Jak słuchać siebie — zwłaszcza jeśli naprawdę nie masz wprawy

0
419
Dlaczego musisz słuchać przede wszystkim siebie? Zdjęcie: pl.freepik.com

Nauka słuchania siebie może poprawić ogólne samopoczucie. Nawet jeśli wyszedłeś z praktyki, możesz dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu.

Słuchanie siebie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Promuje szczęście i może poprawić Twoje samopoczucie, jednocześnie upewniając się, że jesteś na najlepszej dla siebie ścieżce. Nauczenie się, jak słuchać siebie, jest niezbędne, nawet jeśli wymaga to praktyki, możesz to osiągnąć.

Możesz czuć się trochę nieszczęśliwy, nawet jeśli postępujesz zgodnie z planem i osiągasz swoje cele. Na papierze wydaje się, że Twoje życie jest sukcesem, ale nie zawsze będziesz się tak czuł. Te uczucia mogą sugerować, że nie słuchasz siebie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czasami, gdy słuchasz tego, co ktoś chce lub zamawia, dowiadujesz się później, że powinieneś był słuchać siebie. To znak, że powinieneś zachować wiarę w swoje myśli i zwracać uwagę na to, co wiesz, że jest najlepsze. Nauczenie się, jak słuchać siebie, może zmienić Twoje życie, którego potrzebujesz.

6 sposobów, aby nauczyć się ufać swojemu instynktowi

Nauka słuchania siebie wymaga zaufania do swoich instynktów. Wdrażanie nowych nawyków do swojego życia może pomóc ci zaufać sobie. Nawyki te obejmują:

1. Uznaj swoje wartości

Rozpoznanie tego, w co wierzysz, może zmienić wszystko w Twoim życiu. Nie pozwól, aby Twoja sytuacja skłoniła Cię do poddania się czemuś, z czym się nie zgadzasz. Pozostań w zgodzie z tym, w co wierzysz, i odpuść całą resztę.

2. Rozpoznaj swoje negatywne myśli o sobie

Jeśli doświadczasz negatywnych myśli o sobie, może to spowodować, że zignorujesz swoje wewnętrzne myśli. Rozpoznanie wewnętrznego krytyka pomaga ignorować toksyczne myśli. Następnie możesz je zastąpić tym, co znasz.

3. Zignoruj bałagan w swoim umyśle

Możesz usłyszeć wiele negatywnych myśli o sobie, ale ignorowanie bałaganu może pomóc ci przezwyciężyć negatywność. Słuchanie siebie wymaga ignorowania bałaganu, dzięki czemu możesz sięgnąć do swoich najskrytszych myśli.

Nauczenie się, jak odróżnić bałagan od prawdziwych myśli, może pomóc ci słuchać siebie.

4. Codziennie zadawaj sobie pytania

Sprawdzanie siebie wymaga zadawania sobie niewygodnych pytań. Wymaga zadania sobie pytania „dlaczego” lub „jak”, ale pozwala sprawdzić swoje najskrytsze myśli. Kiedy myślisz w ten sposób, pomaga ci to słuchać siebie i tego, co wiesz, że jest właściwe.

5. Odpuść rzeczy, których nie możesz kontrolować

Odpuszczanie rzeczy, na które nie masz wpływu, pozwala ci słuchać siebie. Wiesz, co jest dla Ciebie dobre i że powinieneś odejść od reszty. Ta wskazówka może oznaczać odejście od ludzi, z którymi nie masz już nic wspólnego.

6. Naucz się odróżniać swoje pragnienia od oczekiwań społeczeństwa

Rozróżnienie między tym, czego Twoim zdaniem oczekuje od Ciebie społeczeństwo, a tym, czego Ty chcesz, jest jednym z pierwszych kroków w słuchaniu siebie. Zignorowanie konkretnych myśli może wymagać wysiłku, ale warto.

Kiedy wiesz, jak słuchać siebie i odróżniać się od reszty, wszystko inne układa się na swoim miejscu. Obniży poziom stresu i zwiększy pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Czytaj: W Poznaniu zapłacisz kartą lub smartfonem za bilety jednorazowe

Co oznacza słuchanie siebie

Nauka słuchania siebie jest pomocna, ponieważ pomaga budować pewność siebie i samoświadomość. Możesz zauważyć wzrost szczęścia i spokoju, wiedząc, że jesteś na ścieżce przeznaczonej dla Ciebie.

Pomaga kierować swoim życiem w kierunku, o którym marzyłeś, robiąc to, co jest dla Ciebie ważne.

Możesz ćwiczyć słuchanie siebie, obserwując swoje myśli i uczucia bez osądzania. Jeśli czujesz się przytłoczony obserwacją swoich myśli i uczuć, rozważ skupienie się na oddechu, aby pomóc ciału zrelaksować się i wejść w stan przywspółczulny.

Pomyśl o tym, jak chciałbyś się czuć słyszany przez innych. Zamiast czekać, aż inni Cię wysłuchają, skup się na słuchaniu siebie. Kiedy ćwiczysz słuchanie siebie, bardziej dostroisz się do tego, czego chce lub potrzebuje Twój umysł, ciało i dusza.

Czytaj: 6 zasad, które na zawsze zmienią Twoje życie

Kiedy słuchasz siebie, możesz spełnić swoje wyobrażenie o szczęściu. Lekceważenie pomysłów innych ludzi na Twoje życie jest korzystne, ponieważ możesz zrobić to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Nauczenie się swojego wewnętrznego głosu może zająć trochę czasu. Ale z czasem możesz zauważyć, że możesz ufać swoim instynktom i szanować swoje potrzeby.

Porady specjalistów od zdrowia psychicznego

Według Panthei Saidipour, LCSW, psychoterapeutki z Manhattanu, jedną pomocną strategią jest zastanowienie się, czy słowa pasują do działań. Jeśli nie chcesz czegoś robić, słuchaj siebie i nie dawaj odpowiedzi twierdzącej. Rób rzeczy, które chcesz robić, a nie to, do czego czujesz się zobowiązany.

„Na przykład, jeśli zgodzisz się na zaproszenie, czy chętnie się pojawisz, czy też będziesz się ociągać?” – Panthea Saidpour

Keely Clark jest terapeutką w Asheville, w Północnej Karolinie, która wierzy, że potrzebujesz czasu, aby się z sobą zapoznać. Słuchanie siebie wymaga dostrojenia się do tego, co czujesz.

„Słuchanie siebie oznacza codzienne tworzenie czasu i przestrzeni, aby sprawdzić siebie, poczuć to, co naprawdę czujemy i zadać sobie pytanie, co naprawdę jest dla nas ważne” – Keely Clark.

„Zakładamy, że wszyscy inni wiedzą więcej” – mówi Kirsten Brunner, która jest terapeutką specjalizującą się w okołoporodowym zdrowiu psychicznym i poradnictwie dotyczącym relacji w swojej prywatnej praktyce w Austin, w Teksasie. Rozumie, jak może to prowadzić do niesłuchania siebie.

Brunner zasugerowała umieszczenie karteczek samoprzylepnych w domu, biurze i samochodzie z różnymi zwrotami i pytaniami. Zadawanie sobie pytania, jak się czujesz, jest niezbędne do słuchania siebie. Twoje opinie i pragnienia mają znaczenie, a słuchanie swojego przeczucia może mieć znaczenie.

„Jak się dzisiaj czujesz? Twoje opinie i pragnienia mają znaczenie. Co mówi Twój żołądek? Czego teraz chcesz? Czego potrzebujesz w tej chwili?” – Kirsten Brunner.

Czytaj: Słynny psychoterapeuta poleca wprowadzić te 22 zasady życia

Według psycholożki z Nowego Jorku, dr Snehala Kumar, być może dorastałeś w autorytarnym domu, musiałeś opiekować się chorym rodzicem lub nauczyłeś się, że utrzymywanie spokoju oznacza minimalizowanie swoich potrzeb (i siebie).

„Z czasem ten sposób może stać się naszym domyślnym sposobem działania i postrzegania świata, co utrwala cykl niesłuchania siebie” – Snehal Kumar

Ten cytat nie jest jedyną radą, jaką możesz otrzymać od Kumar. Dodała również, że spotkanie z terapeutą może pomóc ci nauczyć się pewnych strategii, które pomogą ci przełamać bariery. Możesz określić, jak słuchać siebie, gdy pokonujesz te bariery.

„Terapia jest również wspaniała, ponieważ możesz pracować z nieoceniającym i pełnym szacunku wyszkolonym profesjonalistą, który pomoże ci uporządkować i zrozumieć Twoje doświadczenia” – Snehal Kumar

Podsumujmy

Spojrzenie do wewnątrz w poszukiwaniu odwagi, przewodnictwa i współczucia może poprawić ogólne samopoczucie, pomagając umysłowi, ciału i duchowi.

Nie musisz wypełniać czyjegoś wyobrażenia o szczęściu. To życie należy do Ciebie, co oznacza, że musisz podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Rób to, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, a nie to, co uszczęśliwia innych w Twoim życiu.