Jak przestać gonić myśli, które nie pozwalają Ci zasnąć przez całą noc?

0
540

Leżysz w łóżku z szeroko otwartymi oczami, a myśli zaczynają przebiegać przez Twoją głowę z prędkością dźwięku. Relaksująca kąpiel, szklanka ciepłego mleka, liczenie owiec – nic nie pomaga Ci wyskoczyć z tej szalonej karuzeli myśli.

Nawet ci z nas, którzy nie mają problemów ze snem, mogą czasami czuć się niespokojni lub zestresowani, i wtedy atakują nas nasze ścigające się myśli. Ale nie martw się, są sposoby na odzyskanie zdrowego snu.

Zebraliśmy kilka wskazówek i sztuczek, które pomogą Ci oswoić myśli i szybciej zasnąć. Mamy nadzieję, że wybierzesz te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Skoncentruj się na tu i teraz

Zdjęcie: brightside.me

Myśli, które nie pozwalają nam zasnąć, są często związane z przeszłością lub przyszłością. Martwimy się, co może się wydarzyć, lub żałujemy, że zrobiliśmy lub nie zrobiliśmy czegoś w przeszłości.

Jeśli tak masz, spróbuj skoncentrować się na tym, co dzieje się właśnie tutaj, w tej chwili. Chociaż nie możemy zmienić przeszłości ani nie możemy przewidzieć przyszłości, chwila obecna jest czymś, co możemy kontrolować, a ta zmiana skupienia może zapewnić nam relaks, którego potrzebuje nasz mózg.

Nie używaj urządzeń elektrycznych przed snem

Zdjęcie: pl.freepik.com

Korzystanie z telefonów, laptopów i tabletów przed pójściem spać może podnieść poziom niepokoju i stresu, zwłaszcza jeśli czytasz lub oglądasz wiadomości lub inne rzeczy, które Cię martwią lub zajmują Twoje myśli.

Poza tym światło z tych urządzeń elektronicznych źle wpływa na produkcję melatoniny w organizmie, przez co zasypianie jest jeszcze trudniejsze.

Czytaj: W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna

Skup uwagę na czymś innym

Zdjęcie: © Depositphotos.com

Po odłożeniu gadżetów możesz znaleźć zdrowsze alternatywy. Możesz wypróbować uspokajające hobby lub relaksującą aktywność, która najbardziej Ci odpowiada, na przykład czytanie, kolorowanie, układanie puzzli, słuchanie muzyki, spacer lub gotowanie.

Kiedy nie możesz zasnąć z powodu goniących myśli, wykonywanie relaksującej czynności pomoże ci przenieść koncentrację z tych myśli i faktu, że nie możesz zasnąć na coś przyjemniejszego.

Czytaj: Czytanie przez zaledwie 6 minut może zmniejszyć stres o 68%

Zaplanuj konkretny czas na zmartwienia

Zdjęcie: pixabay.com

Tak jak planujesz czas na zakupy, spotkanie z przyjaciółmi lub wykonywanie prac domowych, możesz spróbować zaplanować od 15 do maksymalnie 30 minut dziennie na swoje zmartwienia.

Poświęć ten czas myślom, które Cię niepokoją, a są szanse, że nie wrócą później wieczorem. W tym „okresie niepokoju” zapisz na papierze swoje stresujące myśli i zastanów się nad praktycznymi krokami, które możesz podjąć, aby rozwiązać problem, który Cię niepokoi. Bądź wytrwały i spróbuj uczynić tę technikę częścią swojej rutyny, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Wdychaj aromat olejku lawendowego.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Olejek eteryczny z lawendy jest często stosowany w aromaterapii w celu odprężenia, relaksu i lepszego snu. Możesz spryskać kilka kropel ręcznika lub szmatki, lub dodać trochę oleju do kąpieli.

Olejki eteryczne mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich stosowania.

Wypróbuj technikę relaksacji mięśni.

Możesz użyć tej techniki relaksacyjnej bezpośrednio w swoim łóżku. Jeden po drugim napinaj i rozluźniaj mięśnie, przechodząc od palców stóp do głowy. To ćwiczenie pomoże ci rozluźnić napięte mięśnie i zmusi Cię do skupienia się na tych częściach ciała, które odwrócą Twoją uwagę od wszelkich gonitw.

Nie zmuszaj się do zaśnięcia.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Zamiast próbować zasnąć na siłę, wstań z łóżka i zrób coś. Wypij herbatę, poczytaj książkę lub zapisz coś w swoim dzienniku i wracaj do łóżka, gdy poczujesz się śpiący. Przebywanie w łóżku i zmuszanie się do snu może sprawić, że Twój mózg kojarzy łóżko z bezsennością i zmartwieniami, zmieniając sypialnię w miejsce, w którym trudno spać.

Włącz telewizor

Zdjęcie: pl.freepik.com

Wiemy, że już zalecaliśmy pozbycie się wszystkich gadżetów z sypialni przed pójściem spać, ale jeśli nic ci nie pomaga, Twój ulubiony program telewizyjny może rozproszyć Twoje myśli.

Światło emitowane przez telewizor jest dalej od Twoich oczu niż to, które pochodzi z telefonu, więc jest mniej szkodliwe dla higieny snu. W rzeczywistości wielu z nas może łatwo zasnąć, słuchając telewizji z zamkniętymi oczami.

Spróbuj ćwiczeń oddechowych

Zdjęcie: pl.freepik.com

Gwałtowne myśli często wiążą się ze stresem, a stres przyspiesza bicie serca i przyspiesza oddech. Powolny, głęboki oddech może pomóc ci się uspokoić i wyciszyć myśli.

Możesz także wypróbować inne ćwiczenia i techniki oddechowe, które możesz ćwiczyć w dowolnym momencie, aby zapobiec stresowi i niepokojowi.

Mamy nadzieję, że te wskazówki i triki pomogą Ci szybciej zasnąć, gdy następnym razem będziesz mieć gonitwę myśli.

johannesfloe.com – Art to remember