Jak przechytrzyć hormony, które sprawiają, że tyjemy

0
618

Oprócz siedzącego trybu życia i niezdrowej diety hormony mogą odgrywać pewną rolę w przybieraniu na wadze.

Jeśli jesteś na jednej z popularnych diet białkowych (co oznacza, że jesz tylko mięso i zapomniałaś, jak wyglądają węglowodany) od ponad miesiąca, ale Twoja waga się nie zmieniła, prawdopodobnie winny jest estrogen. Aby zrównoważyć nadmiar estrogenu w organizmie, zaleca się zminimalizowanie spożycia produktów bogatych w białko.

Przedstawiamjy kompletny zbiór hormonów, które mogą stać się jedną z przeszkód na drodze do wymarzonego ciała.

1. Użyj olejku eterycznego z rozmarynu, aby pozbyć się nadmiaru estrogenu.

Nadmierny poziom estrogenu powoduje, że przybierasz na wadze, nawet jeśli trzymasz się zdrowej diety. Przybierasz głównie na piersiach i pośladkach, a Twój cykl menstruacyjny staje się nieregularny. Możesz też stać się zbyt emocjonalna, więc możesz jeść więcej niż normalnie.

Substancje podobne do estrogenu są również używane w niektórych tworzywach sztucznych i chemii gospodarczej. Aby oczyścić organizm z nadmiaru estrogenu i zmniejszyć jego negatywny wpływ na organizm, specjalne olejki, takie jak olejek eteryczny z rozmarynu, mogą pomóc przywrócić równowagę hormonalną i poprawić pamięć.

2. Jedz pokarmy bogate w serotoninę.

Poważny brak serotoniny często może skutkować depresją i złym nastrojem. Ponadto osoby z niskim poziomem serotoniny często zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Jeśli masz ochotę zjeść cały tort czekoladowy w pojedynkę lub marzysz o nocnym zjedzeniu frytek, to Twój organizm sygnalizuje, że masz niedobór hormonu szczęścia.

Naturalne źródła serotoniny obejmują jajka, orzechy i ananasy. Lekkie ćwiczenia fizyczne i spędzanie więcej czasu na świeżym powietrzu mogą również zwiększyć poziom serotoniny w organizmie.

Czytaj: WROśnij we WROcław – ruszają zapisy

3. Ćwicz, aby kontrolować poziom greliny.

Grelina to hormon, który określa, czy jesteś głodna, czy nie. Jest bardzo uparty – nawet po roku na diecie niskokalorycznej poziom greliny może być nadal wysoki (na wszelki wypadek organizm będzie próbował zmagazynować tkankę tłuszczową). Grelina może pomóc łatwo schudnąć, ale także bardzo utrudnia utrzymanie wagi. Jednak łatwo to przechytrzyć. Ćwiczenia pomogą Ci zachować kontrolę nad greliną.

Ale bądź ostrożna – nie daj się ponieść emocjom obniżania poziomu greliny, to ważny hormon. Jest to kluczowe dla nauki i rozwijania zdolności intelektualnych.

4. Nie pość zbyt długo, aby utrzymać równowagę neuropeptydu Y.

Jeśli poziom neuropeptydu Y jest wysoki we krwi, skończy się to żarłocznym apetytem. Nadmiar neuropeptydu Y powoduje gromadzenie się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

Uwzględnij w diecie wystarczającą ilość białka i błonnika i nie pość zbyt długo.

5. Odwiedź lekarza, jeśli podejrzewasz, że poziom prolaktyny jest wysoki.

Wysoki poziom prolaktyny może również prowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała. Kobiety mogą zauważyć wzrost włosów na całym ciele, małe wąsy prawdopodobnie zaczną rosnąć, a ich cykl menstruacyjny ulegnie zmianie. Nadmiar prolaktyny prowadzi do wzrostu gruczołów mlecznych u mężczyzn. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, musisz porozmawiać z lekarzem, ponieważ wysoki poziom prolaktyny może wskazywać na guz przysadki (prolactinoma).

Oczywiście, tak jak w przypadku każdej nierównowagi hormonalnej, wysoki poziom prolaktyny powinien leczyć lekarz.

Czytaj: 9 objawów zaburzeń równowagi hormonalnej, które szkodzą Twojemu wyglądowi

6. Rób dłuższe przerwy między posiłkami, aby zwiększyć poziom glukagonu.

Glukagon obniża apetyt i wspomaga trawienie tłuszczów. Aby zwiększyć poziom glukagonu, konieczne jest znormalizowanie nawyków żywieniowych.

Jeśli robisz długie przerwy między posiłkami (bez głodu), hormon sam trawi tłuszcz. Pomocne może być również spożywanie większej ilości białka: zwiększa poziom glukagonu we krwi.

7. Dodaj trochę zdrowego stresu do swojego życia, aby zwalczyć niedobór adrenaliny.

Adrenalina (epinefryna) przyspiesza procesy metaboliczne i spala tłuszcz. Epinefryna to największe emocje, które odczuwasz w pewnych (czasem ekstremalnych) sytuacjach. Jeśli od dawna nie czułaś przyspieszającej krew w żyłach adrenaliny w swoim życiu, może nadszedł czas na zmianę – lub też czas, aby schudnąć.

Pamiętaj, że adrenalina niczego nie zmieni w Twoim ciele, dopóki nie zmienisz nawyków żywieniowych.

8. Jedz pokarmy zawierające fitoestrogeny, aby pozbyć się nadmiernego testosteronu.

Testosteron jest uważany za męski hormon, ale odgrywa również ważną rolę w organizmie kobiety.

Możesz naturalnie obniżyć poziom testosteronu. Będziesz potrzebować tylko pomocy fitoestrogenu, który znajdziesz w produktach sojowych, kawowych i pełnoziarnistych.

9. Chodź więcej i jedz pistacje, aby zwalczyć brak adiponektyny.

Nadwaga często oznacza brak adiponektyny, zwłaszcza jeśli tłuszcz jest przechowywany głównie w okolicy środkowej. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu II, prawdopodobnie poziom adiponektyny w Twoim organizmie jest zbyt niski. Eksperci uważają, że w pewnym momencie konieczne będzie zwalczanie nadwagi i innych problemów metabolicznych za pomocą zastrzyków z adiponektyny. Pomogą Ci schudnąć bez zakłócania apetytu.

Nie zaniedbuj ćwiczeń fizycznych. Najlepszym ćwiczeniem, które pomaga zwiększyć adiponektynę, jest bieganie. Jest też niesamowity produkt, który reguluje poziom hormonu we krwi: orzechy pistacjowe. Jeśli zastąpisz węglowodany w swojej diecie tłuszczami jednonienasyconymi (takimi jak awokado, oliwki i oliwa z oliwek), tłuszcz zniknie jeszcze szybciej.

10. Utrzymuj zdrową tarczycę, aby zachować dobrą kondycję.

© Shutterstock.com© Shutterstock.com© Shutterstock.com© Shutterstock.com

Hormony tarczycy regulują nasz metabolizm. Nieaktywny lub nadmiernie aktywny gruczoł tarczycy może spowodować, że podstawowa przemiana materii będzie zbyt niska lub zbyt wysoka. W rezultacie problemy z tarczycą i brak równowagi hormonów mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Jeśli podejrzewasz, że tarczyca może nie działać prawidłowo, lepiej umów się na wizytę u lekarza.

Istnieją jednak naturalne sposoby wspomagania tarczycy. Na przykład orzechy brazylijskie i zielone warzywa liściaste są bogate w mikroelementy i minerały, które mogą być pomocne dla tarczycy. Ale bądź ostrożna: istnieją pewne produkty, których powinnaś i nie powinnaś jeść w zależności od dokładnego stanu Twojej tarczycy.

Wszystkie informacje przedstawione w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny. Wszystkie porady należy traktować jako dodatkowe. Jeśli uważasz, że masz jakiekolwiek problemy z hormonami, skonsultuj się z lekarzem. Tylko profesjonalista może postawić właściwą diagnozę.

Źródło

johannesfloe.com – Art to remember