Często bywa mylona z upartością, a jednak bez niej ani rusz zarówno w sporcie jak i w innych dziedzinach. Charakteryzuje ludzi ambitnych, ale właściwie wypracować ją sobie może każdy. Mowa tu o wytrwałości – wielkiej zalecie, dzięki której można spełniać własne marzenia i realizować nawet odległe w czasie cele.
Trenujesz na siłowni, a może biegasz? Zapewne pamiętasz, że początki nie były łatwe, a efekty nie pojawiały się po dwóch treningach. Motywacja była tutaj niezbędna, ale wcale nie bez znaczenia okazała się właśnie wytrwałość. Zmobilizowanie się do treningów, pomimo że czasem Ci się nie chciało, a czasem była zła pogoda wymagało niemało determinacji. Ale właśnie po miesiącach, a może nawet latach mogłeś stwierdzić, że było warto.
Czym upartość różni się od wytrwałości?
Nie lubi się ludzi upartych. Którzy zawsze muszą postawić na swoim, nawet jeżeli nie mają racji. Tymczasem ceni się ludzi, którzy zawsze dążą do wyznaczonych przez siebie celów. Dlaczego tak jest? To właśnie dyskretna różnica pomiędzy upartością, a wytrwałością. Uparty człowiek nie słyszy głosów docierających z zewnątrz, nie przyjmuje krytyki. Z kolei wytrwały słucha udzielanych mu wskazówek, z czego wybiera tylko mądre rady, dobrze wiedząc co chce osiągnąć i dokąd dojść.
Zewnętrzne okoliczności nie zawsze nam sprzyjają. Podobnie jak rady udzielane przez innych ludzi nie zawsze są dla nas korzystne. Dlatego wytrwałość w dążeniu do sukcesów bywa nieoceniona. Gdy zawodzą nas najbliżsi, trafiamy na niefortunny bieg wydarzeń i wydawałoby się, że wszystko się wali – zostaje ona – nieoceniona wytrwałość!
Jak nauczyć się wytrwałości?
O ile można urodzić się z pewnymi cechami osobowościowymi, pomagającymi w niepoddawaniu się w trudnych sytuacjach, o tyle nad wytrwałością pracuje się przez całe życie. Nie bez znaczenia zostaje to w jaki sposób byliśmy wychowywani, jak rodzicie reagowali, gdy nie kończyliśmy rozpoczętych rzeczy i jak uczyli radzić nam sobie z tym było trudne. Niemniej jednak w każdym wieku można zacząć uczyć się wytrwałości. Najlepiej zacząć od zapisywania sobie krótkodystansowych celów i ćwiczyć ich realizację. Z każdym tygodniem cele mogą być coraz trudniejsze do osiągnięcia i wymagające więcej czasu. I tak od: „nie zjeść nic słodkiego w najbliższym dniu” możemy przejść do „schudnąć 15 kilogramów w rok”. Oczywiście na drugi, dystansowy cel składa się mnóstwo mniejszych. Wytrwałość to również umiejętność wyznaczania ich sobie. I w końcu najważniejsze: na drodze do osiągnięcia sukcesów będziesz osiągał mnóstwo porażek. Najważniejsze nie jest to, by ich unikać, ale by nie przejmować się nimi i wciąż iść dalej. Wytrwałość to wielka siła, którą każdy może w sobie wyćwiczyć!
Masz problem z podjadaniem między posiłkami? Sprawdź w jaki sposób możesz mu sprostać!
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!