Kleszczy należy unikać jak ognia! Są one nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób. Nie wszyscy są świadomi, że kleszcze żerują od marca do listopada, a łagodne zima uaktywnia je nawet w połowie lutego. Sprawdź dzięki jakiej roślinie kleszcze będą omijać Cię szerokim łukiem!
Kleszcze to nie są miłe dla człowieka stworzenia. Poza tym, że wbijają się w skórę ludzi i zwierząt, to dodatkowo roznoszą poważne choroby, takie jak boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Wiele osób przed wyjściem do lasu pryska się chemicznymi preparatami. Inni do lasu na spacer chodzą jak najrzadziej, przerażeni coraz to nowszymi doniesieniami o poważnych skutkach boreliozy. Najważniejsze to nie można dać się zwariować. Sprawdź jak można w prosty sposób zminimalizować niebezpieczeństwo i cieszyć się swobodnym kontaktem z przyrodą.
Kleszcze żyją w lasach, ogrodach i na łąkach. Mogą występować tam, gdzie jest trawa i są drzewa. Uchronić się przed kleszczami wcale nie jest łatwo. Pomocna w tym może być jedna roślina, której kleszcze wyjątkowo i bardzo mocno nie lubią.
Tą rośliną jest wrotycz pospolity, nazywana także mlecznicą.
Na pewno każdy z Was ją kojarzy. Roślina ta rośnie przy drogach, ma żółte kwiaty zebrane w koszyczki. Ma specyficzny, korzenny zapach. Nie jest wymagająca, dlatego tak często można ją spotkać na polach. Roślina jest odporna na mrozy i szybko się rozrasta. Roślina zawiera olej eteryczny, który przypomina zapach kamfory i właśnie ten zapach sprawia, że kleszczy nie będzie nigdzie w pobliżu. Poza kleszczami, za tym zapachem nie przepadają komary, mrówki, mszyce, muchy i mole.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sztuczki, które ułatwią codzienną pracę w ogrodzie – f7dobry.com
Wrotycz można uprawiać w swoim ogrodzie, jednak trzeba pamiętać, że roślina ta szybko się rozprzestrzenia. Można ją także wstawić do wazonu w domu. Dzięki czemu w pomieszczeniu nie będzie się miało much ani komarów, które są bardzo nieznośne i wkurzają.
Jak wykorzystać wrotycz do ochrony przed kleszczami?
Roślinę można rozgnieść i natrzeć nim skórę. Można także ją zaparzyć, ostudzić i spryskać nią ciało i ubrania dzięki rozpylaczowi.
Skuteczny będzie także olejek eteryczny z wrotyczu. Jednak pamiętaj, że olejku eterycznego nie wolno używać bezpośrednio na skórę. Możesz dopiero po rozcieńczeniu z olejem, np. migdałowym, kokosowym, słonecznikowym, z nasion winogron w proporcji na 1/5 szklanki oleju dodać 15 kropelek olejku eterycznego.
Mlecznica sprawdza się także w przebiegu chorób pasożytniczych, takich jak wszawica czy świerzb. Wszystko przez zawartość silnie toksycznego tujonu (nawet 70%), który jest głównym składnikiem olejku eterycznego mlecznicy. Dlatego roślinę tę należy stosować tylko zewnętrznie na skórę. W aptekach można kupić wyciągi alkoholowe z kwiatów wrotyczu przeciw wszom, świerzbowcom i nużeńcom.
Podziel się tym ciekawym artykułem ze znajomymi!
Interesujesz się sportem? Koniecznie zajrzyj do f7sport.pl