Jak przechowywać owoce i warzywa, żeby były jak najdłużej świeże? Poznaj kilka rad!

0
1613
zdjęcie: pixabay.com

Przechowywanie owoców i warzyw ma duże znaczenie. Dziś będziemy mówić o tym, jak je przechowywać, aby cieszyć się ich smakiem i świeżością jak najdłużej.

Według nowej piramidy żywieniowej i zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia połowę naszej dziennej racji pokarmowej powinny stanowić warzywa i owoce. 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce.

Pomimo dobrych chęci, większość osób wyrzuca dużą część kupionych warzyw i owoców, bo w trakcie przechowywania gniją, psują się, wysychają i obrastają pleśnią. Winni najczęściej jesteśmy my, źle przechowując żywność. Są jednak rozwiązania na to, aby warzywa i owoce przechowywać jak najdłużej. Poznaj je!

Owoce i warzywa nie lubią leżeć obok siebie. Rozdzielaj je i zamiast kłaść je do tej samej szuflady, ułóż warzywa i owoce na osobnych półkach. Dlaczego? Owoce i warzywa produkują etylen. Jest to roślinny hormon stymulujący dojrzewanie owoców i warzywa. Ograniczenie działania etylenu spowalnia proces dojrzewania oraz starzenia owoców i warzyw. Jeśli jednak będziesz razem przechowywać owoce i warzywa będą one dodatkowo narażone na działanie etylenu, będą szybciej dojrzewać i przez to szybciej się zepsują. Etylen przyspiesza przejrzewanie i gnicie. I tak na przykład jedno nadgniłe jabłko przyśpieszy proces dojrzewania u sąsiadujących z nim w koszyku owoców.

Nie wkładaj do lodówki warzyw emitujących duże ilości etylenu, czyli:

  • pomidorów (ponadto przechowując pomidory w lodówce tracą one swój aromat)
  • bananów
  • awokado
  • śliwek
  • gruszek
  • nektarynek i brzoskwiń

Te warzywa i owoce należy odseparować od innych. Należy je przechowywać w lodówce, ale należy umieszczać je daleko od siebie:

  • kapusta
  • marchewka
  • kalafior
  • bakłażan
  • arbuz
  • sałata
  • brokuły
  • ogórki

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZDROWO – KOLOROWO, CZYLI CO JEŚĆ BY DOSTARCZAĆ ORGANIZMOWI WITAMINY PRZEZ CAŁY ROK – f7dobry.com

Marchew – należy odciąć wszystkie zielone końcówki, które wyciągają wilgoć i sprawiają, że korzeń szybciej wysycha. Przycięte i nieobrane marchewki będą dłużej świeższe.

Ogórki – warzywo to nienawidzi zimna, dlatego trzymaj je w lodówce, jeśli już musisz i rób to maksymalnie 3 dni. Ogórki są wrażliwe na etylen, dlatego nie mogą leżeć obok bananów, pomidorów i melonów.

Szparagi – najlepszym sposobem przechowywania szparagów jest przycięcie ich łodyg o kilka centymetrów, a następnie postawienie ich w wodzie (jak ciętych kwiatów) do lodówki. Tak, jakbyś chciała przechowywać bukiet szparagów w lodówce. Dzięki temu będą świeższe o cztery dni. Przed wykorzystaniem ich do potrawy należy ponownie przyciąć o kilka centymetrów łodygi.

Brukselka – najświeższe będą, jeżeli zostaną pozostawione na łodydze. Wtedy przechowuj je w lodówce, jeden koniec łodygi trzymaj zanurzony w wodzie i po prostu odrywaj główki przeznaczone do jedzenia. Jeśli brukselki masz już bez łodygi, trzymaj je w lodówce nieobrane i nieumyte. Obieraj je dopiero przed spożyciem.

Tego nigdy nie przechowuj w lodówce, ponieważ stracą swój smak. Zamiast do lodówki, ułóż je w ciemnym, przewiewnym miejscu:

  • czosnek – można go przechowywać razem z cebulą
  • cebula
  • ziemniaki

Cebulę można przechowywać w czystych rajstopach. Wystarczy, że naładujesz cebulę w każdą nogę i będziesz przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeżeli nie chcesz, aby domownicy widzieli cebulowe rajstopy, przechowuj to warzywo na półce, z dostępem do powietrza, z dala od wilgoci chłodu i ziemniaków! Włożenie cebuli do lodówki sprawi, że stanie się ona gąbczasta. Jeżeli na cebulę pada światło, stanie się ona gorzka.

Ziemniaki – przechowuj je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscy z dala od cebuli i jabłek. Po włożeniu ziemniaków do lodówki, skrobia zamieni się w cukry, co wpłynie na smak i teksturę tego warzywa.

Cytryny – nie muszą być w lodówce, poza lodówką wytrzymają do dwóch tygodni.

Owoce delikatne, takie jak maliny, wiśnie, truskawki, jagody należy trzymać je w lodówce maksymalnie dwa dni. Przez maksymalnie 3 dni w lodówce należy przechowywać rzodkiewkę, świeże zioła, sałatę. 

Owoce jagodowe, takie jak truskawki, poziomki, maliny, borówki, jagody należy przechowywać razem ze szypułkami, których należy się pozbyć przed podaniem.

Warzywa muszą „oddychać”, dlatego nie trzymaj ich w plastikowej siatce, a jeśli już musisz, to w siateczce zrób kilka otworów. Szczelne plastikowe torebki to najgorszy sposób przechowywania warzyw.

Nie upychaj ciasno warzyw. Aby były jak najdłużej świeże, zadbaj o cyrkulację powietrza wokół nich.

Warzywa i owoce, które trzymasz w lodówce, przechowuj na szufladach wyłożonych papierowym ręcznikiem, który wchłonie wilgoć. To sprawi, żę ułożone produkty dłużej zachowają świeżość. Warzywa i owoce, jak już pisałam wyżej, należy trzymać z dala od siebie, w oddzielnych szufladach lub pojemnikach.

Nie myj warzyw i owoców dopóki nie będziesz wiedzieć, że musisz je wykorzystać. Umyte szybciej się psują i gniją, ponieważ wilgoć ułatwia rozwój bakteriom.

A jakie Ty masz sposoby na przechowywanie konkretnych warzyw i owoców? Koniecznie daj znać w komentarzu. Może ktoś skorzysta z Twoich patentów?

Polecamy przepis na idealną na zimę zupę marchewkową ? 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.