Jak rodzice powinni nauczyć swoje dziecko odpowiedzialnego picia alkoholu?

0
211
Czy rodzicie powinni przyzwalać i przymykać oko na picie alkoholu przez dzieci i jakie mogą być skutki picia alkoholu w młodym wieku? Zdjęcie: pl.freepik.com

Surowy zakaz czy odrobina alkoholu w domu? Jak rodzice powinni nauczyć swoje dziecko odpowiedzialnego picia?

Rodzicom może być trudno wiedzieć, gdzie postawić granicę. Z pomocą przychodzą eksperci.

Gdy dzieci dorastają i zaczynają wykazywać zainteresowanie „dorosłymi” zajęciami, takimi jak picie alkoholu, rodzicom może być trudno wiedzieć, gdzie postawić granicę.

Czy starają się zabronić dzieciom picia alkoholu do ukończenia 18 roku życia, czy też stosują bardziej zrelaksowane europejskie podejście i może na początku pozwalają im wypić trochę wina zmieszanego z wodą, zanim w końcu pozwolą na jeden kieliszek wina do kolacji?

Jest to podejście preferowane przez coraz większą liczbę rodziców – rzeczywiście, nowe dane NHS sugerują, że chociaż podobna liczba 11-15-latków piła alkohol w 2021 roku w porównaniu z 2018 rokiem, więcej dzieci niż kiedykolwiek w tej grupie wiekowej pije alkohol w domu z rodzicami.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badanie wykazało, że 60% 15-latków pije alkohol przynajmniej kilka razy w roku, a 16% wszystkich 11-15-latków pije alkohol przynajmniej raz w miesiącu. Spośród nich 75% otrzymuje alkohol od rodziców, 67% twierdzi, że zwykle pije z rodzicami, a 76% pije w domu, w porównaniu do 66% w 2018 roku.

Jednak oficjalne wytyczne stwierdzają, że najzdrowsze i najlepsze jest, aby dzieci w ogóle nie piły alkoholu przed ukończeniem 18 roku życia. Organizacja charytatywna zajmująca się redukcją szkód alkoholowych Drinkaware (drinkaware.co.uk) ostrzega, że ​​alkohol może mieć poważny wpływ na rozwój mózgu i ciała. Zwraca uwagę, że dzieci i młodzież są również bardziej narażeni na ostre zatrucie alkoholem.

„Alkohol jest szkodliwy dla dzieci i młodzieży” – podkreśla Annabelle Bonus, dyrektorka ds. dowodów i wpływu Drinkaware. „Regularne picie w dzieciństwie i młodości może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu i wątroby tych rozwijających się narządów. Drinkaware wspiera radę naczelnego lekarza, że ​​dzieciństwo bez alkoholu jest najlepszą opcją dla zdrowia i dobrego samopoczucia młodych ludzi i dzieci”.

Ale w rzeczywistości zawsze będą niektórzy młodzi ludzie, którzy piją alkohol przed ukończeniem 18 roku życia, za wiedzą rodziców lub bez niej, a Nuno Albuquerque, konsultant ds. leczenia specjalistów od alkoholu w brytyjskiej Grupie Leczenia Uzależnień (ukat.co.uk) ), mówi: „Eksperymentowanie z alkoholem jest częścią dorastania dla niektórych 11-15-latków, zwłaszcza jeśli mieszkają z rodzicami, którzy nie ukrywają ani nie akceptują swoich nawyków związanych z piciem.”

Dzieci uczą się od tych, z którymi mieszkają, więc mamy nadzieję, że rodzice – ci, którzy chętnie lub niechętnie pozwalają swoim dzieciom pić w domu – zrobią to, zachęcając do odpowiedzialnego picia. Istnieje udowodnione, większe ryzyko, że u dziecka, które pije w tak młodym wieku, rozwinie się uzależnienie od alkoholu w późniejszym życiu, dlatego ważne jest, aby rodzice upewnili się, że dziecko rozumie niebezpieczeństwa związane z alkoholem teraz, zanim będzie za późno”.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

Ale jaki jest najlepszy sposób, aby upewnić się, że dzieci i młodzież piją odpowiedzialnie, jeśli chcą pić? Oto porady ekspertów.

1. Porozmawiaj z dzieckiem wcześniej

Nie rozmawiaj tylko o odpowiedzialnym piciu z dzieckiem po tym, jak po raz pierwszy wróci do domu pijany – rób to na długo, zanim pojawi się taka sytuacja.

„Rozmawiaj często i wcześnie”, radzi Bonus. „Rozpocznij rozmowy o alkoholu, zanim Twoje dziecko stanie się nastolatkiem, ale to nie powinien być jedyny czas na dyskusję o alkoholu. Rozmowa będzie musiała się zmieniać i ewoluować wraz z wiekiem, aby uwzględnić nowe doświadczenia życiowe”.

Albuquerque sugeruje, aby porozmawiać o różnych dostępnych rodzajach napojów alkoholowych, procentowej zawartości alkoholu w nich oraz o zalecanych przez NHS cotygodniowych poradach dotyczących jednostek alkoholu i dodaje: „Bądź szczery ze swoim dzieckiem w kwestii legalności picia alkoholu przez nieletnich oraz omów granice i oczekiwania jeśli chodzi o picie alkoholu w domu i poza nim.”

Czytaj: Marihuana kontra alkohol i papierosy: co jest gorsze dla Twojego zdrowia?

2. Bądź dobrym wzorem do naśladowania

„Twoje dzieci zawsze będą Cię obserwować, więc jeśli regularnie pijesz, pomyślą, że to też jest w porządku”, ostrzega Albuquerque. „Zamiast tego przedstaw zdrowe nawyki związane z piciem zgodnie z wytycznymi NHS”.

3. Wyznacz granice

Bonus podkreśla, że podstawowe zasady i spójność są kluczowe, i sugeruje: „Porozmawiaj z innymi rodzicami lub opiekunami o ich zasadach i poinformuj dzieci, jakie masz stanowisko w sprawie alkoholu i dlaczego te granice muszą być przestrzegane, nawet jeśli nie są zgodne z ich.”

Czytaj: Wyniszczający alkoholizm ukazany za pomocą rzeźb

4. Daj im pewność, że odmówią, jeśli tego będą chcieli

Młodym ludziom trudno jest wytrzymać presję rówieśników, a Bonus mówi, że rodzice muszą pomagać dzieciom w zdobyciu siły, aby przeciwstawić się presji przyjaciół. „Normalizacja niepicia i niechęć do picia w domu jest pomocnym krokiem w upewnianiu młodych ludzi, że nie muszą pić, nawet jeśli są to ich rówieśnicy” – mówi.

5. Wyjaśnij, jak działają media i reklamy

Młodzi ludzie mogą widzieć dorosłych pijących alkohol w telewizji i reklamach, i być może myślą, że jest to coś, do czego należy dążyć, więc rodzice muszą omówić to z dziećmi. „Pozbądź się stereotypu, że alkohol jest czarujący i że „wszyscy to robią” — radzi Albuquerque — „i wyjaśnij, jak media i reklamy przedstawiające alkohol są często mylące i fałszywe”.

Czytaj: Nie możesz pić, żeby „zapomnieć”: alkohol tylko wzmacnia złe wspomnienia

6. Pomóż im w bezalkoholowej zabawie

Może pozwól swojemu dziecku urządzić imprezę bez alkoholu – w sieci dostępnych jest wiele pomocnych wskazówek, jak zorganizować świetną imprezę dla nastolatków bez alkoholu, a także przygotować się do przyjęcia w domach przyjaciół.

7. Zaproponuj inne sposoby radzenia sobie ze stresem

Albuquerque mówi, że ważne jest, aby dzieci nie rozwijały wczesnego związku między zarządzaniem stresem a alkoholem jako mechanizmem radzenia sobie. „Jeśli zaprezentujesz inne, zdrowe alternatywy radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, takie jak ćwiczenia, rozmowa, ekspresja artystyczna itp., Twoje dziecko nauczy się radzić sobie w ten sposób” – wyjaśnia.

Jeśli się upiją…

Jeśli Twoje dziecko się upija – ankieta NHS wykazała, że 8% 11-15-latków było pijanych w ciągu ostatnich czterech tygodni – Bonus radzi: „Przede wszystkim upewnij się, że są bezpieczne. A kiedy są trzeźwi, porozmawiaj z nimi o ryzyku.”