Jak przestać się martwić

0
336
Żródło: pexels.com

Łatwy sposób na zmianę myśli.

Dużo się martwisz? Ludzie, którzy poświęcają dużo czasu na zamartwianie się, niosą ze sobą ogromny stres. Im bardziej się martwisz, tym bardziej generujesz stres w swoim ciele.

Chroniczny stres odbija się na ciele i może powodować problemy zdrowotne, takie jak bóle głowy, bezsenność, napięcie mięśni, a nawet raka.

Kiedy pozwalamy, aby zmartwienie przejęło kontrolę, może się wydawać, że straciliśmy kontrolę nad naszymi myślami. Czy zauważyłeś, że zamartwianie się rodzi więcej zmartwień?

Czy wiesz, że zamartwianie się to tylko nawyk, wyuczone zachowanie? Być może dorastałeś w domu, w którym rzeczy były nieprzewidywalne, więc zacząłeś się martwić, ponieważ nigdy nie wiedziałeś, czego się spodziewać. A może miałeś rodzica, który był bardziej zmartwiony i dorastałeś z myślą, że to normalny stan życia. Bez względu na powód, zawsze kontrolujemy nasze myśli i dlatego zawsze możemy kontrolować, czy pozwolić, aby zmartwienie zajmowało nasz umysł.

Niektórzy uważają, że zamartwianie się chroni nas przed niebezpieczeństwem. Czy to naprawdę może być prawdą? Być może, kiedy się martwisz, wymyślasz rozwiązania problemu. Ale czy musisz się martwić, aby znaleźć rozwiązania? Pytanie, które warto sobie zadać brzmi: „Jak bardzo musisz się martwić, żeby nic złego się nie stało?” Oczywiście odpowiedź zawsze brzmi: nie musisz się martwić, że nic złego się nie stanie.

Czytaj: 29. Finał WOŚP: Kraków zaświeci się na czerwono

Poniżej znajduje się jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby zapanować nad swoim zmartwieniem. Jeśli będziesz wykonywać to ćwiczenie przez 5 minut dziennie przez 7 dni, zobaczysz ogromną poprawę.

Ustaw czas na zmartwienia.

1- Wybierz czas i miejsce, w którym nic ci nie będzie przeszkadzać, aby skupić się na tym, co Cię niepokoi. Upewnij się, że każdego dnia używasz tego samego czasu i miejsca. Miej długopis i kartkę na miejscu.

2- Ustaw minutnik na minimum 5 minut, a maksymalnie 15 minut.

3- Zapisz problemy na papierze.

4- Wybierz jeden problem i zadaj sobie następujące pytania: Jakie zasoby są potrzebne do rozwiązania tego problemu? Które z tych zasobów już posiadam? Czy mogę to zrobić samodzielnie, czy potrzebuję pomocy?

5- Gdy tylko minutnik się wyłączy, przerwij ćwiczenie, przypomnij sobie, że następnego dnia będziesz miał czas na zmartwienia i opuść to miejsce.

Jeśli w jakimkolwiek momencie w ciągu następnych kilku dni zaczniesz się martwić, zatrzymaj się i przypomnij sobie, że jest określony czas na zamartwianie się i znajdź coś, co odciągnie Twoją uwagę.

Wykonuj to ćwiczenie codziennie przez co najmniej 7 dni lub tak długo, jak potrzebujesz, aż poczujesz, że zamartwianie się już nie zajmuje Twoich myśli.

Czytaj: 6 sztuczek poprawiających samopoczucie na zimę

Wyznaczając określony czas i miejsce na zmartwienia, odzyskujesz kontrolę nad swoimi zmartwieniami. Zapisując je, nie będziesz już musiał mieć ich na pierwszym planie.

Pamiętaj, zacznij od robienia listy zmartwień raz dziennie przez 7 dni i zobacz różnicę w swoim samopoczuciu i działaniu. Pamiętaj, że kiedy odłożysz długopis i papier, zostawiasz te problemy do następnego razu. Może to wymagać trochę praktyki, ale jeśli będziesz się tego trzymać, to działa!

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org