Czytaj: Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję

Rozwój mózgu u młodych dzieci

pl.freepik.com

Wykazano również, że masaż poprawia funkcje poznawcze mózgu i rozwój niemowląt i dzieci.

W przypadku niemowląt badanie opublikowane w Journal Current Biology wskazuje, że delikatne masaże komórek nerwowych typu C-Tactile (CT) w skórze mogą zmniejszyć odczuwanie bólu i ułatwić pozytywną reakcję na dotyk. Ponadto Touch Research Institute na University of Miami na Florydzie wykazał w badaniu, że dzieci poddawane masażom są świadkami zmniejszonych zachowań stresowych wraz z poprawą funkcji mięśni.

W przypadku dzieci podobne wyniki uzyskano w badaniach Touch Research Institute. Masaż zmniejszył niepokój u dzieci i młodzieży w badaniu, w którym zaobserwowano obniżony poziom kortyzolu i mniej lęku.

Dzieci autystyczne dostrzegły poprawę funkcji poznawczych, poprawę zachowań społecznych i lepszy sen – wszystkie wskaźniki lepszego zdrowia mózgu. To konkretne badanie zostało opublikowane w Journal of Autism and Development Disorders.

Wniosek

Obserwując, jak pojawiają się te badania, stajemy się bardziej świadomi tego, jak skutecznie mózg może odbierać i integrować informacje sensoryczne. W badaniach wykazano, że pozytywne bodźce sensoryczne wywołują skutki neurologiczne w mózgu.

Podsumowując, techniki masażu sportowego, refleksologii, drenażu limfatycznego i aromaterapii okazały się skuteczne we wspomaganiu zdrowia mózgu, mierzone poprzez oddziaływanie na mózg i substancje chemiczne związane ze stresem, wzmacnianie aktywności fal mózgowych, poprawę snu i aktywację reakcji przywspółczulnej.

Źródło: integrativehealthcare.org