Jak uzyskać więcej przyjemności z życia codziennego?

0
492
Drobne przyjemności w życiu są ważne. Zdjęcie: pixabay.com

Stanie się lepszym obserwatorem może zwiększyć Twoje szczęście.

Życie jest pełne nudnych i często niewdzięcznych rzeczy wymagających naszej obecności, takich jak zmywanie naczyń, mycie, gotowanie, sprzątanie, zakupy, dotarcie do pracy, odbieranie e-maili i SMS-ów, płacenie podatków lub radzenie sobie z innymi biurokratycznymi bzdurami. Po zbyt dużej ilości takich czynności często tracimy kontakt z naszą naturalną zdolnością do przyjemności. Stajemy się zestresowani, a nasz świat zwęża się w czarno-biały tunel, w którym jedyne, na czym nam zależy, to zrobienie rzeczy, które mniej nas przytłoczą.

W zgiełku i pracowitości życia łatwo przegapić okazje do przyjemności, które są jak na wyciągnięcie ręki. Stając się lepszym obserwatorem, możesz lepiej je wykorzystać. Wypróbuj te wskazówki, aby uzyskać więcej przyjemności ze wszystkich rzeczy, które już robisz.

Czytaj: Chcesz poznać przepis na szczęście? Proszę bardzo – od 50 lat jest taki sam!

1. Zwróć szczególną uwagę na doświadczenia, które są dobre.

Każdy z nas jest czasami niespokojny, to normalne. Jednak ważne jest, aby pomimo tych predyspozycji do niepokoju, ogólnie czuć się szczęśliwym. Warto w ciągu całego dnia zwrócić uwagę na pozytywne doświadczenia. Należy dostrzegać małe, dobre rzeczy, np. to jak dobrze jest spacerować, pić kawę w słoneczny dzień lub wreszcie zająć się zadaniem, które odłożyliśmy jakiś czas temu.

Eksperyment do wypróbowania: przez jeden dzień w tygodniu (np. w piątek) co godzinę pomyśl o wszystkich dobrych doświadczeniach z całego tygodnia. O tym, co dało Ci pozytywną energię, chociaż na chwilę. Ustaw alarm dźwiękowy w telefonie co godzinę, aby przypominał Ci, że czas pomyśleć o czymś miłym.

Aby pamiętać, co się dobrego wydarzyło, warto założyć dzienniczek pozytywnych doświadczeń. Zapisuj tam wszystko, a w piątek czytaj go co godzinę. Policz wszystko i zwróć szczególną uwagę na zdarzenia zmysłowe, takie jak siedzenie w słonecznym miejscu lub spanie w czystej pościeli.

Uwzględnij też uwolnienie się od negatywnych emocji, np. rozwiązanie w końcu trudnego problemu.

Uwzględnij też pozytywne emocje związane z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak prace domowe lub pielęgnacja ciała, która jest dla Ciebie satysfakcjonująca.

2. Zrozum, jakie przyjemności trwają tylko chwilę.

Przyjemne doznania stają się mniej przyjemne, gdy robisz je za często. Czwarte ciasteczko nie smakuje tak dobrze jak pierwsze lub gdy kupujesz nowy samochód, po kilku miesiącach nie jest już tak wyjątkowy.

Jeśli jesteś dobrym obserwatorem, możesz zwrócić uwagę na to, jakie przyjemności nigdy się nie nudzą i zawsze dają tyle samo przyjemności. Mogą to być pocałunki, przytulenie się do męża, siedzenie na ławce w słoneczny dzień, itd. Zwróć uwagę, że wszystkie przyjemności nie są związane z dobrami materialnymi.

Eksperyment do wypróbowania: spójrz na wyniki uzyskane z eksperymentu w punkcie pierwszym i zanotuj wszelkie codzienne doświadczenia, które nadal są bardzo przyjemne, mimo że często je wykonujesz.

Kiedy określisz, co to jest, zwracaj szczególną uwagę na te momenty w ciągu dnia. Na przykład uwielbiam to, że moje dziecko zawsze wygląda na szczęśliwe, widząc mnie, gdy wstaje z łóżka lub uwielbiam, gdy po całym dniu przywita mnie uśmiechnięty mąż w domu, przytuli i powie „Kocham Cię”.

3. Przestań to robić, jeśli zaczyna Cię to nudzić.

I odwrotnie, zwróć uwagę na to, kiedy Cię coś zaczyna nudzić lub irytować, pomimo że wcześniej było bardzo przyjemne, np. jeśli lubisz oglądać seriale, ale będziesz oglądać ich za dużo, stanie się to dla Ciebie mniej przyjemne. Jeśli zauważysz to u siebie, musisz zrozumieć, że nadszedł czas, aby spróbować czegoś nowego.

Często zdarza się, że w takich przypadkach próba innego rodzaju aktywności fizycznej (np. kamienna ściana albo siłownia) lub realizacja projektu z dzieckiem zadziała dobrze, na przykład w weekend możecie wspólnie ułożyć puzzle, pojeździć na rowerze lub pójść na spacer do lasu.

Dobrze jest mieć ulubione zajęcia, ale mogą one okresowo stracić swój blask. To, że dwa lata temu lubiliście biegać, to znaczy, że teraz też będzie to dla Was przyjemne.

Jeśli zrobisz sobie przerwę w swoich ulubionych zajęciach, aby wypróbować nową aktywność, prawdopodobnie poczujesz większą przyjemność, gdy wrócisz do ulubionych czynności po przerwie.

Eksperyment do wypróbowania: przeprowadź burzę mózgu, pomyśl, co mógłbyś robić, wypróbować, jeśli znudzi Ci się to, co zazwyczaj robisz w wolnym czasie. Pomyśl o nowym hobby.

4. Rozkoszuj się przyjemnością robienia rzeczy.

Wcześniej wspominałam o czerpaniu satysfakcji z wykonywania zadań takich jak prace domowe. Nie mówię, że każde zadanie, które wykonasz, będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, ale spróbuj zwiększyć samoświadomość tego, co daje Ci poczucie spełnienia lub satysfakcji.

W życiu zawodowym zauważ, które aspekty pracy są dla Ciebie szczególnie satysfakcjonujące, i dlaczego, na przykład praca z konkretnym współpracownikiem jest czymś, co lubisz. Odczujesz również głęboką satysfakcję, jeśli wyjdziesz ze strefy komfortu i sprostasz wyzwaniu, zadaniu w pracy.

Eksperyment do wypróbowania: im lepiej zrozumiesz emocje podczas codziennych działań w pracy i w domy, tym więcej przyjemności będziesz z nich czerpać. I tak na przykład, możesz dostawać więcej energii po odkurzeniu domu, lub robienie prania Cię uspokaja. Pomyśl teraz o trzech przykładach, w tym przynajmniej jeden z życia osobistego i jeden z życia zawodowego.

5. Zauważ mieszane doświadczenia emocjonalne i zaakcentuj pozytywne.

Na przykład Twój trzyletni syn jest na etapie, aby codziennie grać w te same gry. Gracie w poszukiwanie skarbów w domu, gdzie Ty mówisz mu wskazówki, aby „zajrzał pod woreczek z fasolą”, itp. On się cieszy za każdym razem i ilekroć pojawia się prośba o grę, Ty myślisz „Jak mam myśleć o nowych pomysłach na wskazówki, jak już wszystko wykorzystałam w domu?!”.

Jest to aspekt negatywny, ale aspekt pozytywny polega na tym, że dziecko jest pełne entuzjazmu, lubi się rozwijać i poszukiwać rozwiązań. Reakcja negatywna to reakcja, którą odczuwasz jako pierwszą, ale potem odczuwasz reakcję pozytywną.

Eksperyment do wypróbowania: Pomyśl, jakie doświadczenia mają mieszankę pozytywnych i negatywnych emocji. Jak możesz zwrócić większą uwagę na pozytywne aspekty?

Umiejętność zauważania i chwilowego delektowania się zwykłymi przyjemnościami dnia codziennego to umiejętność, którą możesz zwiększyć. Im lepszy jesteś, tym szczęśliwszy i spokojniejszy będziesz, i tym bardziej będziesz odporny.

Czytaj: DREWNIANY WIEŻOWIEC. NORWESKIE EKOBUDOWNICTWO