Jak odzyskać koncentrację, gdy czujesz się przytłoczony?

0
145
Na efektywność naszej pracy wpływają nie tylko umiejętności ale także chęci i motywacja. Zdjęcie: pl.freepik.com

Budzisz się rano i zaczynasz pracę w biurze; nagle czujesz się wyczerpany z powodu przeciążenia pracą.

Przytłaczające uczucie może pojawić się w każdej chwili w miejscu pracy, a nawet w domu. Ludzie traktują swoją pracę priorytetowo i czują się zmotywowani, ale zbyt wiele zadań sprawia, że tracą chęci.

W rezultacie czujesz się rozkojarzony i nie możesz skoncentrować się na pracy. To najwyższy czas, aby odzyskać koncentrację, gdy czujesz się przytłoczony.

„Nie możemy się skupić, gdy jesteśmy niespokojni i zdenerwowani, ponieważ hormony stresu, kortyzol i adrenalina, pompują nasze ciała” – mówi dr Kristen Willeumier, neurobiolog.

„Musimy odłączyć się od całego stresu. Odpoczynek od wszystkiego, o co się martwimy i połączenie się z naszymi ciałami, pomoże nam przejść od aktywacji współczulnego układu nerwowego, który uruchamia się, gdy jesteśmy pod presją, do aktywacji przywspółczulnego układu nerwowego, co sprawia, że czujemy się dużo spokojniejsi i bardziej skoncentrowani.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Oto kilka wskazówek, które pomogą zachować motywację i skoncentrować się na swoich celach.

1. Nadaj priorytet swoim zadaniom

Ustaw terminy jako swój priorytet. Uporządkuj zadania według wielkości, z większymi elementami u góry, w przypadku prac o porównywalnych terminach.

Aby było przyjemniej i sprawniej, możesz dodać kolor i styl do konturu listy.

Po wypełnieniu listy priorytetów, cofnij się o krok, aby ocenić, czy zapewnia ona poczucie porządku i jest punktem wyjścia.

Jeśli nadal masz problemy z motywacją, wybierz projekt, który najbardziej Ci odpowiada. Robienie czegoś jest lepsze niż nicnierobienie.

2. Zacznij od łatwego zadania

Co możesz skończyć w ciągu najbliższych piętnastu do trzydziestu minut? Decydując się na proste czynności, takie jak rozmowy telefoniczne, komunikacja e-mailowa itp., możesz uczynić swoją listę kontrolną bardziej wykonalną.

Twój niepokój zostanie złagodzony i nie będziesz czuł się tak przytłoczony, gdy masz krótszą listę szybkich czynności na liście rzeczy do zrobienia. Następnie wypróbuj jedno z trudniejszych zadań.

Czytaj: 10 oznak, że naprawdę potrzebujesz wakacji

3. Zanotuj wszystko

Sporządzenie listy rzeczy do zrobienia może pomóc Ci poczuć się mniej zestresowanym i mniej przytłoczonym obciążeniem pracą. Niektórzy ludzie znajdują pocieszenie w spisywaniu odręcznie listy rzeczy do zrobienia i obserwowaniu pisma na papierze.

Podczas gdy pracujesz nad umieszczeniem swoich myśli na stronie, proces ręcznego pisania wykazał korzyści w zakresie łagodzenia stresu.

Listy są przydatne do ograniczania przeciążenia informacjami. Będziesz o wiele mniej zestresowana i zmęczona, tworząc miejsce do wyboru i priorytetyzując to, co należy zrobić.

4. Zrozum, że Twoja reakcja jest normalna

Nie krytykuj siebie za wymagające i przytłaczające obciążenie pracą. Często czujesz się przeciążony w pracy, a czasami może to nawet zapewnić dodatkową motywację, której potrzebujesz, aby skoncentrować się na swoich najważniejszych priorytetach i przezwyciężyć problemy w miejscu pracy.

Zamień swoje uczucie przytłoczenia w motywację, aby znaleźć sprytne sposoby na postęp w swoim zadaniu. Spróbuj pozwolić swoim myślom wędrować lub odwracać się przez określony czas.

Na przykład, aby pomóc Ci pozbyć się nerwowości, ustaw minutnik na 10 minut, podczas którego możesz przeglądać Internet, wyjrzeć przez okno, pójść na spacer, albo wypić pyszną kawę.

Czytaj: Burger z Wrocławia wśród najlepszych. Trafi do menu w 11 krajach

5. Ustaw czas na wykonanie zadania

Wyznacz określone godziny każdego dnia do pracy. Wybierz minutnik, którego możesz się trzymać, np. 30 lub 40 minut. Praca w określonym terminie jest bardzo ważna, ponieważ presja terminu pomaga nam się skoncentrować.

Timery umożliwiają skoncentrowanie się na zadaniu. Koncentrując się, doświadczysz mniej paraliżującego stresu i bardziej motywującego stresu.

Dodatkowo, ograniczone ramy czasowe zapewnią Ci strukturę, która umożliwi Ci postęp w kluczowej pracy. Gdy licznik czasu się wyłączy, pamiętaj, aby zrobić kilka przerw między zadaniami.