Jak motyle smakują swoje jedzenie?

0
731
Jak owady smakują jedzenie? Zdjęcie: Pixabay

Chociaż motyle mają receptory smakowe w trąbce i czułkach, większość ich zmysłu smaku koncentruje się gdzie indziej.

Motyle mają zmysł smaku, tak jak my, ale rozkłada się to trochę inaczej niż u nas.

My na językach mamy przede wszystkim zmysł smaku. Motyle nie mają języków, mają trąbkę, którą wiele osób uważa za język, ale bardziej przypomina to rozciągnięcie ust w długą rurkę. Mają trochę kubków smakowych na trąbce, a niektóre na czułkach, ale większość kubków smakowych koncentruje się na ich stopach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tak, motyle smakują jedzenie stopami.

W nogach mają receptory podobne do naszych kubków smakowych – z tym, że są około 200 razy silniejsze!

Motyle lądują na roślinach, aby je posmakować, przede wszystkim po to, aby sprawdzić, czy ta roślina jest odpowiednią rośliną do składania jaj.

Kubki smakowe nazywane są w niektórych publikacjach chemoreceptorami kontaktowymi lub receptorami smakowymi.

Te chemoreceptory są przyczepione do zakończeń nerwowych. Kiedy substancje chemiczne obecne w otoczeniu owada wchodzą w kontakt z chemoreceptorami, aktywują nerwy, które przekazują informacje do mózgu owada.

U motyli te chemoreceptory są na nogach. Nogi owadów są podzielone na różne segmenty.

Tak jak ludzie mogą posmakować słodyczy w cukrze i goryczy, tak i owady wyczuwają różne smaki! Dzięki swoim chemoreceptorom potrafią wyczuć słodycz, gorycz, kwaśność i słoność.

Ta strategia ma kluczowe znaczenie dla przetrwania motyli. W przeglądzie opublikowanym w Insect Molecular Biology autorzy zauważyli, że liczne badania behawioralne wykazały, że motyle wykorzystują smak do dokonywania wielu ważnych wyborów. Informuje nie tylko, co w ich otoczeniu jest pożywieniem, ale także pomaga im w wyborze partnera i podjęciu decyzji, gdzie złożyć jaja.

Czytaj: Motyle to najefektywniejsze stworzenia na Ziemi. Zobacz piękne zdjęcia motyli.

Jak motyle jedzą?

Teraz, gdy wiemy, jak motyle smakują swoje jedzenie, naturalnym pytaniem jest… jak je jedzą? Motyle mają zwiędły aparat gębowy. W rzeczywistości nie mogą żuć ani gryźć jedzenia, więc po prostu piją płyny w postaci nektaru, soków z owoców i niektórych minerałów.

Motyle mają długą, podobną do słomy strukturę zwaną trąbą, która wykonuje te ważne zadania. Gdy trąbka nie jest używana, pozostaje zwinięta jak wąż ogrodowy.

Motyle najczęściej jedzą nektar lub pyłek kwiatów. Przysiadają na kwiatku, rozwijają trąbkę i ssą pyszny sok, ale to nie jedyne, co jedzą.

Motyle wykazują szczególne powinowactwo do błota. To zachowanie występuje głównie u samców motyli, głównie w regionach tropikalnych, chociaż występuje również w bardziej umiarkowanych klimatach. Samce motyli gromadzą się w kałużach, ponieważ są doskonałym źródłem minerałów niezbędnych dla zdrowego nasienia. Te składniki odżywcze są przekazywane samicom podczas godów i pomagają poprawić żywotność jej jaj.

Jednym ze szczególnie cennych minerałów jest sód. Ponieważ nektar roślinny ma niedobór sodu, wiele owadów na diecie roślinnej często cierpi na niedobór sodu. Dlatego wiele motyli przyciąga pot, odchody, a nawet padlina. Ponadto wszelkie zbiorniki wodne w pobliżu kałuż mogą pozwolić motylom ochłodzić się podczas gorącej i suchej pogody.

Jeśli w słoneczny dzień siedzisz w parku lub ogrodzie i zdarza się, że wyląduje na Tobie motyl, wielu odbierze to jako komplement i słodkie małe błogosławieństwo, ale tak naprawdę motyla prawdopodobnie pociąga tylko sól i pot na Twojej skórze!

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów