Jak się zmotywować każdego dnia po przebudzeniu?

0
210
Zdjęcie: Pixabay

Jest poniedziałek rano. Budzi Cię budzik. Czy wiesz, jak się w tym momencie zmotywować? Jaka jest pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, gdy otwierasz oczy?

Czy jesteś podekscytowany, że wstaniesz i pójdziesz do pracy, czy boisz się nadchodzącego dnia i tygodnia?

Jakakolwiek byłaby Twoja odpowiedź, zadaj sobie to pytanie:

„Co sprawia, że nie czujesz się zmotywowany?” Co sprawia, że czujesz się negatywnie lub pozytywnie w związku z nadchodzącym poniedziałkiem? Jeśli chcesz wiedzieć, jak się zmotywować, czytaj dalej.

Czym tak naprawdę jest motywacja?

Prawdopodobnie znasz ludzi, którzy robią to samo od lat i wydają się nie mieć problemu z pozostawaniem w stagnacji. Niezależnie od tego, czy chodzi o małżeństwo, pracę, czy osobiste starania, wydaje się, że dobrze sobie radzą, nie robiąc postępów w kierunku czegoś „lepszego”.

Z drugiej strony jestem pewna, że znasz również osoby, które skupiają się na pozytywach, wyznaczaniu celów i stale pchają się na wyższy poziom. Niezależnie od tego, czy chodzi o awanse w pracy, budowanie rodziny, celebrowanie kamieni milowych małżeństwa, więcej podróżowania, czy ponowne chodzenie do szkoły, osoby te wydają się stale robić postępy w kierunku czegoś, co poprawia lub wzbogaca ich życie.

Jaka jest więc różnica między tymi dwoma typami osób?

To, co czujesz, że jesteś w stanie zrobić, sprowadza się do jednego: motywacji. To siła lub jej brak popycha Cię do przodu, aby pokonywać wyzwania i przeszkody, aby osiągnąć swoje cele.

Bez motywacji poddasz się po kilku nieudanych próbach, a nawet po pierwszym trudnym wyzwaniu, które stanie na Twojej drodze. Albo po prostu pozostaniesz tam, gdzie jesteś: nieszczęśliwy, nie robiąc żadnych postępów.

Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, motywacja jest ogromną siłą w Twoim życiu i należy ją wykorzystać, aby osiągnąć sukces i naprawdę cieszyć się tym, co robisz na co dzień. Jeśli myślisz: „Potrzebuję motywacji”, możesz podjąć konkretne kroki.

Niestety wielu nadmiernie uogólnia słowo motywacja. Myślimy o byciu zmotywowanym lub pozbawionym motywacji jako prosty stan istnienia „tak” lub „nie”.

Ale motywacja nie jest przełącznikiem. Motywacja to przepływ.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Przepływ motywacji

Aby poczuć motywację, musisz zanurkować poza powierzchnię. Samo przeczytanie motywującego cytatu, zachęcenie przez przyjaciół lub mentora lub napisanie krótkiej listy rzeczy do zrobienia nie pomoże Ci zbudować trwałej motywacji na dłuższą metę.

Możesz myśleć o motywacji, którą chcemy osiągnąć, jak o Słońcu (samowystarczalnym i długotrwałym), które zapewnia stały dopływ energii całemu życiu na Ziemi. Podobnie jak Słońce, Twój „silnik motywacyjny” ma różne warstwy, zaczynając od rdzenia i rozciągając się na powierzchnię. Powierzchnia jest tym, co widzisz, ale prawdziwy proces jest napędzany od rdzenia (Twojej wewnętrznej motywacji); i to jest najważniejsza część.

Jeśli potrafisz stworzyć samowystarczalny silnik motywacyjny, będziesz w stanie znaleźć więcej sensu w swoim życiu i cieszyć się każdą minutą tego, co robisz, co sprawi, że Twoje role i obowiązki będą mniej uciążliwe.

Pozwól, że pomogę ci lepiej zrozumieć ten przepływ motywacji, dzieląc silnik motywacyjny na 3 części:

 1. Rdzeń – Cel
 2. Wsparcie – Aktywatory
 3. Powierzchnia – Uznanie, Potwierdzenie

Czytaj: W Krakowie dostępne są nowe rowery elektryczne

Warstwa zewnętrzna: Powierzchnia

Najbardziej zewnętrzna warstwa, znana również jako Uznanie czy Potwierdzenie obejmuje każdy rodzaj zewnętrznego rozpoznania, który może dać Ci motywację. Może mieć formę szacunku lub uznania, takiego jak komplementy i pochwały.

Lub może to być wsparcie emocjonalne poprzez zachętę, informacje zwrotne i konstruktywną krytykę. Może to być również afiliacja, w której masz wspólnych towarzyszy lub kumpli dzielących z Tobą ten sam cel lub obciążenie.

Jedno z ostatnich badań wykazało, że „nagrody miały pozytywny wpływ na motywację do pracy, ale nie istniał żaden znaczący związek między nagrodą a satysfakcją z pracy”.

Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że nagrody będą Cię motywować, ale niekoniecznie sprawią, że będziesz szczęśliwszy w niepożądanej sytuacji.

To jest zazwyczaj to, co widzisz na powierzchni, gdy patrzysz na innych ludzi. Widzisz potwierdzenie zewnętrzne, szacunek i uznanie, które otrzymują.

Warstwa środkowa: Wsparcie

Zasadniczo druga warstwa silnika motywacyjnego wspiera Twoje cele. Może wzmocnić Twój rdzeń motywacyjny lub przyspieszyć budowanie pędu. Zasadniczo stwarza sprzyjające warunki, aby sprawy potoczyły się gładko.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak znaleźć motywację, kluczowe są pozytywne czynniki. Może to obejmować przyjaciół i rodzinę lub dowolną sieć wsparcia, którą stworzyłeś w życiu.

Wewnętrzna warstwa: Rdzeń

Ale to, co najważniejsze i prawdziwą siłą napędową przepływu motywacji, jest najgłębszy rdzeń, Twój Cel. Twoim celem jest to, co odróżnia zmotywowanych od niezmotywowanych, zwycięzców od słabszych, szczęśliwych od nieszczęśliwych.

Twoim rdzeniem motywacyjnym jest Twój Cel i jest on podtrzymywany przez dwie rzeczy: posiadanie znaczenia i ruch naprzód. Mając te dwa fundamenty, będziesz mieć źródło energii, które będzie Cię karmić motywującą energią w nieskończoność.

Czytaj: Najlepsza fraza motywacyjna zawierająca tylko 3 słowa

Podtrzymywanie głównej motywacji — Twój cel

Posiadanie znaczącego celu jest proste. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć motywację, zadaj sobie pytanie: Dlaczego?

Dlaczego dążysz do określonego celu? Jeśli powód jest niejasny, Twoja energia motywacyjna będzie taka sama. Podczas gdy motywacja daje ci energię do zrobienia czegoś, ta energia musi być gdzieś skupiona.

Jednak posiadanie znaczącego celu nie oznacza, że musisz zmieniać świat lub mieć ogromny wpływ na społeczeństwo. Sekret sensownej pracy jest prosty: powinna wnosić wartość do czegoś lub kogoś, kto jest dla Ciebie ważny.

Jedno z badań sugerowało kreatywność jako jedną z możliwych ścieżek do sensu, mówiąc: „Wiele podstawowych pojęć w pracy nad sensem życia, takich jak potrzeba spójności, znaczenia i celu lub pragnienie symbolicznej nieśmiertelności, można osiągnąć poprzez kreatywność. działalność”.

Następne w kolejce jest zdobywanie ruchu do przodu. Krótko mówiąc, oznacza to po prostu bycie w ruchu. Jak śnieżka, motywacja z postępów tworzy rozpęd. Więc żeby to utrzymać, musisz iść dalej.

Dobrą wiadomością jest to, że Twój postęp nie musi być ogromny, abyś go rozpoznał. Niewielkie postępy mogą być równie motywujące, o ile będą się pojawiać. Podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, możesz być naprawdę niecierpliwy, jeśli całkowicie się zatrzymasz. Ale niecierpliwość zmniejsza się, jeśli jedziesz do przodu, nawet jeśli poruszasz się powoli.

Tworzenie prostego wskaźnika postępu, takiego jak listy kontrolne lub kamienie milowe, to świetny sposób na wizualizację swoich małych (i dużych) wygranych. Sprawiają, że Twój mózg je rozpoznaje i uznaje, dając Ci niewielki zastrzyk energii motywacyjnej.

To dlatego gry wideo są tak uzależniające! Wszędzie są pełne wskaźników postępu. Mimo że postęp jest całkowicie wirtualny, nadal są w stanie uruchomić centra motywacji w Twoim mózgu.

Czytaj: Najważniejsza część poprawy siebie – utrzymanie motywacji

Jak zmotywować się codziennie?

1. Dowiedz się, co Cię dziś motywuje

Dlaczego nie poświęcić trochę czasu dzisiaj i szybko zastanowić się, gdzie jesteś teraz? Weź jeden aspekt swojego życia, w którym chciałbyś się rozwijać.

Na przykład może to być Twoja obecna praca. Zacznij od swojego „dlaczego”. Zapisz powody, dla których jesteś w pracy, w której jesteś.

Następnie pomyśl o swoim rdzeniu motywacyjnym: swoim celu. Zapisz, co jest w Twojej pracy, co nadaje Ci sens, i jakie są rzeczy, które pomogą Ci pchnąć Cię do przodu w życiu.

Kiedy już masz te punkty, nadszedł czas na porównanie. Czy Twoja obecna praca pomaga ci w osiągnięciu celu, który napisałeś?

Jeśli tak, jesteś na dobrej drodze. Jeśli tak się nie stanie lub jeśli zdałeś sobie sprawę, że Twoje życie nie idzie tam, gdzie chcesz, nie panikuj. Istnieją narzędzia, które pomogą Ci przez to przejść.

Postaraj się nie skupiać na negatywach. Przejrzyj swoje cele i kieruj się w pozytywnym kierunku, nawet jeśli oznacza to, że zaczynasz od małych rzeczy.

2. Zmień swoje podejście i nie poddawaj się

Kiedy coś wydaje się nie tak, zawsze jest dobry moment, aby poświęcić chwilę i poszukać innego podejścia, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć motywację.

Możesz robić wszystko poprawnie i skutecznie, ale takie podejście niekoniecznie jest najbardziej motywujące. Dość często można znaleźć kilka oczywistych poprawek w swoim obecnym podejściu, które zarówno zmienią Twoje wrażenia, jak i otworzą nowe możliwości.

Dlatego tak często mówi się „w taki czy inny sposób” – jeśli naprawdę chcesz osiągnąć swój cel, zawsze jest sposób; i najprawdopodobniej istnieje więcej niż jeden sposób.

Jeśli pewne podejście nie działa dla Ciebie, znajdź inne i próbuj dalej, aż znajdziesz to, które zarówno Cię zmotywuje, jak i przyniesie pożądane rezultaty.

Czytaj: Jak zhakować system nagród w mózgu i zachować motywację?

3. Rozpoznaj swoje postępy

Wszystko, nad czym pracujesz, można łatwo podzielić na mniejsze części i etapy. W przypadku większości dużych lub długoterminowych celów całkiem naturalne jest podzielenie procesu ich realizacji na mniejsze zadania i kamienie milowe. Jest kilka powodów, dla których to robisz, a jednym z nich jest śledzenie Twoich postępów.

Nasze postępy śledzimy automatycznie w przypadku większości czynności, ale aby zachować motywację, musisz rozpoznawać swoje postępy, a nie tylko je śledzić. Śledzenie to po prostu odnotowywanie osiągnięcia określonego etapu procesu. Rozpoznawanie zajmuje trochę czasu, aby spojrzeć na szerszy obraz i zdać sobie sprawę, gdzie dokładnie jesteś i ile jeszcze masz do zrobienia.

Na przykład, jeśli zamierzasz przeczytać książkę, zawsze zaczynaj od przejrzenia spisu treści. Zapoznanie się z tytułami rozdziałów i zapamiętanie ich całkowitej liczby ułatwi ci rozpoznawanie postępów podczas czytania. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, ile stron ma Twoja książka przed jej rozpoczęciem.

W jakiś sposób naszą ludzką naturą jest to, że chcemy, aby wszystko wydarzyło się w krótkim czasie lub nawet od razu. Mimo że dzielimy złożone zadania na prostsze czynności, nie odczuwamy do końca satysfakcji, dopóki wszystko nie zostanie wykonane, a zadanie w pełni wykonane.

Jednak w przypadku wielu scenariuszy zadanie jest tak rozległe, że takie podejście wysysa z Ciebie całą motywację na długo przed osiągnięciem celu. Dlatego ważne jest, aby zawsze stawiać małe kroki i dostrzegać poczynione pozytywne postępy. Oto sposób, jak utrzymać motywację na dłuższą metę.

4. Nagradzaj się

Czujesz się przygnębiony z powodu robienia czegoś? Boisz się pomysłu pracy nad konkretnym zadaniem? Nienawidzisz całego pomysłu na pracę?

Od samego początku uzgodnij niektóre rezultaty, które usprawiedliwią otrzymanie nagrody. Gdy tylko uzyskasz jeden z uzgodnionych wyników, poświęć trochę czasu, aby w jakiś sposób się nagrodzić. Stwarza to zewnętrzne motywacje, które pomagają Ci czuć się zmotywowanym na dłuższą metę.

W przypadku niektórych zadań wystarczy zrobienie sobie przerwy i kilkuminutowy relaks. Dla innych może to być napicie się świeżej kawy, a nawet zafundowanie sobie pysznego deseru.

W przypadku jeszcze większych i bardziej wymagających zadań nagradzaj się, robiąc coś jeszcze przyjemniejszego, na przykład pójście do kina, wycieczka lub wyjście do jakiegoś ładnego miejsca, a nawet kupienie sobie czegoś ładnego.

Im bardziej nagradzasz się za postępy, tym bardziej będziesz zmotywowany do osiągania nowych kamieni milowych.

Ostatnie przemyślenia na temat utrzymania motywacji

Szczęście nie musi być niejasnym terminem ani iluzją, którą nieustannie poszukujesz bez widocznego końca. Odnajdując swoją prawdziwą motywację, będziesz o krok bliżej do uświadomienia sobie swojego szczęścia i znalezienia sensu we wszystkim, co robisz.

Być może wypróbowałeś wiele rozwiązań, które pomogą Ci zachować motywację, i okazało się, że żadne z nich nie ma żadnego wpływu. Dzieje się tak dlatego, że wprowadzają tylko stopniowe zmiany, a trwałe zmiany wymagają holistycznego podejścia. Wymaga to czegoś więcej niż tylko skupienia się na jednym obszarze życia lub zmiany jednej części rutyny lub działań.

Chcesz dokonać fundamentalnej zmiany, ale wydaje ci się, że jest to duże, nieznane terytorium, na które nie możesz sobie pozwolić w tym momencie swojego życia.

Prawda jest taka, że przeniesienie swojego życia na kolejny etap nie musi być tak skomplikowane. Tak więc, jeśli chcesz zrobić pierwszy krok do osiągnięcia celu życiowego, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak znaleźć motywację!

 • Motywacja to siła lub jej brak, która popycha Cię do przodu, aby pokonywać wyzwania i przeszkody, aby osiągnąć swoje cele.
 • Bez motywacji poddasz się po kilku nieudanych próbach, a nawet po pierwszym trudnym wyzwaniu, które stanie na Twojej drodze.
 • Motywacja to przepływ. Jeśli potrafisz stworzyć samowystarczalny silnik motywacyjny, będziesz w stanie znaleźć więcej sensu w swoim życiu i cieszyć się każdą minutą tego, co robisz, co sprawi, że Twoje role i obowiązki będą mniej uciążliwe.
 • Prawdziwą siłą napędową Twojego przepływu motywacji jest najgłębszy rdzeń, Twój Cel. Twoim celem jest to, co odróżnia zmotywowanych od niezmotywowanych, zwycięzców od słabszych, szczęśliwych od nieszczęśliwych.
 • Zastanów się, co Cię motywuje. Czy robisz to, na czym naprawdę Ci zależy?
 • Kiedy coś jest nie tak, poświęć chwilę i poszukaj innego podejścia – poprawki do obecnego podejścia mogą zarówno zmienić Twoje doświadczenie, jak i otworzyć nowe możliwości.
 • Zawsze rób małe kroki i dostrzegaj pozytywny postęp. Dzięki temu utrzymasz motywację na dłuższą metę.
 • Nie zapomnij się nagrodzić!