Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

0
974

“To koniec” – tymi słowami zakończył się twój związek i masz wrażenie jakby wraz z nim zakończyło się całe twoje życie. Nic dziwnego, że tak czujesz, w końcu osoba, z którą masz jedne z najwspanialszych wspomnień w życiu, na zawsze z niego znika. Całkiem normalne jest poczucie straty, towarzyszące po zakończeniu związku. Jest to uczucie podobne do tego, gdy ktoś bliski nam umiera, w końcu nieodwracalnie kogoś tracimy. Żal i smutek jest tym większy im dłużej trwał związek i im większe pokładaliśmy w nim nadzieje. Jeżeli było to nie kilka, a kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, możliwe że nie poradzimy sobie sami z poczuciem straty i powinniśmy się zgłosić po pomoc. Ale uwaga – rozstanie to jeszcze nie koniec świata!

źródło: pixabay.com

Zdrowa żałoba porozstaniowa


Na początku pozwól sobie na okres żałoby. Nie musisz się na siłę uśmiechać, wychodzić na imprezy i udawać, że właściwie nic takiego się nie stało. Dla naszego zdrowia psychicznego nie ma nic gorszego niż udawanie. Okazuj emocje. Przynajmniej przed samym sobą. Płacz, krzycz, a najlepiej pisz…udowodniono, że przez pisanie można wyrzucić z siebie wiele negatywnych emocji. Jednak nie myl żałoby z użalaniem się nad sobą. Myśli typu: “nic nie potrafię”, “jestem beznadziejny/a” od razu wyrzuć za okno. Możesz się smucić, ale nie obwiniaj siebie za zaistniałą sytuację, nawet jeżeli to ty jesteś porzuconą osobą.

Odbudowywanie poczucia własnej wartości


Najczęściej po rozstaniu znacznie zaniża się nasze poczucie wartości. Myślenie w stylu: “nie chce ze mną być, bo jestem brzydka/głupi” to klasyczny przykład, z którym spotyka się wielu psychoterapeutów. Nie jest łatwo nad tym zapanować, ale jakkolwiek trudno by nie było to nie pozwól aby zaniżone poczucie wartości zrujnowało ci życie. Być może czujesz się teraz niezbyt atrakcyjny, ale poszukaj w sobie pozytywów. Może masz jakiś talent, który docenia wielu ludzi? Może jesteś posiadaczem bardzo cenionej cechy charakteru? A może po prostu spoglądając w lustro dostrzeżesz, że natura obdarzyła cię naprawdę pięknymi oczami? Nie ma na świecie człowieka, który nie posiadałby jakiejś zalety. W rzeczywistości mamy ich naprawdę mnóstwo. Do dzieła!

Praca czyni wolnym?


W przypadku porozstaniowym akurat sprawdza się to, że praca uwalnia od nieustannych myśli o byłej czy byłym. Pamiętaj, najgorsze co możesz zrobić to poddać się, leżeć w łóżku, nie wychodzić z domu i nic nie robić. Pomimo, że wydaje ci się iż nie jesteś w stanie pracować, to paradoksalnie właśnie praca pomoże ci najszybciej zapomnieć o bolącym sercu. Najlepiej jeżeli jest to praca związana z twoimi pasjami, coś na czym skupisz uwagę i braknie ci czasu na roztrząsanie nieudanej przeszłości. Rób coś co kochasz na tyle, że będziesz o tym myślał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu się. Jedni uciekają się w stronę sportu, inni w stronę pracy umysłowej, a jeszcze inni wybierają rozwijanie zainteresowań artystycznych. Tylko od ciebie zależy czym wypełnisz swój pusty po stracie partnera umysł i serce. I naprawdę wszystko jedno czy będzie to taniec, czy pisanie, matematyka, czy gra na gitarze, a może pomoc innym…ważne, by tylko to nie było zwątpienie.

źródło: pixabay.com

Świat pełen ludzi


W końcu nie zapominaj o innych ludziach. Nikt nie każe ci iść na imprezę i uśmiechać się do poznanych ludzi, udając szczęśliwego.  Ale spotkanie z dobrym przyjacielem, rodziną powinno wyjść ci na dobre. Nie tylko rozmawiając z kimś możesz wyrzucić to co cię boli i pozbyć się ciężaru, ale usłyszeć coś z drugiej strony. Może to właśnie przyjaciel uświadomi cię, że nie jest tak źle jak ci się wydaje. Wspaniałą opcją jest również zaangażowanie się w pomoc innym ludziom. To właśnie dlatego tak wiele celebrytek “po przejściach” zakłada własne fundacje. Jest wiele ludzi, którzy codziennie czekają na dobre słowo. Samotne matki, porzucone dzieci, starcy, ludzie chorzy. Możesz zapisać się do wolontariatu, bądź odwiedzić szpital dom dziecka, dom spokojnej starości. Nie tylko zobaczysz, że nie masz najgorzej nie świecie, ale i poczujesz się przez kogoś potrzebny. Naprawdę warto nie skupiać się na sobie, bo tylko myśląc o innych możemy być w pełni szczęśliwi.

Zobacz też jak zapanować nad wybuchami gniewu

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.